PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce nákupem pneumatik

Jaké pneumatiky jsou v zimě nejlepší?

Michelin 23 Lis 2012

Jaké pneumatiky jsou v zimě nejlepší?

Zima nás na silnici nijak nešetří – možná jste vy sami nebo vaše rodina už okusili její odvrácenou tvář na vlastní kůži: uvíznutí v neprůjezdném úseku či smyk na zamrzlé vozovce. Uvažujete tedy letos o zimních pneumatikách? A jaké faktory je dobré brát při jejich výběru v potaz?

Brzdná dráha kratší až o 24 m

Pro vaše pneumatiky začíná zima dříve, než se rtuť teploměru dostane pod bod mrazu. Při chladných teplotách tvrdne směs pryže letních pneumatik a ty pak ztrácejí své jízdní vlastnosti, zatímco zimní pneumatiky jsou na tyto podmínky uzpůsobené. Rozdíly přitom mohou být alarmující: standardní vozidlo jedoucí s letními pneumatikami na sněhu rychlostí 50 km/h1 potřebuje k zastavení 48 m, což je o neuvěřitelných 24 metrů více než v té stejné situaci při jízdě se zimními pneumatikami. 

Jeden ze základních rozdílů mezi letními a zimními pneumatikami představuje složení směsi pryže. Dobrým příkladem všestranně vynikající zimní pneumatiky je nová pneumatika MICHELIN Alpin se speciální směsí pryže, která zvyšuje její přilnavost i brzdné vlastnosti na mokrém a zledovatělém povrchu.

Zimní vozovky disponují menší mírou přilnavosti, proto je u zimních pneumatik kladený důraz především na běhoun, který zajistí stabilní a pevný kontakt s jízdním povrchem: širší a rovnoměrnější kontaktní plocha umožňuje plynulý záběr od jednoho dezénového bloku k druhému. Tato nová generace zimních pneumatik zahrnuje 71 dezénových bloků, které byly vyvinuty tak, aby se mezi nimi nehromadil sníh, sněhová břečka či voda. Na kluzkém povrchu vytvářejí efekt housenkového pásu a vy se tak můžete nejen snadno pohybovat, ale rovněž zastavit v situacích, kdy to opravdu potřebujete.

Zimní pneumatiky: spolehlivost za všech zimních jízdních podmínek

Jsou zimní pneumatiky určeny jen pro jízdu na zasněžené vozovce? Jak vypadá zima v mnohých evropských zemích? Teploty se střídají od mírných k mrznoucím, proto se povrch vozovek může velmi rychle měnit ze suchého či mokrého na zledovatělý či zasněžený. Zimní pneumatiky jsou na tyto podmínky uzpůsobeny, a zajišťují proto lepší jízdní vlastnosti na každém typu povrchu. Proto jakmile přijdou první příznaky zimy, myslete na výměnu svých letních pneumatik za zimní. Při výběru vhodných pneumatik si vždy zvolte značku, která vám zaručí nejen dlouhou kilometrovou životnost, ale také vynikající brzdné vlastnosti: možná tak učiníte jednu z nejvýhodnějších investic svého života.

Poraďte se s odborníkem na pneumatiky, které zimní pneumatiky jsou nejvhodnější pro vaše vozidlo a vaše potřeby.

1 Brzdná dráha na sněhu z 50 na 0 km/h. Test uskutečněný v roce 2007 nezávislou testovací organizací Test World ve finském Ivalu na pneumatice o rozměru 195/65 R 15.

Vytvořil MICHELIN
Zdroj foto: Michelin

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader