PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce řízením

Bezpečnější jízda na mokré vozovce.

Michelin 20 Dub 2012

Bezpečnější jízda na mokré vozovce.

Každý řidič ví, že zastavit na mokré vozovce trvá déle. Ale víte proč? A víte, jak mokré jízdní podmínky ovlivňují téměř každou stránku řízení?

Při mokrém počasí se drobné jamky na povrchu vozovky naplní vodou. Pneumatiky tak významnou měrou ztrácejí svou přilnavost k vozovce, čímž se výrazně snižuje i jízdní stabilita.

Neztraťte přilnavost

Vzorek běhounu je navržen tak, aby odváděl maximální množství vody z kontaktní plochy, udržoval ji suchou a zajišťoval tak nepřetržitou přilnavost. Voda je vytlačována do stran, přičemž drážky zachycují vodu a odvádějí ji pryč z běhounu. Drážky na hranách dezénových bloků potom rozrážejí zbytkový vodní film mezi pneumatikou a silnicí tak, aby byl umožněn „čistý kontakt“.

Buďte v bezpečí za každého počasí

Na celkovou přilnavost pneumatiky má významný vliv tvar stopy, kterou pneumatika zanechává v kontaktu se silnicí. U moderních pneumatik je tato stopa zaoblená, nikoliv obdélníková, proto lépe zvládají situace s velkým množstvím vody na silnici: efektivněji vytlačují vodu směrem ven, vysušují oblast kontaktní plochy a snižují nebezpečí vzniku aquaplaningu.

Tipy na bezpečnější jízdu v mokrém počasí

Za mokra silnice kloužou a déšť nebo vodní tříšť může snížit viditelnost.

  • Zpomalte.
  • Udržujte bezpečnou brzdnou vzdálenost od vozidel jedoucích před vámi. Vždy mějte na paměti, že brzdná vzdálenost je na mokré vozovce delší.
  • Nechte zapnutá pouze potkávací světla.
  • Snažte se jet co nejplynuleji – při prudkém zrychlení či brzdění a při příliš rychlém zatáčení se snižuje přilnavost vašich pneumatik.
  • Ujistěte se, že jsou vaše pneumatiky v dobrém stavu a správně nahuštěné.
  • Pokud dojde k aquaplaningu, zlehka sundejte nohu z plynového pedálu, ale vyhněte se brzdění. Vyřaďte rychlostní stupeň a nechte vozidlo samovolně zpomalit, dokud nad řízením opět nepřevezmete kontrolu.
Zpracoval MICHELIN

Foto: Michelin
Copyright © 2011 - MICHELIN Všechna práva vyhrazena

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader