PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce řízením

Jízda v zimě

Michelin 18 Kvě 2010

Jízda v zimě

Mějte se stále na pozoru, jezděte pomalu a snažte se mít situaci vždy pod kontrolou.

Toto jsou tři klíčové principy pro bezpečnou jízdu v zimě. Zima je pro motoristy velkou výzvou. Jezděte vždy v souladu se stavem silnice a klimatickými podmínkami, které mohou být nepředvídatelné.

Největší prioritou je bezpečnost.

Jízda v zimních podmínkách klade vysoké nároky jak na vaše vozidlo, tak na vaše jízdní schopnosti. Ujistěte se proto, že jste na tyto podmínky dobře připraveni.

Jezděte na zimních pneumatikách.

Zimní pneumatiky vám zaručují jízdní bezpečnost, protože mají lepší přilnavost, brzdné vlastnosti a jízdní stabilitu na povrchu pokrytém ledem, sněhem nebo sněhovou břečkou. Montáží zimních pneumatik si zaručíte lepší ovladatelnost a stabilitu vozidla.

Mějte na paměti limity své i ostatních řidičů.

Stále sledujte situaci v blízkosti vašeho vozidla. Přizpůsobte svou rychlost daným jízdním podmínkám a udržujte bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi. Vyhýbejte se situacím, ve kterých by bylo třeba na kluzkém povrchu prudce zabrzdit.

Brzdění

Nejdůležitější je stále počítat s nutností brzdění, udržujte proto stále na silnici dostatečnou vzdálenost od ostatních vozidel odpovídající délce vaší brzdné dráhy. Vyhněte se prudkému brzdění a vysokým rychlostem. Nedělejte žádné trhavé pohyby a nezrychlujte příliš rychle (zrychlování by mělo být plynulé). Aby se vám při brzdění nezablokovala kola, snažte se vždy brzdit plynule. Jakmile se kolo zablokuje, dostane se vozidlo do smyku a vy nad ním ztratíte kontrolu. Pokud se tak stane, uvolněte brzdový pedál, a jakmile se vozidlo dostane opět do záběru, začněte střídavě brzdit motorem a pomocí brzdového pedálu. Abyste snížili riziko smyku při jízdě do kopce, zařaďte vyšší rychlostní stupeň, než byste řadili při jízdě v suchém počasí.

Záběr bez prokluzu

Aby vaše vozidlo zabíralo bez prokluzu, je zapotřebí plynulá akcelerace. Pokud kola prokluzují, zařaďte vyšší rychlostní stupeň, aby se zmenšila síla kladená na kola. Poté budete schopni čistě zabrat.

Zatáčky

Před průjezdem zatáčkou, dokud máte rovnou trajektorii,  zpomalte. Aby se vaše vozidlo v zatáčce nedostalo do smyku a vy jste nad ním neztratili kontrolu, řiďte plynule, bez trhavých pohybů. Udržujte nízkou a konstantní rychlost.

Ztráta kontroly nad řízením: přední kola

Pokud přední kola ztratí přilnavost s vozovkou, kontrolu nad vozidlem opět získáte snížením rychlosti. Stačí, když sundáte nohu z brzdového pedálu. Pokud to je nutné, stlačte mírně brzdu tak, aby se vám nezablokovala kola.

Ztráta kontroly nad řízením: zadní kola

Pokud u vozidla s přední hnací nápravou ztratí zadní kola přilnavost s vozovkou (ale přední ji stále mají), získejte znovu rovnováhu mírným přidáním plynu. U vozidla se zadní hnací nápravou sundejte nohu z plynu, dokud kola opět nezískají svou přilnavost k vozovce. Poté jemně přidejte plyn, abyste udrželi konstantní rychlost. V žádném případě nebrzděte. Brzdění by ještě zintenzivnilo nestabilitu zadní nápravy.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader