PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce řízením

Na tlaku huštění záleží…

Michelin 09 Kvě 2012

Na tlaku huštění záleží…

Vzpomenete si, kdy jste naposledy kontrolovali tlak huštění vašich pneumatik? Pokud to nebylo minulý měsíc, patříte možná mezi dvě třetiny evropských řidičů, kteří jezdí s podhuštěnými pneumatikami. Záleží na tom? Když pomineme skutečnost, že vás v takovém případě pneumatiky stojí více, než je nutné, je ohrožena rovněž vaše osobní bezpečnost. Seznamte se s důvody, proč je tolik důležité udržovat správný tlak vzduchu ve vašich pneumatikách.

Větší bezpečnost a lepší výkony

Pneumatiky podávají optimální výkony tehdy, pokud jsou nahuštěny na doporučený tlak huštění, který je uveden v návodu k užití vašeho vozidla. Vzduch z pneumatiky samovolně uniká, v průměru 1 psi za měsíc. Jen vy sami jste zodpovědní za udržování správného tlaku huštění ve vašich pneumatikách, protože jedině tak neohrožujete svou bezpečnost.

Následky jízdy s nesprávně nahuštěnými pneumatikami mohou být vážné, dokonce smrtelné. Nejdůležitější je si uvědomit, že riskujete prasknutí pneumatiky, protože se při jízdě extrémně přehřívá. Prasknutí pneumatiky je nebezpečné v jakémkoliv okamžiku, ale může mít i smrtelné následky, pokud k němu dojde při vysoké rychlosti.

chlosti 70 km/h se brzdná dráha prodlužuje o 5 metrů. Navíc se zvyšuje riziko ztráty kontroly nad řízením, pokud se pohybujete po mokré vozovce. K těmto bezpečnostním problémům je třeba přičíst i nižší výkony vašeho vozidla, které se promítají především v nepřesných reakcích na řízení.

Nižší náklady

Všichni máme rádi rychlé a jednoduché způsoby, jak ušetřit. Věřte tedy, že správný tlak huštění snižuje vaše provozní náklady. Pneumatiky, které nejsou správně nahuštěny, se rychleji a nerovnoměrněji opotřebovávají a musí se častěji měnit za nové.

Například pneumatika s životností 25 000 km v případě, že jezdí s nesprávným tlakem huštění, ujede pouze 20 000 km. Navíc se zvyšuje její valivý odpor, což se projeví na vyšší spotřebě paliva. Pneumatiky, jejichž tlak huštění je o 15 psi nižší, spotřebují přibližně o 6 % paliva navíc.

Vaše pneumatiky představují jediný kontaktní bod mezi vaším vozidlem a vozovkou. Pečujte o ně a ony se postarají o vás. Udržujte v nich správný tlak huštění a zvýší se výkony i bezpečnost vašeho vozidla, a ještě ušetříte.
Zpracoval MICHELIN

Foto: Getty Images
Copyright © 2011 - MICHELIN Všechna práva vyhrazena

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader