PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce řízením

Nouzové jízdní situace pod kontrolou

Michelin 09 Kvě 2012

Nouzové jízdní situace pod kontrolou

Víte, jak se zachovat, když píchnete pneumatiku nebo ztratíte kontrolu nad řízením? Takové situace mohou probíhat podle hrozivých scénářů. Zvyšte své šance na úspěšné vyváznutí ze svízelných situací jednoduše tím, že budete vědět, jak reagovat. Věnujte pár minut svého času přečtení základních pravidel, která mohou hodně změnit.

Pokud se dostanete do nouzové jízdní situace, zlatým pravidlem je zachovat klid a nepanikařit. Jen tak můžete činit racionální a klidná rozhodnutí. Vaší stěžejní prioritou je záchrana lidských životů. Nezapomeňte, že vaše vozidlo je kus plechu, který můžete jednoduše nahradit. Protože nechcete ztratit kontrolu nad vozidlem a chcete se vyhnout jeho převrácení či otáčení, dávejte vždy přednost řízení před brzděním. Pokud v době nouzové situace jedete vysokou rychlostí, snažte se vyhnout prudkým změnám v řízení. Neprodleně zapněte výstražná světla, abyste upozornili ostatní řidiče, že od vašeho vozidla mohou očekávat nestandardní chování. Jakmile zastavíte, vyberte si bezpečné místo a umístěte zde výstražný trojúhelník.

Prasklá pneumatika

Pokud pneumatika praskne v průběhu jízdy, můžete se dostat do velmi nepříjemné a především nebezpečné situace, zvláště při vysokých rychlostech. Přirozeným, ale špatným instinktem je v takové situaci šlápnout na brzdu. Životně důležité je naopak rychlost snižovat jen plynulým, nikoliv prudkým brzděním a především držet obě ruce pevně na volantu a snažit se udržet co nejvíce rovnou trajektorii vozidla. Jakmile ucítíte, že máte vozidlo opět pod kontrolou, můžete pustit jednu ruku z volantu a postupně řadit nižší rychlostní stupně, abyste pomohli snížit rychlost vozidla i motorem. S autem pak v klidu dojeďte na bezpečné místo, kde je možné zastavit.

Nefunkční brzdy

Naučte se kontrolovat funkčnost svých brzd vždy před prudkým kopcem a po průjezdu vodou. Pokud vaše brzdy přestanou fungovat, zhluboka se nadechněte a snažte se zůstat klidní. Pokud jedete rychlostí nižší než 30 km/h, použijte k zastavení vozidla ruční brzdu. Jedete-li vyšší rychlostí, ruční brzdu za žádných okolností nepoužívejte, protože by mohla zablokovat kola a vozidlo by se mohlo začít otáčet. Zpomalujte postupným řazením nižších rychlostních stupňů. K zastavení vozidla využijte protisvahu nebo zpomalovacích povrchů, jako je tráva nebo štěrk. S vozidlem zajeďte mimo rušný provoz, popřípadě ho zastavte v nouzovém pruhu.

Ztráta kontroly nad řízením

Pokud váš volant přestane reagovat na pokyny, vynaložte veškeré úsilí k tomu, abyste nad řízením opět převzali kontrolu. Nejprve uvolněte plynový pedál, aby vozidlo postupně zpomalilo. Pokud se vozidlo dostane do smyku, snažte se vozidlo udržet v jízdní trajektorii zadních kol. Stejně jako v případě nefunkčních brzd nepoužívejte ruční brzdu, ale zpomalujte řazením nižších rychlostních stupňů. Ruční brzdu použijte až k úplnému zastavení vozidla.

Pamatujte si, že nejdůležitější je zůstat v klidu a nepanikařit. S těmito několika pravidly se budete cítit bezpečněji a budete lépe připraveni na jakoukoliv situaci.
Zpracoval MICHELIN

Foto: Getty Images
Copyright © 2011 - MICHELIN Všechna práva vyhrazena

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader