PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY RADYRADY

Průvodce údržbou pneumatik

Jak kontrolovat míru opotřebení běhounu

Michelin 15 Bře 2011

Opotřebení běhounu

Behoun je jedinou cástí vozidla, která zajištuje jeho prilnavost k vozovce, proto je hloubka dezénu pneumatik klícovou pro vaši bezpecnost pri jízde. Míra opotrebení behounu rovnež ukazuje na celkový stav pneumatiky. Jízda s malou hloubkou dezénu zvyšuje riziko nedostatecné výkonnosti pneumatiky, vzniku aquaplaningu a neodpovídajících reakcí v zimních podmínkách. Malá hloubka dezénu v zime významne snižuje prilnavost a ovladatelnost vozidla. Ridici, kterí jezdí s pneumatikami s hloubkou dezénu menší, než stanovuje zákon, rovnež riskují udelení pokuty.

Krok č. 1 – Dobrý přístup k běhounu pneumatiky

Prvním krokem, nezbytným pri kontrole hloubky dezénu, je zajistit si dobrý prístup k pneumatikám prední nápravy.

• Zaparkujte na rovném míste.
• Vozidlo s automatickou prevodovkou zajistete rucní brzdou, u vozidla s rucní prevodovkou zaradte první rychlostní stupen.
• Poté natocte volant do polohy 45° doleva ci doprava, abyste meli dobrý prístup k pneumatice, kterou se chystáte kontrolovat.

U pneumatik na zadní náprave je situace komplikovanejší, ale jiste se vám podarí docílit dobrého prístupu k behounu, který budete kontrolovat.

Krok č. 2 – Zkontrolujte stav běhounu

V okamžiku, kdy se behoun levé nebo pravé prední pneumatiky nachází v dobre prístupné pozici, je možné zacít s kontrolou hloubky dezénu a celkového stavu pneumatiky. Nespoléhejte se na pouhé odhady: poridte si jednoduchý hloubkomer a hloubku dezénu stanovte na základe presného merení. S užitím hloubkomeru je merení hloubky dezénu velice nenárocné a trvá pouze nekolik minut.

Zbývající hloubka dezénu v jednom nepretržitém pásu, který zahrnuje strední tri ctvrtiny šírky behounu po celém obvodu pneumatiky, musí cinit minimálne 1,6 mm*. Hloubku dezénu merte vždy na nekolika místech. Všechny pneumatiky disponují ve svých drážkách indikátory opotrebení behounu. V okamžiku, kdy je behoun opotrebovaný do úrovne techto indikátoru, dosáhla pneumatika zákonem stanoveného limitu a musí být vyrazena z provozu.

Poznámka: Informace se vztahuje pouze pro kontrolu.
*Na všechny státy EU se vztahuje stejné ustanovení, tedy že zbývající hloubka dezénu pneumatiky v jednom nepretržitém pásu, který zahrnuje strední tri ctvrtiny šírky behounu po celém obvodu pneumatiky, musí cinit minimálne 1,6 mm, prestože má jízda na mokrém a zledovatelém povrchu s hloubkou dezénu menší než 3 mm významný negativní dopad na brzdnou dráhu a ovladatelnost vozidla.

VYHLEDAT OSOBNÍ PNEUMATIKY MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader