PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce údržbou pneumatik

Jak kontrolovat míru opotřebení běhounu

Michelin 15 Bře 2011

Opotřebení běhounu

Behoun je jedinou cástí vozidla, která zajištuje jeho prilnavost k vozovce, proto je hloubka dezénu pneumatik klícovou pro vaši bezpecnost pri jízde. Míra opotrebení behounu rovnež ukazuje na celkový stav pneumatiky. Jízda s malou hloubkou dezénu zvyšuje riziko nedostatecné výkonnosti pneumatiky, vzniku aquaplaningu a neodpovídajících reakcí v zimních podmínkách. Malá hloubka dezénu v zime významne snižuje prilnavost a ovladatelnost vozidla. Ridici, kterí jezdí s pneumatikami s hloubkou dezénu menší, než stanovuje zákon, rovnež riskují udelení pokuty.

Krok č. 1 – Dobrý přístup k běhounu pneumatiky

Prvním krokem, nezbytným pri kontrole hloubky dezénu, je zajistit si dobrý prístup k pneumatikám prední nápravy.

• Zaparkujte na rovném míste.
• Vozidlo s automatickou prevodovkou zajistete rucní brzdou, u vozidla s rucní prevodovkou zaradte první rychlostní stupen.
• Poté natocte volant do polohy 45° doleva ci doprava, abyste meli dobrý prístup k pneumatice, kterou se chystáte kontrolovat.

U pneumatik na zadní náprave je situace komplikovanejší, ale jiste se vám podarí docílit dobrého prístupu k behounu, který budete kontrolovat.

Krok č. 2 – Zkontrolujte stav běhounu

V okamžiku, kdy se behoun levé nebo pravé prední pneumatiky nachází v dobre prístupné pozici, je možné zacít s kontrolou hloubky dezénu a celkového stavu pneumatiky. Nespoléhejte se na pouhé odhady: poridte si jednoduchý hloubkomer a hloubku dezénu stanovte na základe presného merení. S užitím hloubkomeru je merení hloubky dezénu velice nenárocné a trvá pouze nekolik minut.

Zbývající hloubka dezénu v jednom nepretržitém pásu, který zahrnuje strední tri ctvrtiny šírky behounu po celém obvodu pneumatiky, musí cinit minimálne 1,6 mm*. Hloubku dezénu merte vždy na nekolika místech. Všechny pneumatiky disponují ve svých drážkách indikátory opotrebení behounu. V okamžiku, kdy je behoun opotrebovaný do úrovne techto indikátoru, dosáhla pneumatika zákonem stanoveného limitu a musí být vyrazena z provozu.

Poznámka: Informace se vztahuje pouze pro kontrolu.
*Na všechny státy EU se vztahuje stejné ustanovení, tedy že zbývající hloubka dezénu pneumatiky v jednom nepretržitém pásu, který zahrnuje strední tri ctvrtiny šírky behounu po celém obvodu pneumatiky, musí cinit minimálne 1,6 mm, prestože má jízda na mokrém a zledovatelém povrchu s hloubkou dezénu menší než 3 mm významný negativní dopad na brzdnou dráhu a ovladatelnost vozidla.

VYHLEDAT OSOBNÍ PNEUMATIKY MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader