PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce údržbou pneumatik

Pravidelná kontrola stavu pneumatik

Michelin 18 Kvě 2010

Pravidelná kontrola stavu pneumatik

Zabere vám pár minut, ale může vám zachránit více než jen čas a peníze.

Protože pneumatiky představují jediný kontaktní bod s vozovkou, pokuste se věnovat pravidelně trochu času jejich kontrole. Výrazně opotřebovaná pneumatika ztrácí svou bezpečnost a výkonnost. Co je pár minut ve srovnání s bezpečností celé vaší rodiny? Pokud jsou pneumatiky správně udržované, mohou v závislosti na stylu jízdy a jízdních podmínkách ujet od 65 000 do 130 000 kilometrů.

1. Tlak huštění

Snažte se kontrolovat tlak huštění svých pneumatik minimálně jednou za měsíc a vždy před delší cestou.

Pneumatika může být podhuštěná, i když to není od pohledu patrné. Pro vaši bezpečnost je potřeba pravidelně kontrolovat tlak huštění vašich pneumatik, především pak před každou delší cestou. Správný tlak huštění významně ovlivňuje bezpečnost a životnost vašich pneumatik.

Mějte na paměti, že tlak huštění je třeba u pneumatik kontrolovat za studena (pokud nejely minimálně 2 hodiny, nebo při velmi nízké rychlosti ujely maximálně 3 kilometry). Pokud si nejste jisti hodnotou správného tlaku huštění vašich pneumatik, vyhledejte si ji v návodu k obsluze vozidla.

Tyre inflation

2. Zbývající hloubka běhounu

Je důležité kontrolovat minimálně jednou za měsíc hloubku běhounu u vašich pneumatik a jejich celkový stav.

Pneumatiky musejí být vyřazeny z provozu, pokud je zbývající hloubka jejich běhounu 1,6 mm. Z tohoto důvodu musí být opotřebení běhounu kontrolováno, a pokud to situace vyžaduje, musejí být pneumatiky vyměněny. V opačném případě vaše jízda není bezpečná a je v rozporu se zákonem. Váš prodejce pneumatik vám může k přesnému měření poskytnout hloubkoměr.

Legal limit

3. Seřízení geometrie kol

Nechávejte si geometrii kol kontrolovat ve specializovaných servisech.

Pokud je geometrie kol na vašem vozidle nesprávně seřízená, snižuje se ovladatelnost vozidla a zároveň vaše bezpečnost. Odhadnout, zda je geometrie vašeho vozidla správně seřízená, není snadné. Stačí projet výmolem nebo narazit do obrubníku a geometrie vašeho vozidla se rozhodí, aniž byste tomu věnovali výraznější pozornost. Proto je žádoucí si ve specializovaných servisech nechávat zkontrolovat stav geometrie vašeho vozidla, a pokud je to zapotřebí, rovněž ji správně seřídit.

4. Vyvážení kol

Vždy, když je u pneumatik vyměněna jejich pozice, tedy při ujetí 10 000 až 13 000 kilometrů, nechte zkontrolovat její vyvážení.

Lidé často zaměňují seřízení geometrie kol s vyvážením kol. Přitom se jedná o zcela odlišné činnosti. Seřízení geometrie kol spočívá v seřízení odklonu a sbíhavosti všech kol, naopak správné vyvážení kol zajišťuje, že při vysokých rychlostech nevznikají u vozidla žádné vibrace. Správné vyvážení kol chrání pneumatiku před jejím předčasným opotřebením a zároveň mechanické části zavěšení kol a řídicích a brzdných systémů.  Přispívá rovněž k jízdnímu komfortu cestujících.

5. Výměna pozice pneumatiky

Prodlužte životnost svých pneumatik výměnou jejich pozic po každých najetých 10 000 až 13 000 kilometrech.

Abyste pomohli prodloužit životnost vašich pneumatik, včetně rezervní, doporučujeme vám vyměnit jejich pozici po každých najetých 10 000 až 13 000 kilometrech. Montáž pneumatik na jiné pozice zajistí rovnoměrné opotřebení běhounu pneumatik, čímž se prodlouží jejich životnost a vám ušetří náklady.

6. Ventily

Z bezpečnostních důvodů je nezbytné při každé výměně pneumatiky vyměnit rovněž ventil.

Ventil hraje klíčovou roli pro vzduchotěsnost vašich pneumatik. Při jízdě na něj působí odstředivá síla, která způsobuje jeho postupné opotřebení. Velikost této síly je nezanedbatelná: při rychlosti 100 km/h je rovna závaží o hmotnosti 1,7 kg. Z tohoto důvodu je třeba při každé výměně pneumatik myslet rovněž na výměnu ventilu. Přispějete tím k delší životnosti a větší bezpečnosti vašich pneumatik.

Tyre valve

Ušetření za nákup nového ventilu vás z hlediska životnosti vašich pneumatik a vaší osobní bezpečnosti může přijít opravdu draho. Kontrolujte vždy pečlivě, že byl při výměně vašich pneumatik vyměněn rovněž ráfek.

VYHLEDAT OSOBNÍ PNEUMATIKY MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader