PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce údržbou pneumatik

Tipy pro chladné počasí

Michelin 18 Kvě 2010

Tipy pro chladné počasí

1. Montujte zimní pneumatiky na všechny 4 pozice

Pro maximální bezpečnost a kontrolu nad řízením v zimních podmínkách montujte vždy zimní pneumatiky na všechny 4 pozice. Mnozí řidiči montují zimní pneumatiky pouze na hnací nápravu, protože si myslí, že tím zvýší jejich záběr při rozjezdu. Přestože je tato představa lákavá, výsledný efekt znehodnocuje jak přilnavost, tak výkonnost a bezpečnost pneumatik.

 • Montáž zimních pneumatik pouze na přední nápravu vede ke snížené přilnavosti zadní nápravy. Vozidlo se také může dostat do smyku (pokud je hnací zadní náprava) nebo nebude držet jízdní trajektorii při jízdě zatáčkou (ať již je hnací náprava přední či zadní).
 • Montáž zimních pneumatik pouze na zadní nápravu zvyšuje riziko nepřesnosti řízení vozidla při jízdě zatáčkou.
Získejte více informací o zimních pneumatikách MICHELIN.

2. Tlak huštění pneumatik v zimě

V okamžiku, kdy se ochladí, klesá tlak vzduchu ve vašich pneumatikách. Pokud je například při teplotě 20 °C pneumatika nahuštěna na hodnotu 2 barů, při teplotě 0 °C může klesnout na pouhých 1,8 barů. Pokud je tlak huštění vašich pneumatik nízký, i když ho měříte v chladném počasí, upravte jeho hodnotu podle doporučení výrobce pneumatik.

Cold weather tyre pressure
Naše doporučení:

 • Pokud upravujete tlak huštění u studených pneumatik (teplota pneumatik je shodná s okolní teplotou), řiďte se hodnotou, kterou doporučuje výrobce vozidla.
 • Pokud upravujete tlak huštění u pneumatik, které se nacházejí v teplé garáži nebo v dílně, přidejte k hodnotě tlaku huštění doporučené výrobcem vozidla 0,2 barů. Tím si zaručíte kompenzaci při přechodu do nízké teploty a následně jízdu se správným tlakem huštění.


Více informací o tlaku huštění pneumatik naleznete zde

3. Údržba vozidla v zimě

Čas nejvhodnější pro přípravu vašeho vozidla na zimní měsíce je těsně před začátkem zimy. Pokud jste někdy jezdili po zasněžené či zledovatělé silnici plné štěrku a soli, víte moc dobře, co mohou s vaším vozidlem udělat. Malé škrábance se mění v rez a vaše čelní sklo se musí potýkat s teplotními šoky mezi mrznoucím vnějškem a přetepleným vnitřkem. Pokud to je možné, přikrývejte v zimních měsících čelní sklo svého vozidla jak z vnitřní, tak z vnější strany (dobrým řešením je novinový papír).

Čelní sklo

I z drobného nárazu do čelního skla se v extrémních teplotách může stát významná prasklina. Proto je vždy dobré nechat si čelní sklo zkontrolovat a opravit před začátkem zimy. V opačném případě se může stát, že vynaložíte vysoké výdaje za jeho výměnu. Zimní jízdní podmínky jsou náročné, proto si vždy dávejte pozor na to, aby vám stav vašich stěračů zaručoval dobrou viditelnost.

Frozen windscreen

Zimní čistič předního skla

Pokud jste někdy projížděli silnicí těsně po údržbě solícího auta, kdy se ze sněhu stává sněhová břečka, víte moc dobře, jak je důležité mít k dispozici zimní čistič předního skla. Buďte si vždy jisti, že je váš čistič naplněný a v dobrém stavu. Čelní sklo se může velmi rychle znečistit všudypřítomnou solí. V takovém případě není vhodné užívat čistič na bázi vody: při nižších teplotách může voda na čelním skle zamrznout.

 • Kontrolujte pravidelně stav své baterie. Nízké teploty ji mohou vybíjet.
 • Zkontrolujte, že váš motorový olej odpovídá typu vozidla a klimatickým podmínkám, protože při nízkých teplotách může olej houstnout.
 • Myjte pravidelně své vozidlo, abyste ochránili podvozek, karosérii a pneumatiky od koroze zůsobené všudypřítomnou solí.
 • Kontrolujte své brzdy. V zimě je velmi nebezpečné jezdit s nedostatečně udržovanými brzdami.
 • Kontrolujte svá světla. Čekají vás dlouhé noci.

4. Kdy je třeba použít sněhové řetězy?

Sněhové řetězy je třeba užívat na udusaném sněhu. Pokud například cestujete do lyžařského střediska, je třeba být vybaven sněhovými řetězy (zkontrolujte si jejich disponibilitu před zahájením samotné cesty).

Pokud sadu sněhových řetězů nevlastníte, prodejce vám rád poradí s výběrem řetězů, které nejvíce odpovídají vašemu vozidlu a rozměru vašich pneumatik. Na kontaktní ploše by mělo být co největší množství řetězových článků. Pneumatiku by mělo křížit minimálně 12 řetězů. Před zahájením cesty si vždy v klidu prostudujte návod k jejich použití. Usnadní vám to situaci, kdy se je snažíte zmrzlými prsty v mínusových mrazech někde uprostřed hor úspěšně nasadit. Domácí příprava vám výrazně urychlí úspěšnost v reálné situaci.

Ujistěte se, že jsou vaše sněhové řetězy dobře přístupné. Nejlepší je zabalit je do kufru spolu s věcmi, které potřebujete na cestu. Nezapomeňte mít také vždy po ruce rukavice a svítilnu (nejlepší je čelovka, která vám umožňuje volně používat obě ruce).

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

 • OSOBNÍ VOZIDLA
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVANY
Loader