PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce údržbou pneumatik

Kontrolujte tlak huštění svých pneumatik minimálně jednou za měsíc

Michelin 15 Bře 2011

Tlak huštění

Respektováním hodnoty tlaku huštení doporucené pro konkrétní typ vašeho vozidla nejen optimalizujete výkon svých pneumatik, ale zároven zvyšujete svou osobní bezpecnost v prubehu jízdy.

Tlak huštení byste meli u každé pneumatiky kontrolovat minimálne jednou za mesíc a rovnež pred každou delší cestou. Nezapomente také vždy zmerit hodnotu tlaku vzduchu v rezervní pneumatice. Pokud pravidelnou kontrolu tlaku huštení pneumatik podcenujete, riskujete snížení jejich prilnavosti a prodloužení jejich brzdné dráhy. Následkem této skutecnosti muže být rovnež poškození pneumatik a ráfku, zkrácení jejich životnosti a zvýšení spotreby paliva.

Doporucený tlak huštení je témer vždy odlišný pro prední a zadní nápravu. Pokud si nejste jisti optimální hodnotou tlaku huštení svých pneumatik nebo nevíte, jak tlak huštení merit, proc nevenovat chvilku k prectení tohoto textu?  Mohl by vám zachránit víc než jen náklady za nové pneumatiky.

Kdy naposledy jste kontrolovali tlak huštění svých pneumatik?

Víte, kdy jste naposledy kontrolovali tlak vzduchu ve svých pneumatikách? Nejste si jisti? Práve jste odpovedeli na otázku, proc tolik ridicu jezdí s nebezpecnými podhuštenými pneumatikami. Kontrola tlaku huštení je pritom jednoduchá a cenove nenárocná. Proc tedy tolik ridicu nedohlédne financní dusledky vyplývající z opomíjení této podstatné cinnosti?

Jízda s nesprávným tlakem huštení muže mít negativní dopad na ovladatelnost vozidla, muže významne ohrozit bezpecnost úcastníku silnicního provozu a vést k riziku nehod se smrtelnými následky.

Pokud jsou vaše pneumatiky podhuštené ci prehuštené do té míry, že jsou z hlediska užití v silnicním provozu nezpusobilé k jízde, muže vás prectení tohoto clánku ochránit rovnež pred zaplacením pokuty.

Nejste si jisti, jaká je doporučená hodnota tlaku huštění pneumatik pro vaše vozidlo, resp. kde ji zjistit?

Doporucená hodnota tlaku huštení pneumatik pro vaše vozidlo by mela být uvedena v návodu k obsluze vozidla.
Zároven by se tato informace mela vyskytovat uvnitr vozidla (zkontrolujte sloupek dverí u ridice, pojistkovou skrínku nebo vnitrní stranu krytu palivové nádrže).

Ve vetšine prípadu se udávají dve ruzné hodnoty tlaku huštení:
- Pro standardní jízdní podmínky.
- Pro jízdu s velkým zatížením (s vetším množstvím cestujících nebo s težkým nákladem).
Ke kontrole tlaku huštení potrebujete tlakomer nebo využijte standardního husticího vybavení, které se nachází ve vetšine pneuservisu a benzinových pump.

Podívejte se, jak muže tlak huštení ohrozit bezpecnost:

ŽIVOTNOST
Jízda s podhuštenou pneumatikou snižuje její odolnost a muže vést k jejímu poškození s následnou necekanou celkovou ztrátou tlaku huštení.
Podhuštení v hodnote 0,5 baru nebo více = NEBEZPECÍ

JÍZDNÍ STABILITA
Podhuštené pneumatiky mají negativní dopad na presnost rízení. Pokud je pri tlaku huštení 2 bary možné projet zatácku v rychlosti 100 km/h, u tlaku huštení 1 bar se rychlost snižuje na 87 km/h, tedy okolo 10 km/h méne.
Nižší tlak huštení = horší jízdní stabilita

AQUAPLANING
Pokud je reálná hodnota tlaku huštení o 30 % nižší než hodnota doporucená, významne se zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu.
Nižší tlak huštení = vyšší riziko vzniku aquaplaningu

BRZDNÉ VLASTNOSTI
Testy navíc prokázaly, že u pneumatiky nahuštené na hodnotu 2 bary je brzdná dráha pri brzdení z rychlosti 90 km/h na rychlost 70 km/h 40 metru, zatímco u pneumatiky s tlakem huštení 1 bar je tato brzdná vzdálenost 45 metru, tedy o 5 metru delší.
Podhuštení v hodnote 1 bar = o 5 m delší brzdná vzdálenost

SPOTREBA PALIVA

Pneumatiky s podhuštením v hodnote 1 baru mají vyšší valivý odpor, a tedy približne o 6 % vetší spotrebu paliva.

VYHLEDAT OSOBNÍ PNEUMATIKY MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader