PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Základní údaje o pneumatice

Design běhounu. Působivý styl.

Michelin 18 Kvě 2010

Význam dezénového vzorku

Možná jste nikdy tímto způsobem neuvažovali, ale pneumatiky jsou jako módní doplňky. Představují klenot, který doplňuje a zvýrazňuje design vašeho vozidla. Pneumatika musí nejen zaručovat přilnavost, záběr a stabilitu, ale zároveň musí dobře vypadat. Když je nové vozidlo prezentováno na showroomu, hraje běhoun klíčovou roli pro jeho vyniknutí.

Všechny běhouny mi připadají stejné…!

Při pouhém pohledu na běhoun pneumatiky je velmi obtížné, dokonce téměř nemožné stanovit, zda pracuje lépe než ostatní. Jinými slovy řečeno jediná věc, která vás spojuje se silnicí, jsou tyto 4 běhouny o velikosti kontaktní plochy srovnatelné s velikostí lidské dlaně. Jistě si proto dokážete představit, jak jsou důležité pro maximální přilnavost, brzdné vlastnosti, výkon a bezpečnost, především v nepříznivých klimatických podmínkách. To je jeden z důvodů, proč je výzkumný tým Michelin čítající 6000 osob jeden z největších v gumárenském průmyslu.

Tread pattern

Stavba, materiály a dezén

Co zaručuje pneumatice její kvality z hlediska bezpečnosti, ovladatelnosti a ceny? Zatímco stavba není vidět, černý běhoun upoutá na první pohled. Podívejme se nyní, jaký má běhoun vliv na dvě klíčové výkonnostní charakteristiky pneumatiky:
 • Bezpečnost (přilnavost na mokrém povrchu)
 • Ovladatelnost (přesnost řízení na suchém povrchu)

PŘILNAVOST NA MOKRÉM POVRCHU

Abychom dobře pochopili roli běhounu při jízdě po mokrém povrchu, přirovnejme si ho k vodní pumpě. Čím větší množství kanálů se v běhounu nachází, tím více vody je možné z kontaktní plochy mezi pneumatikou a vozovkou odpumpovat. A pak nabízí větší míru přilnavosti. Běhoun tedy hromadí vodu a následně ji v několika milisekundách odvádí z kontaktní plochy pryč. Například pneumatika s rozměrem 195/65 R 15 může takto odvést až 15 litrů vody za sekundu.

Poměr prořezání

 • Čím větší je poměr prořezání, tím větší je schopnost dezénu shromažďovat a pumpovat vodu.

Podoba dezénu

 • Stejně jako u drenážního systému je podoba dezénu (symetrický, směrový, asymetrický) určující pro to, jak rychle je schopný odvést vodu pryč z kontaktní plochy.

Lamelizace

 • Lamely jsou tenké drážky na povrchu běhounu, které zajišťují přilnavost na mokrém nebo zledovatělém povrchu. Fungují jako stěrače, protože pomáhají hranám a drážkám na běhounu odvádět vodu.

PŘESNOST ŘÍZENÍ NA SUCHÉM POVRCHU

Pevnost dezénového vzorku je jedním z klíčových faktorů, který přispívá k přesné ovladatelnosti vozidla a kontrole nad řízením.

Pevnost dezénového vzorku je dána:

Profilem pneumatiky

 • Rovný profil s čtvercovými rameny zaručuje pevnou oporu v zatáčkách.

Množstvím lamel

 • Čím má dezénový vzorek menší procento drážek, tím větší množství pryže je v přímém kontaktu s vozovkou, čímž se zvyšuje přilnavost pneumatiky.

Širokými dezénovými bloky

 • Široké dezénové bloky díky své tloušťce omezují pohyblivost dezénového vzorku.

Samoblokujícími lamelami

 • Pokud jsou dezénové bloky prořezány velkým množstvím lamel, snižuje se pevnost celého dezénového vzorku. Proto jsme vytvořili samoblokující 3D lamely, které se při velkém zatížení samy automaticky blokují.

Čím více pneumatiky jezdí, tím víc se běhoun opotřebovává a snižuje se jeho přilnavost. Proto je důležité kontrolovat minimálně jednou za měsíc hloubku běhounu. Pneumatiky musejí být vyřazeny z provozu, pokud je zbývající hloubka jejich běhounu 1,6 mm. Z tohoto důvodu musí být opotřebení běhounu kontrolováno, a pokud to situace vyžaduje, musejí být pneumatiky vyměněny. V opačném případě vaše jízda není bezpečná a je v rozporu se zákonem. Váš prodejce pneumatik vám může k přesnému měření poskytnout hloubkoměr.

Pro více informací:

Strana Vyhledávač pneumatik MICHELIN

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

 • OSOBNÍ VOZIDLA
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVANY
Loader