banniere-reglementation-france

Můžu jezdit na zimních pneumatikách v létě?

Může být lákavé jezdit na zimních pneumatikách po celý rok. Je to ale opravdu dobrý nápad? Přečtěte si tento článek, kde naleznete více o pravidlech a nařízeních souvisejících s užíváním zimních pneumatik, jejich komfortem, bezpečností a možnostmi, jak ušetřit. Zde je vše, co potřebujete vědět o jízdě se zimními pneumatikami v létě a po celý rok.

Proč si zvolit zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky jsou vyvinuty pro užití v zimních podmínkách. Mají jedinečný dezén se širokými a hlubokými drážkami a směs pryže uzpůsobenou pro nízké teploty. Díky tomu zajišťují vynikající ovladatelnost v chladném počasí a tím i bezstarostnou jízdu bez ohledu na povětrnostní podmínky.

Je nezákonné jezdit v létě na zimních pneumatikách?

V České republice neexistuje zákon, který by zakazoval jezdit v letních měsících na zimních pneumatikách. Stejně tak neexistují žádné předpisy, které by stanovovaly povinnost užití zimních pneumatik v zimě. Je na řidiči, aby používal pneumatiky odpovídající danému ročnímu období a zajistil si tak bezpečnost i jízdní komfort.

Bibendum Hiver

bras bib hiver

Kdy můžu používat svoje zimní pneumatiky?

Doporučujeme zimní pneumatiky používat, jakmile teploty klesnou pod 7 °C.

Proč?

Při jízdě v zimních podmínkách s teplotami pod 7 °C je brzdná dráha zimních pneumatik na každém povrchu (sucho, mokro, sníh, led) kratší než u letních pneumatik a zimní pneumatiky rovněž zajišťují lepší přilnavost.

Proč nejezdit na zimních pneumatikách i v létě?

Kvůli větší bezpečnosti a kratší brzdné dráze

Letní pneumatiky zaručují maximální bezpečnost na suchém a mokrém povrchu, když se teploty pohybují nad 7 °C.

 

V zimních podmínkách, při teplotách pod 7 °C, poskytují certifikované zimní pneumatiky (označené M+S a/nebo 3PMSF*) lepší výkony než letní pneumatiky.

 

Testy uskutečněné organizací TÜV SÜD v roce 2013 na pneumatikách s rozměrem 205/55 16 H.

 

* 3PMSF: 3 Peak Mountain Snow Flake, zimní certifikace.

braking on snow_ENG

braking on snow_ENG

(2) Průměrný rozdíl v brzdné dráze zimní pneumatiky v porovnání s letní pneumatikou. Brzdění na zasněženém povrchu z rychlosti 50 km/h do úplného zastavení (0 km/h). Testy TÜV SÜD 2013, rozměr 205/55 R16, teplota v rozmezí  -4 °C až -6 °C.

Kvůli úspoře paliva

Valivý odpor zimních pneumatik je větší než u letních pneumatik stejného rozměru. Jízdou se zimními pneumatikami v létě tedy spotřebujete více paliva a vyprodukujete více emisí CO2.

Kvůli komfortu

Přezutí pneumatik ze zimních na letní v okamžiku letních jízdních podmínek a vyšších teplot je také podstatné pro jízdní komfort. Letní pneumatiky zajišťují lepší ovladatelnost při teplotách nad 30 °C a tím i komfortní a bezpečnou jízdu.

Legislativa

Přestože se tak nedoporučuje z bezpečnostních důvodů a kvůli plýtvání palivem, je v současnosti v České republice legální jezdit celý rok na zimních pneumatikách. Stejně tak nejste povinni vybavit své vozidlo zimními pneumatikami v okamžiku, kdy přijde chladné počasí. Pouze hrotované pneumatiky jsou zakázány.

Bezpečnost

Jízda v létě se zimními pneumatikami představuje skutečné nebezpečí, jakmile teploty začnou stoupat. Při teplotě nad 30 °C pryž zimních pneumatik měkne a snižuje se tak přilnavost pneumatiky k vozovce. Tím se zmenšuje efektivita pneumatiky bez ohledu na ujetou vzdálenost.

Jak je to s celoročními pneumatikami?

MICHELIN CrossClimate je celoroční pneumatika s certifikací 3PMSF*, která je inovativní kombinací letní a zimní pneumatiky.

S řadou pneumatik MICHELIN CrossClimate můžete jezdit bezpečně v létě i v zimě a nemusíte myslet na přezutí svých pneumatik, když se změní počasí. Tyto pneumatiky jsou proto ideální volbou pro řidiče, kteří žijí v oblastech s mírným počasím téměř po celý rok a kteří čelí drsným zimním podmínkám pouze příležitostně.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů
IE
firefox 66+
chrome 72+
edge 17+
safari 12+
opera 58+