4w 484 tire michelin e primacy st ww product in context 2 nosignature 16 slash 9

Hlučnost: jsou elektromobily tišší než benzínová auta?

Tipy a rady ohledně vozidel

Hlučnost vozidla je tvořena hlukem motoru, hlukem pneumatik, hlukem vozovky a hvízdavým zvukem. Jsou elektromobily tišší než benzínová auta? Odpověď najdete v tomto článku. 

Hlučnost s benzínových vozidel : jaké zvuky vydávají vozidla se spalovacími motory?

U vozidel se spalovacím motorem je hlavním zdrojem hluku vozidla, který vnímá řidič (pokud nemá vozidlo žádný problém), zvuk motoru. Tento hluk vozidla je výsledkem termodynamických procesů: tepelná energie se přeměňuje na mechanickou energii pohánějící vozidlo a válce motoru vibrují (vydávají hluk), který je odváděn výfukem. 

Elektromobily a hlasitost jízdy: co můžeme očekávat?

4w rt tire michelin pilot sport ev en product in context 2 nosignature 16 slash 9

Jsou elektromobily tišší než benzínová auta?  Hlavním poznávacím znamením elektromobilu je, že nemá motor. Místo motoru má hnací systém poháněný baterií. Na rozdíl od termodynamiky nevydávají elektromagnetické procesy žádný hluk. Výsledkem je téměř naprosto tichý motor.

Možná dokonce až příliš tichý! Elektromobily jsou výrazně tišší než auta s benzínovým motorem. Při nízkých rychlostech (do 30 km/h) jsou o tolik tišší, že aby EU snížila riziko nehod srážky s chodci, schválila předpis, který nařizuje pomalu jedoucím vozidlům vydávat minimální hluk 56 decibelů.

To odpovídá hluku, který vydává například myčka nádobí, kancelářský počítač nebo tichý ruch v téměř prázdné restauraci... Vozy se spalovacími motory vydávají hluk blížící se 65 decibelům, což odpovídá například hluku rušné školní třídy. 

Hlučnost pneumatik při jízdě s elektrickým vozidlem 

Zvuky elektromobilu, které uslyšíte nejvíc, budou odpovídat hlučnosti pneumatik: jedná se o zvuk pneumatik valících se po povrchu vozovky (často popisovaný jako slabé dunění vnímané jako zvuk na pozadí).

Jsou pneumatiky pro elektrická vozidla hlučnější než pneumatiky vozidel se spalovacími motory? Ne.
To, že u elektromobilu více slyšíte hluk valení pneumatiky po povrchu vozovky, je způsobeno tím, že elektrický motor nevydává téměř žádný zvuk. Proto je váš sluch citlivější na všechny ostatní zvuky.

Tato hlučnost pneumatik závisí na stavu vozovky, která způsobuje vibrace v kabině. Dokonce ani na dálnici se nesetkáte vždy se stejným typem povrchu vozovky. A právě v tomto směru jsou výrobci pneumatik i automobilů vystaveni největším požadavkům. 

 Hvízdavý zvuk auta

Hlučnost pneumatik závisí také na rychlosti vaší jízdy. Čím rychleji jedete, tím hlasitější je hvízdavý zvuk vašeho auta.

V tomto směru vyvíjí MICHELIN velké úsilí, aby řidičům poskytl ten nejlepší zážitek z elektrojízdy.

Michelin používá jako řešení na minimalizaci této hlučnosti pneumatik kombinaci speciálního dezénu a vlastní technologie Acoustic®, která snižuje hlučnost vnímanou uvnitř vozidla až o 20 %. (1)

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů