Are reinforced tyres mandatory for utility vehicles?

JSOU ZESÍLENÉ PNEUMATIKY POVINNÉ PRO UŽITKOVÁ VOZIDLA?

Tipy a rady ohledně vozidel

Co jsou zesílené pneumatiky? K čemu slouží? Jaké jsou jejich výhody? Jsou povinné pro vaše užitkové vozidlo? Na tyto otázky odpovíme v našem článku.  

Co znamená „zesílená“ pneumatika

Zesílené pneumatiky jsou pneumatiky, jejichž kostra byla – jak název napovídá – zesílena. Účelem tohoto zesílení je zpevnit je tak, aby unesly větší zatížení.

Zesílené pneumatiky nejenže unesou větší hmotnost, ale zároveň jsou odolnější při kontaktu s překážkami, jako jsou obrubníky, nedokonalosti vozovky a výmoly. 

Jak poznáte zesílenou pneumatiku?

Zesílené pneumatiky poznáte podle jejich označení na bočnici. Existuje několik označení, která podrobně popíšeme níže: 

Označení „C“

Označení „C“

Pneumatiky s označením „C“ jsou určené pro dodávky a jiná užitková vozidla. Vzhledem k tomu, že tyto typy vozidel obvykle zajišťují přepravu těžkých nákladů, například pro řemeslné činnosti nebo doručování balíků, je třeba je vybavit zesílenými pneumatikami, které takové náklady unesou.

Pneumatiky s označením „C“ jsou speciálně vyvinuty pro tento typ vozidla. Mají vyšší index nosnosti než běžné pneumatiky.

Pamatujte, že pro stejný rozměr může existovat několik indexů nosnosti, např. 235/65R16 MICHELIN Agilis CrossClimate s indexem nosnosti 115/113 nebo 121/119. Volba by proto měla být provedena podle zatížení vozidla.

197091675 comp

Označení XL a REINF (nebo RF)

Pneumatiky s označením XL (Extra Load) jsou určené pro osobní vozidla s vyšším zatížením.

Označení XL (Extra Load) znamená, že pneumatika má vyšší nosnost, než je pro daný rozměr obvyklé. Znamená to, že vydrží vyšší tlaky.

Podobně označení REINF nebo RF („reinforced“) udává, že byl zvýšen index nosnosti pneumatiky, aby vydržela větší zatížení.

Je důležité si uvědomit, že pneumatiky se označením XL a REINF nejsou určeny pro užitková vozidla, ale pro osobní vozidla s vyšším zatížením.

Pouze pneumatiky s označením „C“, určené pro užitková vozidla, obsahují zesílenou kostru.

Jsou zesílené pneumatiky povinné pro užitková vozidla?

V některých případech je skutečně povinné namontovat na vozidlo zesílené pneumatiky. Níže se podíváme, jaké to jsou::

  • Pokud máte dodávku nebo užitkové vozidlo, je skutečně povinné, aby bylo vybaveno pneumatikami s označením „C“.
  • Pokud řídíte malé užitkové vozidlo stejné velikosti jako osobní automobil (např. Citroën Berlingo nebo Renault Kangoo), není povinné jej vybavovat pneumatikami s označením „C“, ale někdy pneumatikami XL nebo REINFORCED.
  • Pneumatiky XL a REINF jsou určeny pro těžká osobní vozidla a nejsou povinné pro dodávky a užitková vozidla.
užitkové vozidlo

V případě pochybností se jednoduše podívejte na doporučení výrobce vozidla  v uživatelské příručce. Pokud zde není uveden požadavek na pneumatiku s označením „C“, pak stačí dodržet uvedený index nosnosti.

Zesílené pneumatiky MICHELIN

Všechny pneumatiky naší řady dodávkových pneumatik MICHELIN Agilis nesou označení „C“ a byly speciálně vyvinuty tak, aby vyhovovaly specifickým požadavkům vaší dodávky ohledně zatížení a použití.

michelin agilis 3

MICHELIN Agilis 3

MICHELIN Agilis 3 (označení „C“) se zesílenou kostrou vám umožní postarat se o vaše podnikání a zároveň díky jejich dlouhé životnosti udělat  něco pro životní prostředí. Tato dodávková pneumatika vyvinutá s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí  výrazně snižuje uhlíkovou stopu CO2 (2) a vytváří méně odpadu (3). Její odolná kostra se umí vypořádat s výmoly, prasklinami na silnici i jinými nerovnostmi (4).

michelin agilis crossclimate

MICHELIN Agilis CrossClimate

Naše celoroční pneumatika pro dodávky (označení „C“) byla vyvinuta tak, aby zajišťovala bezpečnost, dlouhou životnost a záběr pro bezstarostnou jízdu v jakémkoliv počasí a na jakékoliv vozovce. Díky zesílené stavbě je odolná vůči opotřebení a oděru. Tato pneumatika se vyznačuje vynikajícími brzdnými výkony na suchu (5) a přilnavostí na mokru spadá do klasifikační třídy A (6). Díky tomu zaručuje bezpečnost a záběr na náročném povrchu, jako je bláto, tráva, štěrk a sníh (3PMSF) (7).

michelin agilis alpin

MICHELIN Agilis Alpin

Nenechte přerušit své podnikání ani sněhovými přeháňkami díky zesílené pneumatice MICHELIN Agilis Alpin (označení „C“) vyvinuté tak, aby u lehkých nákladních vozidel a užitkových vozidel zaručovala vysokou úroveň bezpečnosti, kontroly nad vozidlem a mobility v zimě. Pneumatika zajišťuje vysokou úroveň akcelerace na sněhu (8) a tím i optimální kontrolu nad vozidlem a mobilitu v zimních podmínkách (3PMSF). Její zesílená stavba je odolná vůči velkému zatížení a náročným podmínkám užití. 

Nezapomeňte na tlak huštění!

Bez ohledu na to, které zesílené pneumatiky si pro své vozidlo vyberete, je nezbytné u nich jednou za měsíc upravit tlak huštění tak, aby odpovídal doporučením výrobce dodávky, případně výrobce pneumatiky. 

PRÁVNÍ INFORMACE

(1) V průměru, v porovnání s předchozí generací. Na základě testu brzdění na mokru (z rychlosti 60 na 20 km/h) uskutečněného v roce 2012 organizací TÜV SÜD u pneumatik s rozměrem195/65 16C 104/102 R.

(2) CO2 – Na základě interní studie „Analyse Cycle de Vie“, kterou v září 2019 uskutečnilo technologické centrum Michelin a která porovnávala pneumatiku MICHELIN Agilis 3 s pneumatikou MICHELIN Agilis+, rozměr 235/65 R16 115/113R. MICHELIN Agilis 3 v porovnání s MICHELIN Agilis + snižuje množství emisí CO2 u jedné pneumatiky o 1,3 kg na 1000 km. V případě dodávky vybavené 4 pneumatikami MICHELIN Agilis 3, která ujede 20 000 km ročně, bude úspora emisí CO2 odpovídat 104 kg. Pokud vezmeme v úvahu, že strom může v průměru shromáždit až 35 kg CO2 ročně (v závislosti na typu a věku stromu - zdroj: CSR & platforma udržitelného rozvoje), odpovídá úspora 104 kg ročně téměř ekvivalentu 3 stromů.

(3) Hmotnost pneumatiky – Jednotková hmotnost pneumatiky MICHELIN Agilis 3 byla v porovnání s pneumatikou MICHELIN Agilis + snížena o 1,6 kg na pneumatiku.

(4) Technologie – Pneumatika má speciální ochranné štíty, které chrání bočnice pneumatiky před poškozením, a směs pryže odolnou vůči oděru, která vychází z inovativní technologie užité u nákladních pneumatik.

(5) Brzdění na suchém povrchu – Testy brzdění na suchém povrchu, které na žádost společnosti Michelin uskutečnila v roce 2017 a 2019 společnost IDIADA na pneumatikách s rozměrem 235/65R16C 115/113 R namontovaných na vozidle Mercedes-Benz Sprinter. V porovnání s klíčovými konkurenčními letními, zimními a celoročními pneumatikami třídy premium (MICHELIN Agilis CrossClimate (40,7 m) v porovnání s pneumatikami BRIDGESTONE Duravis 660 (41,7 m), CONTINENTAL ContiVanContact™ 100 (41,7 m); CONTINENTAL VanContact Winter (47,1 m), PIRELLI Carrier™ Winter (46,9 m) & MICHELIN Agilis CrossClimate (41,5 m) v porovnání s pneumatikami CONTINENTAL VanContact™ 4Season (47,1 m), PIRELLI Carrier™ All Season (44,0 m). A v roce 2019 pneumatika MICHELIN Agilis CrossClimate (46,2 m) v porovnání s pneumatikou GOODYEAR Vector 4 Seasons Cargo (49,5 m).

(6) Přilnavost na mokru – Pneumatika MICHELIN Agilis CrossClimate spadá z hlediska přilnavosti na mokru do evropské klasifikační třídy „A“.  

(7) Výkony na sněhu – Pneumatika MICHELIN Agilis CrossClimate má certifikaci 3PMSF (3 Peaks Mountain Snow Flake - 3 štíty hor se sněhovou vločkou) pro užití v zimních podmínkách.    

(8) Výkony na sněhu – Pneumatika MICHELIN Agilis Alpin má certifikaci 3PMSF (3 Peaks Mountain Snow Flake - 3 štíty hor se sněhovou vločkou) pro užití v zimních podmínkách.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů