automobil banner záhlaví potřebuji nové pneumatiky tipy a doporučení

Jak si mám vybrat správné pneumatiky

Zjistěte rozměr pneumatik vašeho vozidla

Rozměr pneumatiky je uveden na její bočnici

Zjistěte velikost přímo na pneumatice

  • Podívejte se na bočnici kterékoli z vašich pneumatik a zaznamenejte si číslice a písmena, která na ní jsou uvedena
  • Pomocí těchto údajů budete moci vyhledat pneumatiky, které se hodí pro váš vůz.

Co tato písmena a čísla znamenají? 

Šířku pneumatiky nebo šířku profilu

Šířka pneumatiky (nebo tloušťka) v milimetrech se měří od nejširšího bodu vnější bočnice k nejširšímu bodu vnitřní strany.

Poměr stran

Poměr stran je vztah mezi výškou bočnice pneumatiky a šířkou pneumatiky. Čím nižší tento poměr je, tím kratší je výška bočnice, což znamená lepší schopnost zatáčení, ale vyšší tuhost jízdy.

Konstrukce

Obsahuje informaci o vnitřní konstrukci pneumatiky. Ty mohou být „radiální“, což je nejčastější případ, nebo D jako „Diagonální konstrukce, případně B jako „Belted“ (smíšená konstrukce).

Průměr kola

Toto číslo uvádí v palcích průměr kola, na které je pneumatika určena.

Zátěžový index

Udává, pro jakou maximální zátěž je pneumatika certifikována při maximálním bezpečném nahuštění. Tato čísla vychází z tabulky, která udává povolené zatížení pneumatiky. Například 97 = 730 kg.

automobil sku tabulka zátěžových indexů tipy a doporučení
automobil sku tabulka rychlostních indexů tipy a doporučení

Tabulka rychlostních indexů

Udává maximální bezpečnou rychlost, pro níž je pneumatika certifikována při zohlednění zatížení a dalších specifických podmínek. Rychlostní indexy bývají označeny jako A (nejnižší) až Y (nejvyšší), s jednou výjimkou: H spadá mezi U a V. Pro vyhledání maximální rychlosti, kterou může jet vaše pneumatika, si prostudujte tabulku rychlostních indexů. Překračování zákonem stanoveného maximálního rychlostního limitu není povoleno, ani doporučováno.

Velikost vašich pneumatik zjistíte buď v uživatelské příručce, nebo na dveřích vozidla

  • Vyhledejte si informace v uživatelské příručce k vozidlu, která bývá uložena v odkládací přihrádce, nebo na štítku nalepeném po straně dveří řidiče.
  • Tyto prvky obvykle obsahují všechny údaje týkající se velikosti a specifikací vašich pneumatik, včetně odpovídajícího tlaku vzduchu.
    Pro úplný popis čísel a písmen si prostudujte tabulku „Zjistit velikost pneumatiky přímo na pneumatice“.
automobil edito potěšení z jízdy tipy a doporučení
automobil edito potěšení z jízdy tipy a doporučení

Co jsou OE pneumatiky?

OE znamená „Original Equipment“ (originální výbava), což znamená, že dané pneumatiky byly schváleny výrobcem vašeho vozidla jako standardní výbava.

Někteří výrobci vozidel, jako například Audi, BMW, Mercedes a další, vybavují svá vozidla pneumatikami, které jsou vyráběny zvlášť pro vozidla těchto značek. Tyto pneumatiky mají na bočnici označení OE. V tomto případě Michelin doporučuje nahradit pneumatiky na vašem vozidle pouze pneumatikami, které jsou opatřené potřebným označením OE.

Tabulka značek OE podle značek vozidel:


*  = BMW, Mini
MO = Mercedes
AO = Audi
VO = Volkswagen
N0, N1, N2, N3, N4 = Porsche
MO1 = AMG
RO1 = QUATTRO

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů