motorhomes tyres header

Jaké pneumatiky pro obytné vozy mám použít?

Tipy a rady ohledně vozidel

Ať už se chystáte na jednorázový výlet, nebo je obytný vůz či dodávka váš životní styl, možná si kladete otázku, jaké pneumatiky pro obytný vůz byste měli zvolit a jaký je jejich správný tlak huštění pro bezpečnou jízdu. Podíváme se na to společně v tomto článku.

4w 1015 tire michelin crossclimate camping en product in use 2 nosignature landscape

Jaký typ obytného vozu máte?

Výběr nejlepších pneumatik pro váš obytný vůz závisí na typu vašeho vozidla. Existují čtyři hlavní typy obytných vozů: dodávka s obytnou vestavbou, klasický obytný vůz s alkovnou, polointegrovaný a plně integrovaný obytný vůz.

type 01

1 – Dodávka s obytnou vestavbou:

Toto je nejjednodušší verze obytného vozu: přestavěná dodávka, jejíž zásadní prvek spočívá ve střeše, kterou lze zvednout za účelem umístění lůžka.
Příklady modelů dodávek s obytnou vestavbou jsou Adria Twin Plus 600 SPB, Globe-Traveller Voyager XS a Adria Twin Supreme.
Pro tyto vozy MICHELIN doporučuje pneumatiky pro obytné dodávky: pneumatiky s označením C.

K tomuto typu vozidel se dokonale hodí naše řada pneumatik Agilis.

type 02

2 – Klasický obytný vůz s tzv. alkovnou:

Klasický obytný vůz s alkovnou je oproti ostatním obytným vozům o něco vyšší. Vyznačuje se charakteristickým převisem nad kabinou řidiče, jako vidíme například u vozů Ford Transit nebo Iveco Daily.
Pneumatiky pro obytné vozy doporučované značkou MICHELIN: pneumatiky s označením CP.

K tomuto typu vozidla se dokonale hodí naše řada pneumatik CrossClimate Camping.

type 03

3 – Polointegrovaný obytný vůz:

Polointegrovaný obytný vůz představuje o něco lehčí verzi obytného vozu s alkovnou. Rozdíl spočívá v tom, že u něj nenajdete prostor pro spaní nad kabinou. 
Do kategorie polointegrovaných obytných vozů patří například modely Fiat Ducato, Challenger Graphite 260, Bürstner Ixeo T690G nebo Chausson Titanium 640.
Pneumatiky pro obytné vozy doporučované značkou MICHELIN: pneumatiky s označením CP.

K tomuto typu vozidla se dokonale hodí naše řada pneumatik CrossClimate Camping.

type 04

4 – Integrovaný obytný vůz:

Integrovaný obytný vůz se spacím prostorem v zadní části a vysoce kvalitním příslušenstvím je prostornější a poskytuje větší komfort. 
Jedná se například o modely Dethleffs Pulse I 7051 DBM, Carthago S Plus 64 nebo Hymer B-Klasse ModernComfort.
Pneumatiky pro obytné vozy doporučované značkou MICHELIN: pneumatiky s označením CP.

K tomuto typu vozidla se dokonale hodí naše řada pneumatik CrossClimate Camping.

Proč se pro těžké obytné vozy doporučují pneumatiky CP?

Ať již máte obytný vůz s alkovnou nebo polointegrovaný či plně integrovaný obytný vůz, výkon pneumatik s označením C již nemusí být dostatečný. Proto vám raději doporučujeme používat pneumatiky s označením CP. 

Proč? Protože pneumatiky s označením CP byly navrženy speciálně pro těžké obytné vozy. Tyto pneumatiky pro obytné vozy mají vyšší index nosnosti a tlak huštění a jsou opatřeny zesílenou kostrou.

Proč je u pneumatik CP pro obytné vozy vyžadována vyšší nosnost?

Obytné vozy mají obvykle vyšší hmotnost (samotné vozidlo plus jeho vnitřní výbava), ke které je nutné přičíst přepravované vybavení (zavazadla, jízdní kola atd.).

Kromě toho mají obytné vozy výše umístěné těžiště a někdy také objemný převis (části nástavby nacházející se mezi nápravou a koncem vozidla) a převáží další náklad, který není vždy rovnoměrně rozmístěný. 

schema

1 - Nerovnoměrné rozložení statického zatížení (např. zásobník na vodu)
2 - Vyšší zatížení zadní části (např. držák na jízdní kola)
3 - Kolísání zátěže vlivem odstředivé síly a těžiště (např. během jízdy do zatáčky)

To vše vytváří velký tlak, kterému musí všechny čtyři pneumatiky odolávat po mnoho kilometrů. Proto se pneumatiky s označením CP hodí pro obytné vozy lépe než pneumatiky typu C.

motorhome tyres article page for crossclimate camping tyre

Evropská organizace ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation) doporučuje pneumatiky typu CP

Od roku 2003 organizace ETRTO doporučuje, aby výše uvedené obytné vozy používaly pneumatiky s označením CP v popisu rozměru pneumatiky místo běžných pneumatik na dodávky s označením C.

Označení CP je viditelně uvedeno na bočnici pneumatik pro obytné vozy.

Pneumatiky pro obytné vozy s označením CP, například MICHELIN CrossClimate Camping, byly vyvinuty s ohledem na specifika charakteristická pro zatížení těchto vozidel. Jsou v souladu s doporučeními organizace ETRTO a poskytnou vám jistotu, že vaše vozidlo splňuje optimální požadavky na jízdu i bezpečnost.


Tlak vzduchu v pneumatikách pro obytné vozy

Další důležitý bod pro zajištění bezpečnosti a stability vozidla: pneumatiky pro váš obytný vůz musí být nahuštěny na správný tlak. Objem a tlak vzduchu v pneumatikách   pro obytné vozy určují zátěž, kterou jsou tyto pneumatiky schopny unést.

Pneumatiky pro obytné vozy s označením CP jsou určeny k jízdě při vyšším tlaku huštění než pneumatiky pro dodávky (s označením C). Poskytují vyšší ovladatelnost i odolnost vůči zátěži odpovídající specifickým charakteristikám velkých obytných vozů.  

Pro pneumatiky CP používané pro obytné vozy ETRTO doporučuje:
●    Na zadní nápravě: tlak vzduchu v pneumatikách pro obytné vozy by měl být 5,5 baru (80 psi). Je nutné dodržet maximální nosnost pneumatiky.
(Nezapomeňte, že při nahuštění pneumatik na tlak vyšší než 4,5 baru (65 psi) je nutné použít kovový ventil nebo gumový ventil určený pro vyšší tlak.)
●    Na přední nápravě: viz doporučení výrobce týkající se huštění, uvedené přímo na vozidle a/nebo v jeho uživatelské příručce.

Nezapomeňte, že tlak v pneumatikách vašeho obytného vozu je nutné kontrolovat a případně upravit každý měsíc a vždy před každou delší jízdou. 

157751925 m

Jaká doporučení platí pro dlouhodobé parkování obytných vozů?

Abyste zachovali dobrý stav pneumatik a zajistili bezpečnost jízdy, před jakýmkoli delším zaparkováním:

  • Zajistěte, aby pneumatiky byly řádně nahuštěné na doporučený tlak. Vyhněte se podhuštění, které by mohlo pneumatiky vašeho obytného vozu poškodit.
  • Je-li to možné, ochraňte pneumatiky vašeho obytného vozu před vlivem slunečního záření, protože UV paprsky a vysoké teploty představují faktor způsobující předčasné stárnutí pneumatik.
  • V ideálním případě chraňte pneumatiky vašeho obytného vozu před kontaktem se studenými a vlhkými podlahami tak, že vozidlo umístíte na podstavce.    Před použitím vozidla zkontrolujte stav pneumatik a upravte jejich tlak huštění.

Jaké pneumatiky pro obytné vozy jsou vhodné pro celoroční používání?

Chcete-li se svým obytným vozem bezpečně jezdit po celý rok bez starostí se sezónní výměnou pneumatik, nejlepší volba, kterou vám můžeme doporučit, je celoroční pneumatika.

Díky certifikaci 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) jsou ideální volbou naše pneumatiky MICHELIN CrossClimate Camping, které vám poskytnou vynikající vlastnosti pro jízdu v zimě (až do −7 °C) na mokrých i zasněžených vozovkách, stejně tak jako v létě na suchém povrchu.

Díky jejich robustnímu designu vám bez potíží poskytnou potřebnou přilnavost při jízdě na trávě, štěrku, písku nebo blátě.

Vyvinuli jsme je speciálně tak, aby odolaly vysoké zátěži i u těch největších obytných vozů. Proto mají označení CP a představují vynikající volbu pro váš obytný vůz.

map search desktop

Najděte prodejnu pneumatik ve vašem okolí za pár vteřin

Hledat podle
Adresa, město nebo PSČ
Car
Zjistit moji polohu
Vyhledat
5 největších měst v České Republice
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů