shutterstock 1972202852

Co jsou  pneumatiky s vysokou nosností?

Tipy a rady ohledně vozidel

Zjistěte, co jsou pneumatiky s vysokou nosností, proč je značka MICHELIN vyvíjí a jaká klíčové technologie byla využita při jejich koncepci pro dosažení nejvyšší bezpečnosti a výkonů. 

Co jsou  pneumatiky s vysokou nosností? 

Během posledních deseti let prošly naše dosavadní i nově vznikající technologie dramatickými změnami, za jejichž zrodem stojí zejména příchod vozidel s hybridním a elektrickým pohonem. Tato vozidla mívají omezený dojezd a vyžadují, aby se řidiči vždy ujistili, že se na jejich trase nachází dobíjecí stanice. Pravidelné zastávky na nabití mohou v průběhu dne zabrat mnoho času. Řešením je použití větší a těžší baterie, která dokáže udržet větší množství energie. Díky tomu je možné ujet delší úsek na jedno nabití. Montáž větších baterií však také nevyhnutelně obnáší zvýšení celkové hmotnosti vozidla. 

adobestock 225779830

Jelikož je veškerá hmotnost vozidla nesena čtyřmi pneumatikami, je nutné buď pneumatiky zvětšit, nebo použít takové pneumatiky, které zvládnou bezpečně unést vyšší hmotnost. Design těchto vozidel (zejména sportovních modelů) však často neumožňuje montáž větších pneumatik a pneumatiky Extra Load (XL nebo EL), které jsou aktuálně dostupné na trhu, nemají dostatečnou nosnost pro vyšší zátěž navzdory tomu, že jsou robustnější a odolnější než standardní pneumatiky. Z tohoto důvodu Evropská technická organizace výrobců pneumatik a ráfků ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation) definovala nový standard pneumatiky, která uveze vyšší zátěž než stávající XL pneumatiky. Tyto nové typy pneumatik se prodávají jako pneumatiky s vysokou nosností (HL, High Load).

Pro jaký typ vozidel jsou vhodné HL pneumatiky?

HL pneumatiky s vysokou nosností jsou pneumatiky určené pro těžší vozidla, jako například pro elektromobily, hybridy a SUV. Ačkoli mají HL pneumatiky stejné rozměry a jsou nahuštěné na stejný tlak, poskytují vyšší nosnost nutnou pro vozidla s hybridním a elektrickým pohonem, která jsou vybavena většími bateriemi.

Jak lze rozpoznat  pneumatiky s vysokou nosností?

HL pneumatiky poznáte snadno díky zkratce „HL“ na bočnici před údaji o rozměru pneumatiky

marquage pneu hl 2

Proč Michelin vyvíjí HL pneumatiky? 

Neutuchající vývoj a rostoucí obliba hybridů a elektromobilů nevyhnutelně přináší nutnost hledat nové adaptivní technologie a vyvíjet nový design pneumatik.  Je důležité, aby zákazníci měli na výběr z nabídky pneumatik, které vyhovují specifickým potřebám těchto vozidel. Obvykle se jedná o vyšší hmotnost z důvodu baterií, ale také zajištění rekuperace energie spotřebované na brzdění, nižší valivý odpor a současně maximální redukci hluku pro tišší jízdu.

V neposlední řadě značka Michelin tyto pneumatiky vyvíjí, aby vyhověla bezpečnostním předpisům a současně zajistila, že všichni, kdo tyto pneumatiky potřebují, si je na své vozidlo budou moci skutečně namontovat.

Jak technologie Michelin podporuje HL pneumatiky? 

Na výrobu těchto pneumatik byla použita inovativní technologie, která představuje špičku ve vývoji moderních pneumatik. Tato technologie zúročuje veškeré know-how Michelinu. Díky jedinečné kombinaci směsí, tvaru a typu výztuhy se podařilo navýšit nosnost kostry a současně udržet nízký valivý odpor a komfort. To vyžaduje zvýšení tuhosti směsi pryže s ohledem na vyšší zatížení, ovšem tak, aby zůstala zachována životnost a ovladatelnost pneumatiky, a současně posílení kostry pneumatiky v místech, která jsou nejvíc namáhána, použitím robustnějších vrstev a tvrdších směsí. Optimalizován byl také profil pneumatiky, který musí být schopen absorbovat zvýšenou deformaci pneumatiky z důvodu vyšší hmotnosti, aniž by se projevil na komfortu řidiče a spolucestujících.  

Potřebuji HL pneumatiky na svém elektromobilu?

Záleží na různých faktorech. Abychom se vypořádali s vyšší hmotností a s nutností zvýšení nosnosti pneumatik, máme dvě možnosti. Můžete:

  • Použít větší pneumatiky, je-li to možné
  • Nebo případně použít pneumatiky stejného rozměru, které mají vyšší (HL) nosnost


Pamatujte si prosím, že pokud řídíte velký, silný hybrid nebo elektromobil, pravděpodobně HL pneumatiky potřebujete. Také platí, že pneumatiky vozidel používajících HL pneumatiky je nutné v případě nutnosti nahradit opět HL pneumatikami. 

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů