r2a1 header def

Vysvětlení značení pneumatik: Jak číst značení na pneumatice?Tyre markings explained

Tipy a rady ohledně vozidel

V tomto článku se dočtete, jak zjistit rozměr pneumatiky, její maximální nosnost a rychlost a kde vyčíst značku, model a typ pneumatiky přímo na své pneumatice. Také se dozvíte něco o dalších znacích na pneumatice, jako je například symbol tří vrcholků hor se sněhovou vločkou, písmena M+S a význam OE značení.

Co znamenají číslice na pneumatikách?

Když se podíváte na bočnici své pneumatiky, všimnete si různých alfanumerických kódů a symbolů. Co tyto znaky na pneumatice znamenají? 

Tyto znaky na pneumatice vám poskytují důležité informace o používání nebo výměně pneumatiky .

167137188 m

Jak číst rozměr pneumatiky?

tyre size

Rozměr pneumatiky je určen číslicemi a písmenem, jak je zde uvedeno žlutě. 

Tyto znaky někdy provází další písmena, která popisují doporučené použití pneumatiky.

Tato písmena mohou být:
●    P: osobní vozidlo (passenger car)
●    LT: lehký nákladní automobil (light truck)
●    C: užitkové vozidlo (van commercial tyre)
●    XL, HL nebo Reinforced: pneumatiky s vyšší nosností, než je u daného rozměru obvyklé. Tyto pneumatiky musí být nahrazeny stejným typem (například: pneumatika HL další pneumatikou HL)
●    T: dočasná (temporary – rezervní)

Jak číst šířku a profil pneumatiky?

Příklad: 205 / 55

Toto jsou důležité znaky na pneumatice, pomocí kterých budete schopni najít správnou pneumatiku, jakmile ji budete potřebovat vyměnit.

První ze dvou čísel znamenají jmenovitou šířku pneumatiky. Udává se v milimetrech a definuje vzdálenost mezi vnitřní a vnější bočnicí pneumatiky. Například číslo 205 znamená, že vaše pneumatika má jmenovitou šířku 205 mm.

Druhé číslo vyjadřuje poměr mezi výškou bočnice a šířkou pneumatiky. Vyjadřuje se v procentech. Například číslice 55 znamená, že výška bočnice od horní části běhounu k ráfku činí 55 % šířky pneumatiky. 

Jak číst typ konstrukce pneumatiky a průměr kola?

Příklad: R 17

Tyto znaky na pneumatice se obvykle skládají z písmena a číslice.

Písmeno R znamená, že kostra pneumatiky je radiální.

Radiální technologie, kterou vynalezla značka Michelin, využívá kombinaci pryže a zpevňujících kovových a textilních materiálů tak, aby byla pneumatika velice pevná v oblasti běhounu, ale pružná na bočnicích. Umožňuje delší životnost běhounu a díky nižšímu valivému odporu snižuje spotřebu paliva.

Za písmenem je uvedeno číslo. V našem případě se jedná o číslo: 17.
Toto číslo je vyjádřeno v palcích a udává průměr kola, na které je možné pneumatiku namontovat.

Jak číst maximální nosnost a rychlost na pneumatice?

Příklad: 91 V

Na bočnici vaší pneumatiky najdete číslo, které je následováno písmenem.
Index nosnosti pneumatiky (v našem příkladu: 91) je číselný kód, který odpovídá maximálnímu zatížení (v kilogramech), které unese jedna pneumatika. 
Index rychlosti (v našem příkladu: V) je kód, který odpovídá maximální rychlosti, při které dokáže pneumatika unést své maximální zatížení.

load speed index

Tabulku pro přiřazení hodnot k jednotlivým indexům najdete v našem článku o indexu nosnosti a rychlosti . Tyto indexy představují stejně důležitou informaci, jako je rozměr pneumatiky, zejména když zvažujete nákup nových pneumatik na své vozidlo. 

Jak rozpoznat název značky a  řadu pneumatiky?

Je to celkem snadné. Název značky výrobce je vždy uveden na bočnici, stejně tak jako řada pneumatiky.
Na tomto obrázku je jasně vidět nápis MICHELIN, náš panáček Michelin spolu s názvem „Pilot Sport 4 S“, který označuje konkrétní řadu.

4w 240 3528703361718 tire michelin pilot sport 4 s 265 slash 35 zr20 99y xl mo1 a main 4 90

Jak zjistit typ pneumatiky? 

Slovo „Tubeless“ na bočnici vaší pneumatiky znamená, že vaše pneumatika nevyžaduje použití vnitřní duše. Použití duše je někdy u některých kol nutné a v těchto případech je důležité ověřit, zda je duše kompatibilní s pneumatikou.

Obráceně také platí, že označení „Tube type“ znamená, že daná pneumatika je tzv. dušová neboli že vyžaduje duši.

Jaké výhody to přináší? Bezdušová sestava je lehčí, úspornější a často také poskytuje spolehlivější ochranu před poškozením.

tubeless

Jak číst tlak vzduchu v pneumatikách?

Tyto znaky na bočnici pneumatiky (MAXLOAD a MAX PRESS) uvádí maximální nosnost a maximální tlak huštění pneumatiky. Tyto znaky však nutně neznamenají hodnoty nosnosti a tlaku huštění pneumatik u vašeho vozidla.

Pro zajištění správné funkce pneumatik na vašem vozidle je nutné řídit se tlakem doporučeným výrobcem vašeho vozidla. Ten je obvykle uveden v uživatelské příručce, na nálepce u dveří řidiče nebo na klapce hrdla palivové nádrže.

max press

Jak číst kód data pneumatiky?

Kód data pneumatiky se uvádí v rámci kódu DOT (Department Of Transportation) u dalších znaků na pneumatice. 
První kódy jsou povinná označení vyžadovaná na trzích USA. Kód data je uveden na konci a představuje čtyři číslice.První dvě číslice označují týden a poslední dvě číslice rok výroby. V tomto příkladu je kód data pneumatiky 4714, což znamená, že pneumatiky byly vyrobeny ve 47. týdnu roku 2014.

Na konci DOT kódu pneumatiky je uveden kód stáří pneumatiky.

Co se týče konce životnosti, jediný ukazatel je opotřebení pneumatiky. To lze změřit pomocí indikátorů opotřebení.

Jak zjistím, že pneumatika dosáhla své maximální míry opotřebení?

U pneumatik Michelin vám pomohou najít ukazatele opotřebení na běhounu malé výstupky.

Vaše pneumatika je vybavena indikátory opotřebení.
Tyto značky se nachází v hlavních drážkách pneumatiky a vystupují do výšky 1,6 mm. 

bibendum

U pneumatik Michelin je rozeznáte snadno podle symbolu panáčka Michelin, kterého najdete na několika místech na bočnici pneumatiky. Když uvidíte panáčka Michelin, víte, že indikátory opotřebení jsou uspořádány v řadě napříč celé šířky pneumatiky.

Jakmile je běhoun vaší pneumatiky opotřebený na stejnou úroveň jako indikátory opotřebení, dosáhla pneumatika minimální povolené hloubky dezénu.

Vysvětlení značení pneumatik: Tři vrcholky hor se sněhovou vločkou a M+S

1 - Symbol vrcholků hor se sněhovou vločkou
Na vaší pneumatice může být umístěno logo se 3 vrcholky hor a sněhovou vločkou. Jedná se o symbol tří vrcholků hor se sněhovou vločkou nebo značení 3PMSF: nejnovější standard pro zimní nebo sněhové pneumatiky. Zaručuje minimální úroveň výkonů pneumatiky v zimním období podle předepsaného obecně platného testu pro takto označené pneumatiky. Najdete-li toto logo na své pneumatice, máte jistotu, že je považována za doporučenou výbavu do oblastí s povinnou výbavou zimních pneumatik, typu lyžařská střediska atp.

m s 3pmsf

2 - Značení M+S
Některé pneumatiky, včetně celoročních a zimních pneumatik, jsou opatřeny značením M+S na bočnici. Tato písmena jsou zkratkou slov „Mud“ (bláto) a „Snow“ (sníh) a informují o tom, že danou pneumatiku její výrobce označuje za „sněhovou“ pneumatiku.  V případě pneumatik se značením pouze M+S ovšem výkony v zimních podmínkách nepodléhají regulačnímu testování.

Skutečnou záruku výkonů vhodných do zimního počasí vám poskytnou pouze pneumatiky  se značením „3PMSF“, které jsou vyvinuty speciálně pro jízdu na sněhu a splňují veškeré požadavky kontrolované objektivními testy.

66130439 m

U pneumatik certifikovaných jako zimní pneumatiky (se značením M+S a/nebo 3PMSF) může být index rychlosti nižší než u originálních letních pneumatik.  Proto je v případě nutnosti zapotřebí upravit rychlost vozidla podle namontovaných zimních pneumatik. V některých zemích, respektive v zemích, ve kterých je teoretický rychlostní limit vozidla vyšší než rychlostní limit pneumatik, může být nutné dovnitř vozidla na viditelné místo, které je na očích řidiče, umístit nálepku zobrazující tuto nižší rychlost.

sticker

Značení OE

Někteří výrobci vozidel montují na vozidla pneumatiky speciálně vyvinuté podle jejich požadavků. 

Značení na pneumatice, které znamená „Original Equipment“ (originální výbava), vás informuje o tom, že pneumatika byla vyvinuta výrobcem pneumatiky a homologována výrobcem vozidla pro prvomontáž.

Značka OE se nevztahuje pouze k výrobci, ale často také k určitému modelu vozidla.  Tyto pneumatiky se mohou vzájemně lišit v aspektech, jako je ovladatelnost, komfort, hlučnost, a někdy také v požadavcích kladených na přenos hnací síly a softwarové systémy vozidla. Optimalizován je také jejich valivý odpor.

oe marking

Pokud byly na vaše vozidlo namontovány originální pneumatiky se značením OE, Michelin doporučuje, abyste při výměně použili stejnou, správně označenou verzi OE pneumatik.

Na obrázku na našem příkladu odpovídá značení „AO“ značce Audi, jak vidíte také v níže uvedené tabulce.

tableau maj2024 1
tableau maj2024 2
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů