TYRE LOAD RATING AND TYRE SPEED RATING

Jak chápat index nosnosti a  index rychlosti pneumatiky

Tipy a rady ohledně vozidel

Co je  index nosnosti  a index rychlosti pneumatiky? Je nutné se jimi řídit při výměně pneumatik? V tomto článku najdete odpovědi na svoje otázky.

Co jsou indexy pneumatiky?

Bočnice pneumatiky je označena různými číslicemi a písmeny, které vám o pneumatice poskytují několik informací. (Naučte se porozumět značení na pneumatikách)

 Část tohoto značení představuje index nosnosti pneumatiky uvedený jako číslo a   index rychlosti pneumatiky uvedený jako písmeno.

Značení pneumatiky může být uvedeno v uživatelské příručce vozidla nebo na štítku u dveří řidiče.  Tyto informace udávají parametry pneumatik, které doporučuje výrobce vašeho vozidla.

Indexy pneumatiky bývají ve vozidle uvedeny na štítku u dveří řidiče.

Co tytoindexy pneumatiky znamenají? Musíte se jimi řídit při výměně pneumatik? Tím se budeme zabývat v tomto článku.

Index nosnosti pneumatiky

Co je  index nosnosti pneumatiky?

Index nosnosti pneumatiky je číselný kód, který odpovídá maximálnímu zatížení (v kilogramech), které unese jedna pneumatika.  Index nosnosti a odpovídající maximální zatížení pneumatiky jsou uvedeny v normativní tabulce.

Chcete-li určit maximální zatížení, které pneumatika unese, neboli index nosnosti pneumatiky doporučený výrobcem vašeho vozidla, postupujte takto:

1 – Vyhledejte index nosnosti pneumatiky

Na bočnici pneumatiky je uvedeno označení, skládající se z číslic a písmen, které může vypadat např. takto:

Index nosnosti pneumatiky najdete na bočnici pneumatiky

Tento údaj je také uveden na štítku u dveří řidiče nebo v uživatelské příručce vozidla.

Tyto číslice a písmena se u různých pneumatik liší. Udávají rozměry, index nosnosti a index rychlosti pneumatiky.

Podívejme se tedy, co toto označení znamená:

Šířka pneumatiky

Výška pneumatiky

Průměr pneumatiky

Index nosnosti pneumatiky

Index rychlosti pneumatiky

205

55

R17

91

V

Ovšem i pneumatiky stejných rozměrů mohou mít odlišný  index nosnosti a  index rychlosti . Proto je důležité před výměnou pneumatiky znát nejen její rozměr, ale také  index rychlosti index nosnosti .

V tomto příkladu je index nosnosti pneumatiky 91.

2 – Tabulka  indexů nosnosti pneumatiky

Once you have noted the tyre load rating, you can find the maximum single tyre load that it refers to by consulting this table:

V našem příkladu vidíme, že index nosnosti pneumatiky o hodnotě 91 odpovídá maximálnímu zatížení pneumatiky ve výši 615 kg.

Co znamená XL u pneumatik?

Některé pneumatiky jsou také označeny písmeny XL. To znamená „Extra Load“ neboli „vyšší zatížení“.

Jednoduše to znamená, že je pneumatika zesílená, aby unesla větší zatížení než standardní pneumatiky stejného rozměru. Tento typ pneumatik se obecně používá u těžších vozidel, např. u SUV.

Mohu přejít na pneumatiku s vyšším  indexem nosnosti?

Jak je uvedeno výše, pneumatiky stejného rozměru mohou mít různé indexy nosnosti. Při výměně opotřebených pneumatik se doporučuje, aby se montovaly pneumatiky s  indexem nosnosti (a  indexem rychlosti ) stejnými jako od výrobce, stejně jako původní rozměr.

Samozřejmě platí, že „kdo může udělat více, může udělat i méně“, a lze na vozidle použít i pneumatiky, které mají vyšší  index nosnosti, než uvádí parametry výrobce. Nicméně ani s nimi nemusí být možné, abyste uvezli větší zatížení, než stanoví původní parametry výrobce, protože i na maximální povolenou hmotnost na nápravu se vztahuje limit, který je nezávislý na nosnosti pneumatik.

A co rozměr? Lze použít jiný rozměr?
Odpověď na tuto otázku najdete v článku ozměně rozměru pneumatik.

Index rychlosti pneumatiky

Co je index rychlosti pneumatiky?

Index rychlosti pneumatiky  udává maximální rychlost, při které pneumatika unese své maximální zatížení.

Na bočnici pneumatiky (nebo na štítku u dveří řidiče nebo v uživatelské příručce vozidla) je pomocí písmene vedle indexu nosnosti uveden index rychlosti.

Index rychlosti pneumatiky najdete na bočnici pneumatiky

V tomto případě je index rychlosti pneumatiky V.

Tabulka  indexů rychlosti pneumatik

Chcete-li zjistit, jaké rychlosti tento index odpovídá, stačí se podívat do níže uvedené tabulky indexů rychlosti pneumatik:

Například má-li pneumatika index rychlosti V, pak je maximální rychlost, kterou může jet, 240 km/h.

Mohu přejít na pneumatiku s vyšším indexem rychlosti?

Když jsou pneumatiky opotřebené, můžete je klidně vyměnit za pneumatiky s vyšším indexem rychlosti, než jaký je uveden na starých pneumatikách. Nikdy ovšem nesmíte použít pneumatiky s nižším indexem rychlosti, pokud nemontujete pneumatiky určené pro zimu, jako např. zimní nebo celoroční pneumatiky, jak je uvedeno níže.

Volba nižšího indexu rychlosti u zimních pneumatik

Použijete-li pneumatiky určené do zimních podmínek (označené 3PMSF: ať už zimní nebo celoroční pneumatiky), může být index rychlosti nižší než u letních nebo původních pneumatik, které byly na vozidle namontovány.

Jak je to možné? Pneumatiky určené do zimních podmínek jsou konstruovány odlišně, aby umožňovaly jízdu v náročných klimatických podmínkách (na sněhu, ledu apod.), a nemusí mít stejný index rychlosti.

Nicméně v zimě se obecně jezdí nižší rychlostí než na suchých silnicích na letních pneumatikách.  Ve Velké Británii je index rychlosti pneumatik určených do zimních podmínek i přesto vyšší než celonárodní maximální povolená rychlost.  Řidič musí v každém případě omezit rychlost vozidla tak, aby nepřekračoval maximální rychlost pneumatiky.

U zimních pneumatik můžete zvolit nižší index rychlosti

Zjednodušené indexy nosnosti a rychlosti pneumatik řady MICHELIN CrossClimate

Vzhledem ke složité a rozmanité nabídce se společnost Michelin rozhodla zjednodušit svoji řadu celoročních pneumatik CrossClimate[Link to "CC2 TDP"], která nabízí jediný index nosnosti a rychlosti pro jednotlivé rozměry tak, aby byly pokryty požadavky na standardní zatížení a rychlost kladené na pneumatiky daného rozměru.

Řada CrossClimate poskytuje vynikající výkony v zimě i v létě.

Řada MICHELIN CrossClimate nabízí jediný index nosnosti a rychlosti pro každý rozměr
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů