Tipy a rady ohledně vozidel
Jízda na horských silnicích vyžaduje vhodná opatření a chování, abyste zůstali v bezpečí i v obtížných povětrnostních podmínkách, jako jsou mokré, zasněžené nebo zledovatělé silnice.
Čtěte dále a dozvíte se, co říkají naši odborníci o bezpečné jízdě na horských silnicích.
Obsah:
- Jak se dobře připravit před cestou
- Tipy pro bezpečnou jízdu
Jak se dobře připravit před cestou
Než vyrazíte, doporučujeme provést některá bezpečnostní opatření, díky nimž si zajistíte bezstarostnější jízdu v horách.
1 - Vybavte se užitečným příslušenstvím
Zde je neúplný seznam příslušenství, které se může hodit pro vaši bezpečnost na horské silnici, zejména v zimě:
rozmrazovací sprej a škrabka pro rychlejší rozmrazování čelního skla a oken, například pokud bylo vaše auto přes noc venku při nízkých teplotách,
- lopatka na odklízení sněhu,
- kartonová krabice pro nastartování auta, pokud se protáčejí kola,
- deka a teplé oblečení pro případ, že budete nuceni čekat delší dobu ve svém autě,
- občerstvení a nápoje.
2 - Zkontrolujte hladinu oleje a chladicí kapaliny
Nikdo nechce zůstat stát s nepojízdným vozidlem, zvláště pak za chladného počasí a na exponovaných horských silnicích. Abyste se takové situaci vyhnuli, doporučujeme před jízdou zkontrolovat hladinu oleje, protože tím zabráníte přehřátí motoru auta a jeho dalších součástí. Je také třeba doplnit chladicí kapalinu, protože to pomůže udržet teplotu motoru po celou dobu pod 100 °C. Pokud by se teplota někdy během vaší cesty příliš zvýšila, je nejlepší zastavit na vhodném místě a počkat několik minut, dokud teplota neklesne.
3 - Zkontrolujte světlomety
Na silnici je nezbytné vidět a být viděn. Toto pravidlo platí o to více na horské silnici, kde může být viditelnost ztížena rychle se měnícími povětrnostními podmínkami a kde není pouliční osvětlení. Kontrola předních a zadních světel zajistí, že si můžete dobře osvětlit cestu a zároveň být viděni ostatními motoristy.
4 - Zkontrolujte stěrače
Při dešti nebo sněžení se budete muset spolehnout na své stěrače, aby vám zajistily nejlepší možnou viditelnost. Nezapomeňte také zkontrolovat hladinu kapaliny do ostřikovačů.
5 - Zkontrolujte pneumatiky
U pneumatik je třeba zkontrolovat dvě důležité věci:
- míru jejich opotřebení,
- jejich tlak huštění.
Opotřebení pneumatik je postupem času nevyhnutelné, a pokud jeho míra dosáhne zákonem stanoveného limitu, je nebezpečné s nimi jezdit. V okamžiku, kdy běhouny vašich pneumatik dosáhnou maximální úrovně opotřebení, totiž již nejsou schopny zajišťovat stejné výkony, zejména na mokré vozovce. Zjistěte, jak zkontrolovat míru opotřebení vašich pneumatik.
Tlak vzduchu v pneumatikách se samovolně snižuje. Správný tlak huštění zajišťuje dobrou jízdní ovladatelnost a tím i větší bezpečnost, zejména při jízdě z kopce. Zabraňuje také nerovnoměrnému či předčasnému opotřebení pneumatik. Proto se důrazně doporučuje pravidelně kontrolovat tlak huštění pneumatik, zejména před dlouhou cestou nebo jízdou v horách.
Máte pneumatiky vhodné pro jízdu na horských silnicích?
Pravidelná jízda v horách vás vystavuje měnícím se povětrnostním podmínkám, které mohou být někdy obtížné. Pro vaši bezpečnost je proto důležité vybavit se vhodnými vysokovýkonnými pneumatikami.
Podle toho, jaké jsou ve vaší oblasti zimní teploty, množství sněhu a četnost náledí, je třeba si vybrat pneumatiky, které v těchto konkrétních podmínkách zajistí největší bezpečnost a optimální výkony. Podívejte se na naše tipy pro výběr správných pneumatik.
Jízda na horských silnicích: tipy pro bezpečnou jízdu
Jízda v horách přináší klikaté silnice s různým stupněm sklonu. Může být snížena viditelnost, často se vyskytují zatáčky, navíc některé z nich mohou být ostré. Bezpečná jízda, a to i na suché vozovce, spočívá v přizpůsobení vašeho jízdního chování.
Obecná doporučení
- Jezděte vždy opatrně a pomalu, dodržujte bezpečnou vzdálenost, zvláště pokud je vozovka mokrá, zasněžená nebo zledovatělá.
- Před zatáčkou se špatnou viditelností zpomalte a neváhejte průjezd signalizovat zatroubením. To umožňuje potenciálním protijedoucím řidičům, aby si byli vědomi vaší přítomnosti dříve, než vás uvidí.
Bezpečná jízda do kopce
Před každou zatáčkou zpomalte a v zatáčce jemně zrychlujte. Pokud klesnou otáčky motoru, je to známka toho, že se vozidlo potýká se stoupáním. Spíše než stlačit pedál až k podlaze byste měli zařadit rychlost a získat zpět kontrolu nad řízením. To může být užitečné zejména při zatáčení na strmém úseku horské silnice, jako jsou například serpentýny.
Bezpečná jízda z kopce
Při jízdě z kopce používejte brzdy, ale brzděte především motorem: snižujte postupně převodové stupně, abyste vůz zpomalili.
Bezpečná jízda v zimě
Všechny tyto tipy platí i v zimě, ale se zvýšenou opatrností. Jízda na horách v zimě vás může vystavit náročnějším povětrnostním podmínkám než v létě.
Na sněhu nebo ledu se vaše auto chová při brzdění jiným způsobem. Pokud sešlápnete brzdový pedál příliš silně a prudce, kola vašeho vozu se mohou zablokovat a dostat do smyku. Nezapomínejte proto brzdit pomalu a pozvolna, aby pneumatiky měly čas přilnout k povrchu a zpomalit vozidlo.
Najděte si ideální pneumatiku
Uveďte své vozidlo nebo rozměr pneumatiky
We're searching for your tire...
Wait few seconds we're processing your photo