as 416552898

TIPY PRO JÍZDU NA SNĚHU A LEDĚ

Tipy a rady ohledně vozidel

Zima může svými zledovatělými silnicemi, tmavými a dlouhými nocemi, inverzí i nečekaným sněžením řidiče skutečně potrápit. Bezpečná jízda na sněhu a na ledě a cestování v náročných podmínkách vyžadují daleko více trpělivosti, včetně nutné přípravy, abyste vždy byli nejlépe připraveni vypořádat se s různými situacemi, které jízda v zimě obnáší.

Příprava vašeho vozidla na jízdu v zimě

V první řadě před jízdou v zimě zkontrolujte, zda jsou vaše pneumatiky v dobrém stavu, správně nahuštěné a s dostatečnou hloubkou dezénu. Ve většině zemí je minimální předepsaná hloubka 1,6 mm.
Pokud v místě, na kterém žijete, často čelíte dlouhým a tuhým zimám, vyplatí se vám vyměnit letní pneumatiky za zimní, jako například za řadu MICHELIN Alpin, která díky dezénu se širokými bloky pryže a hlubokými drážkami poskytuje daleko lepší trakci na sněhu a ledě. Pokud se chystáte v zimě vyjet do hor, zvažte, zda investovat do sněhových řetězů, které vám na obzvlášť zasněžených cestách pomohou zlepšit trakci.
Žijete-li v oblasti s mírnými zimami a příležitostným sněžením, mohly by pro vás být dobrou volbou celoroční pneumatiky, které vám zajistí bezpečnost na vozovce, i když teplota nárazově klesne. 
Než se vydáte na cestu, nezapomeňte smést sníh z vašeho vozidla, doplnit nemrznoucí směs do ostřikovačů skel a odmrazit čelní sklo.                                                                            

Zimní pneumatiky přispívají k bezpečnější jízdě na sněhu a ledu

Při jízdě na sněhu a ledu dodržujte několik zásad

Během jízdy na sněhuna ledě může být obtížnější zabrzdit, proto zpomalte a obvyklou brzdnou vzdálenost mezi vámi a vozidlem před vámi vynásobte až deseti, zejména na velmi zledovatělé vozovce.
Smyku se vyhnete lehkým přibrzďováním a dávejte si extra pozor, abyste řídili pouze tehdy, jste-li dobře odpočatí a bdělí. Setrvejte ve svém jízdním pruhu a nechávejte ostatním vozidlům spoustu prostoru. Vypněte tempomat, který může riziko smyku zvýšit. Pokud není vozovka posypaná, také byste během jízdy na sněhu nebo na ledě neměli jet přímo ve stopě, kterou vytvořila jiná vozidla, jelikož stlačený sníh poskytuje ještě méně přilnavosti než čerstvý sníh.
Pokud cestujete daleko, vyplatí se vám uložit si do auta nějaké nouzové zásoby pro případ, že zůstanete uvězněni na místě kvůli počasí. To znamená jídlo, teplé oblečení a svítilnu. 

Při jízdě na horských vozovkách v zimě buďte obzvlášť opatrní.

Jízda na sněhu s automatickou převodovkou

Pokud řídíte vozidlo s automatickou převodovkou na sněhu, možná jste si už sami všimli, že je opatřená tlačítkem „režim jízdy na sněhu“, který vám umožní bezpečnější jízdu a sníží riziko prokluzování kol. Některé vozy s automatickou převodovkou mohou mít na volicí páce 2 různé polohy. V tomto případě použijte polohu č. 2: použity budou pouze první 2 rychlostní stupně. Tento převod udrží za jízdy nízkou rychlost, která vám pomůže překonat prudký svah, náledí i sníh. Také umožňuje použití motorové brzdy. U manuálních převodovek použijte pro lepší ovladatelnost vyšší převodový stupeň. Pro více informací o jízdě na sněhu a na ledě si přečtěte našich 7 tipů pro bezpečnou jízdu v zimě.

Objevte naši řadu celoročních a zimních pneumatik.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů