r2a4 tyre tread depth and legal limit

Hloubka dezénu a zákonný limit

Tipy a rady ohledně vozidel

Pneumatika je vyrobena tak, aby splňovala požadavky na určité výkony. Po dosažení jisté míry opotřebení je nutné pneumatiku vyměnit. Jaká je úloha běhounu? Do jaké úrovně opotřebení si pneumatika zachovává své vlastnosti? Jaká je legální minimální hloubka dezénu stanovující nutnost výměny pneumatiky? Známe odpověď na všechny vaše otázky.

Výkon pneumatiky

Primárními funkcemi pneumatiky je nést zatížení a umožnit vozidlu zrychlovat, brzdit a zatáčet. Kromě těchto funkcí si pneumatiku vybíráte také podle výkonů, které od ní očekáváte a které odpovídají vašim potřebám.

Lepší výkony oproti jiným pneumatikám za určitých podmínek zajistí způsob její výroby. Pro dosažení stanovených výkonů sehrává rozhodující úlohu běhoun pneumatiky.

Zásadním prvkem přispívajícím k dobrým vlastnostem pneumatiky jsou drážky a jejich rozmístění. Podle konkrétního designu jsou účinné za určitých podmínek na sněhu, na suchu nebo na mokrých vozovkách.

Další roli ve výkonech pneumatik sehrává také hloubka běhounu. Při jízdě na mokrých vozovkách je například důležitá schopnost odvádět vodu. Tím je zajištěno, že pneumatika udrží kontakt s vozovkou a do určité rychlosti dokáže zamezit vznikuaquaplaningu.

tyre tread water

Jaká je hloubka dezénu u nové pneumatiky?

To závisí na pneumatikách a na rozhodnutí jejich výrobce. Důležité je, aby byl vzorek běhounu dostatečně silný, aby dokázal zajistit dlouhou životnost pneumatiky.

Je-li však vzorek pneumatiky příliš hluboký, přinese to vysokou spotřebu energie, tedy paliva, vlivem tepla uvolňovaného za jízdy při deformaci pryže.
Proto výrobci pneumatik vždy volí hloubku vzorku tak, aby dosáhli optimálního poměru mezi životností pneumatiky a její spotřebou paliva. 

Jaký je zákonný limit  hloubky dezénu?

Minimální hloubka dezénu je 1,6 mm. To znamená, že jakmile je tento limit dosažen, je nutné vaše pneumatiky vyměnit, aby neohrožovaly vaši bezpečnost a byly v souladu se zákonem.
Také to však znamená, že před dosažením tohoto limitu by byla výměna vašich pneumatik předčasná. V tomto odstavci vysvětlíme, jak zkontrolovat, zda nebyl dosažen limit opotřebení pneumatiky.

Ve společnosti MICHELIN vyrábíme pneumatiky, na jejichž vlastnosti se můžete spolehnout po celou dobu jejich životnosti.
To znamená, že naše pneumatiky vám poskytnou vynikající výkony až do posledního ujetého kilometru, při kterém je dosažen zákonný limit jejich opotřebení.Dva hlavní důvody, proč MICHELIN optimalizuje životnost svých pneumatik, jsou: nižší frekvence výměny pneumatik šetří vaše peníze a také chrání životní prostředí.Proto značka MICHELIN vyrábí pneumatiky, které poskytují vynikající výkony až do dosažení minimální hloubky dezénu. 

Kontrola běhounu pneumatiky

Odborníci používají pro kontrolu zákonem stanovené minimální hloubky vzorku speciální nástroj, který se nazývá hloubkoměr. Pokud jej nevlastníte, můžete míru opotřebení vašich pneumatik snadno ověřit pomocí indikátorů opotřebení, které jsou u pneumatik MICHELIN označeny panáčkem Michelin.  

Jakmile míra opotřebení dosáhne až k indikátorům opotřebení pneumatiky (které odpovídají zákonem stanovenému limitu), je na čase pneumatiku vyměnit.

U pneumatik Michelin vám pomohou najít ukazatele opotřebení na běhounu malé výstupky.
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů