4w 358 tire michelin pilot alpin five suv en us landscape

Přečtěte si našich 7 tipů pro bezpečnější jízdu v zimě 

Zjistěte, jak udržet kontrolu nad vozidlem i ve špatném počasí, díky našim doporučením týkajícím se jízdy na sněhu a ledu. Tento praktický průvodce vám poví vše o vybavení vozidla doporučeném pro zimu a o přípravě vašich pneumatik pro jízdu na sněhu.

Tipy a rady ohledně vozidel

Tip 1: Vždy dobře připravte své vozidlo, především své pneumatiky!

Než vyrazíte na cestu, vždy dobře očistěte přední sklo od sněhu a námrazy a ujistěte se, že máte dobrý výhled na silnici.

Jakmile teploty začnou klesat pod 7 °C, doporučujeme použít pneumatiky se symbolem 3PMSF. Můžete použít zimní pneumatiky řady MICHELIN Alpin nebo celoroční pneumatiky řady MICHELIN CrossClimate.

Pokud při příjezdu do horské oblasti musíte nasadit sněhové řetězy, učiňte tak na bezpečném místě, které je k tomuto účelu speciálně určené.

marquages m s et 3pmsf fiche 06

Tip 2: Upravte tlak huštění vašich pneumatik na správnou hodnotu

Auto Picto tiretips inflation 0 32 400 299 max Tips and Advice

 

S poklesem teplot se také snižuje tlak vzduchu ve vašich pneumatikách. Proto je třeba v zimě upravovat tlak huštění vašich pneumatik na správnou hodnotu, aby byly bezpečnější a palivově účinnější.

Tip 3: Jak řídit na sněhu

Jízda na sněhu může být pro řidiče, kteří na ni nejsou zvyklí, velice stresující. Musíte si udržet kontrolu nad vozidlem, být neustále ve střehu a držet volant oběma rukama.

Bryan Bouffier, francouzský závodník a v roce 2011 vítěz stého výročí rallye Monte Carlo, říká: "Na zasněžených silnicích je nejdůležitější zůstat v klidu, brzdit a zrychlovat plynule, dívat se daleko před sebe, prodloužit svou brzdnou vzdálenost a - i když to asi není třeba říkat - snížit rychlost."

Nepoužívejte tempomat, protože není navržený pro jízdu na kluzkém povrchu a může způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem. 

Tip 4: Naučte se brzdné techniky vhodné pro jízdu na sněhu

Začněte snížením rychlosti a prodloužením brzdné vzdálenosti. Mějte na paměti, že vaše brzdná vzdálenost na sněhu je čtyřikrát delší, proto si od vozidla před sebou udržujte bezpečný odstup jak při jízdě do kopce, tak z kopce.

Jakmile spatříte změnu stavu vozovky (ať už je suchá, mokrá, zasněžená nebo zledovatělá), je důležité vyzkoušet si efektivitu brzdění. Počkejte, až ve vaší blízkosti nebudou žádná vozidla a v přímém směru, při pomalé rychlosti, začněte pozvolna brzdit. Pokud se vozidlo brzdění vzpírá, je to kvůli tomu, že je vozovka kluzká. V takovém případě jeďte dál opatrně a zpomalte.

Bryan Bouffier, francouzský závodník a v roce 2011 vítěz stého výročí rallye Monte Carlo, říká: "Při brzdění je zlatým pravidlem nedělat prudké pohyby."

Winter driving tips - Keeping control while braking

Tip 5: Udržte si kontrolu nad vozidlem v zatáčkách

Winter driving tips - Keeping control in bends

Pohon předních kol

  • Před blížící se zatáčkou sundejte nohu z plynu a jemně přibrzděte, jako by byla zatáčka mnohem ostřejší, než ve skutečnosti vypadá. Pneumatiky tak mají vetší šanci udržet si při zatáčení přilnavost.
  • Při opuštění zatáčky snižte otáčky motoru, abyste si zajistili lepší záběr.


Pohon zadních kol

  • Jakmile vám "ulítne zadek" vozidla, je třeba jemně používat jak plyn, tak brzdu, a přitom se neustále dívat směrem, kam chcete jet, a stejným směrem zatáčet. \

Tip 6: Jak se rozjet na sněhu do kopce

Na zasněžených silnicích je důležité přidávat plyn pozvolna a spojku uvolňovat postupně, aby nedošlo ke smyku předních kol.

Vozidla 4x4

Vozidla s pohonem všech 4 kol mají efektivnější záběr. V 90 % případů jsou tato vozidla schopna zvládnout jízdu do kopce i s letními pneumatikami. Problém ale může nastat při jízdě z kopce, protože váha vozidla leží v jeho přední části. Proto je lepší při jízdě na sněhu použít zimní pneumatiky i u vozů 4x4. 

Winter driving tips - Starting on a slope

Tip 7: Jízda na sněhu - rozdíl mezi vozidly s manuálními a automatickými převodovkami

K jízdě na sněhu byste se měli přistupovat různými způsoby podle toho, jestli má vaše vozidlo automatickou, nebo manuální převodovku. S manuální převodovkou používejte vyšší rychlostní stupeň, abyste neztratili přilnavost. Některé automatické převodovky mají režim jízdy na sněhu, který je pro tyto případy velice užitečný. Měli byste rovněž vypnout ESP a tempomat.

Bibendum - Reflexion

Co je třeba si pamatovat o jízdě v zimě?

Níže uvádíme shrnutí našich top tipů pro bezpečnou zimní jízdu:

  • Připravte své vozidlo očištěním předního skla od sněhu a ledu
  • Vybavte své vozidlo zimními pneumatikami
  • Snižte svou rychlost
  • Brzděte pomalu a plynule
  • Prodlužte svou brzdnou vzdálenost
  • Udržte si kontrolu nad vozidlem v zatáčkách
  • Naučte se rozjet do kopce 
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů