4w rt tire michelin pilot sport ev en product in context 1 nosignature 16 slash 9

Potřebují elektromobily speciální pneumatiky? 

Tipy a rady ohledně vozidel

Zjistěte všechno, co potřebujete vědět o pneumatikách pro elektromobily, jak se tyto pneumatiky liší od pneumatik montovaných na standardní vozidla a jak správně zvolené obutí může přispět k prodloužení dojezdu, snížení spotřeby energie a k celkovému požitku z jízdy.

Proč se pneumatiky  pro elektrická vozidla liší od standardních pneumatik? 

Elektrická vozidla mají těžkou baterii, a proto na nich musí být namontované pneumatiky, které zvládnou mimořádné zatížení. Zatímco baterie elektromobilu uchovává energii, elektrický motor poskytuje okamžitý krouticí moment (navíc bez jakéhokoliv hluku uvnitř vozidla!). Jakmile u elektromobilu sešlápnete plynový pedál, okamžitě se dostanete na 100 % výkonu vozidla. To znamená, že přenos hmotnosti vozidla je prudší a daleko intenzivnější než u vozidel se spalovacím motorem. To má vliv také na míru opotřebení a oděru pneumatik.

Společnost Michelin zohledňuje všechny tyto faktory a pneumatiky pro elektromobily vyrábí odlišným způsobem. Největší rozdíly spočívají  ve stavbě pneumatik a v použitém materiálu.

Další faktor, který je u pneumatik  pro elektrická vozidla nutné zohlednit, je hlučnost. Elektrické vozidlo je totiž samo o sobě tiché. Bez hluku spalovacího motoru je u elektromobilů hluk, který vydávají pneumatiky při jízdě na vozovce, daleko zřetelnější. Proto musí výrobci nabízet pneumatiky, které budou daleko tišší. Díky tomu se snižuje hlučnost vnímaná uvnitř vozidla.

Představit si to můžeme i takto: jakmile v orchestru hrají flétna a bicí současně, nejvíc budou slyšet bubny. Ale jakmile bicí utichnou, zvuk flétny se najednou zřetelně rozezní. Stejný efekt nastává u elektromobilu:  spalovací motor, který vytváří nejvíc hluku, najednou zmizel a hluk, který vydávají pneumatiky, je rázem zřetelnější.

Z tohoto důvodu jsou pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV (pro elektrická vozidla) vybaveny inovativní akustickou technologií Michelin Acoustic, která snižuje vnímanou úroveň hluku o 20 %. (1)

Třetí faktor specifický pro elektromobily je dojezd baterie a riziko jejího selhání, zejména na delších trasách. V důsledku valivého odporu přispívají pneumatiky k vyšší spotřebě elektrické energie a tím také zkracují dojezd.

Pneumatiky MICHELIN e.PRIMACY podporují přechod na elektromobilitu. Jejich valivý odpor v porovnání s konkurenty na trhu s prémiovými náhradními pneumatikami zlepšuje energetickou účinnost elektrického vozidla a tím zvyšuje dojezd o 7 %, tedy přibližně o 30 km u vozidla se standardním dojezdem 400 km (2)(3)

Jak  pneumatiky pro elektrická vozidla zvyšují dojezd baterie?  

liv mich pilotsportev closeup master v04 njo

Pokud své vozidlo vybavíte pneumatikami pro elektromobily, zajistíte si optimální dojezd na jedno nabití.

Jak pneumatiky zvyšují dojezd? Mějte na paměti, že pro přemístění objektu potřebujete použít energii. Mezi přijatou energií a energií, která se přemění na pohyb, vždy dochází k určité ztrátě vlivem tření daného objektu o povrch. Toto tření se nazývá valivý odpor.

Jeden z cílů výrobců pneumatik spočívá ve snižování energetických ztrát, v optimalizaci využití energie a v zamezení zbytečné nadměrné spotřebě. A u elektromobilů platí, že čím víc energie se podaří optimalizovat, s tím větším dojezdem můžete počítat!

Při výběru vašich pneumatik si všímejte označení na klasifikačním štítku a vybírejte si pneumatiky s co nejnižším valivým odporem. Díky tomu ujedete na jedno nabití delší vzdálenost a budete si moci vychutnávat maximální výkony svého elektrického vozidla.

Opotřebovávají se pneumatiky elektromobilů víc a intenzivněji?

Nejvýraznější faktor u elektromobilů v porovnání s běžnými automobily představuje přenos dynamické zátěže a brzdný moment tohoto specifického typu motoru. Pro výrobce to znamená velkou výzvu, protože vyšší hmotnost a krouticí moment vyžadují pneumatiky s vyšší boční stabilitou (tuhost v zatáčkách), aby byla zachována dostatečná ovladatelnost, stejně jako vynikající přilnavost pro akceleraci, odolnost vůči opotřebení a dlouhá životnost.

U sportovních vozidel s elektrickým pohonem představuje hmotnost baterie veliký problém. Aby byl elektrický motor výkonný, potřebuje silnou baterii. To se projeví na hmotnosti vozidla. Průměrná hmotnost baterie u sportovních elektromobilů je 400 kg.

Výrobci dnes nabízí dva druhy vozidel s elektrickým pohonem:

  • Původní běžná vozidla přestavěná na elektromobily
  • Zcela nové typy vozidel


U běžných vozidel přestavěných na elektromobily se obvykle rozměr pneumatik neliší od pneumatik pro vozidla se spalovacími motory (ICE – Internal Combustion Engine; motory s vnitřním spalováním paliva). Proto může docházet k jejich opotřebení dříve než u vozidel s ICE.

U zcela nových typů vozidel jsou hmotnost i krouticí moment zohledňovány již od prvotní fáze koncepce. Těmto aspektům je také přizpůsoben rozměr pneumatik, který je obvykle větší než u jejich ICE protějšků. Jejich opotřebení bude v tomto případě podobné jako u vozidel se spalovacími motory.

Proč pro elektrická vozidla existují různé typy pneumatik? 

Správná volba pneumatik pro elektromobil podle jeho typu je zcela zásadní. Pneumatiky musí být schopné plnit různé požadavky jízdy. Řidič sportovního vozidla bude očekávat veliké zrychlení, vynikající přenos krouticího momentu a přesné reakce na pokyny řízení. Řidič sedanu naopak upřednostní bezpečnost a jízdní komfort.

Společnost Michelin vytvořila dvě řady specifických pneumatik pro elektromobily:  MICHELIN Pilot Sport EVMICHELIN e.PRIMACY. Každá z těchto řad nabízí jiné vyvážení výkonů podle toho, jaké jsou vaše požadavky. 

Jak můžu prodloužit životnost svých pneumatik pro elektromobily?

4w rt tire michelin pilot sport ev en product in use nosignature 16 slash 9

Stejně jako u jakýchkoli jiných pneumatik existují dva způsoby, jak můžete chránit své pneumatiky pro elektromobily a tím také optimalizovat jejich životnost: údržba a styl jízdy.

Údržba pneumatik pro elektromobily zahrnuje kontrolu tlaku huštění, nastavení geometrie kol a míry opotřebení. Tento typ pneumatik má tendenci se více opotřebovávat na vnitřní straně kol elektromobilů, proto je nutné je pravidelně kontrolovat. Také tlak vzduchu v pneumatikách je nutné uzpůsobovat aktuálnímu zatížení.

Jak ale zjistit optimální hodnotu tlaku vzduchu v pneumatikách? Je to snadné! Každý výrobce umísťuje do vozidla nálepku, na které je uveden doporučený tlak huštění pro konkrétní rozměry pneumatik. Další doporučené hodnotyí pak zohledňují, zda je vozidlo naložené či nikoli.

Ekologická jízda je pojem, se kterým se v poslední době setkáváme čím dál častěji, a to z velmi dobrých důvodů. Správný styl jízdy nejenže snižuje spotřebu energie a maximalizuje dojezd elektromobilu, ale také optimalizuje vlastnosti a výkon pneumatik.


Proto je styl jízdy velmi důležitý faktor. Využívejte plynulé zrychlování a  jemné, regenerativní brzdění. Do zatáček najíždějte opatrně. To je nejlepší způsob, jak zvýšit dojezd baterie a také prodloužit životnost pneumatik vašeho elektromobilu. 

Na závěr uveďme, že ačkoli je vždy vhodné opatřit váš elektromobil speciálně navrženými pneumatikami, nezapomínejte, že i v nabídce běžných pneumatik můžete najít velmi dobře fungující řešení! Jsme si jistí, že s výběrem správných pneumatik, které budou vyhovovat vašemu vozidlu a vašemu stylu jízdy, vám pomůže váš prodejce a také vyhledávač pneumatik Michelin.

PRÁVNÍ INFORMACE

(1) Měření hluku uvnitř vozidla provedené v roce 2016 s pneumatikami o rozměru 245/45 R19 na voze KIA Cadenza. Hlučnost naměřená v rozmezí „170–230 Hz“. Výsledky se mohou lišit v závislosti na vozidle, řadě a rozměru pneumatik, rychlosti a jízdních podmínkách.

 

(2) - Kategorie pneumatik MICHELIN e.PRIMACY je definována jako kategorie prémiových letních pneumatik, jako např. značky CONTINENTAL, GOODYEAR, BRIDGESTONE, PIRELLI, DUNLOP, které nejsou určeny pro použití jako originální výbava (tj. nejsou vyvinuté pro dosažení konkrétních cílů výrobců vozidel), ale které lze zakoupit od maloobchodníků.

 

(3) - Interní studie valivého odporu provedená v říjnu 2020 u rozměru 255/45 R19, srovnávající pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV (6,7 kg/t) s pneumatikami MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8,8 kg/t). U elektromobilu o hmotnosti 2 151 kg s dojezdem 540 km přináší tento rozdíl ve výši 2,1 kg/t dojezd delší o 60 km, tedy o 10 % více, než je původní dojezd.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů