liv mich eprimacy close up master v03 njo

Jak zvýšit dojezd elektromobilu?

Tipy a rady ohledně vozidel

Chcete prodloužit dojezd vašeho elektromobilu? Zjistěte, co může zkracovat dojezd vašeho vozidla a jak jej můžete prodloužit na maximum.

Jak můžu zvýšit dojezd elektromobilu? 

Existují čtyři hlavní způsoby, jak může řidič prodloužit dojezd svého elektromobilu:

liv mich pilotsportev closeup master v04 njo

Jezděte plynule a předvídejte

Nejdůležitější faktor ovlivňující průměrnou vzdálenost, jakou může elektromobil ujet, se nazývá ekologická jízda.

Ekologická jízda je styl řízení, který má nejvyšší potenciál optimalizovat spotřebu energie tím, jak řidič zrychluje a zpomaluje. Dojezd u řidiče, který často prudce zrychluje a na červenou prudce brzdí, bude kratší než u řidiče, který řídí plynuleji.

Další důležitý faktor představuje rychlost. Dojezd se liší také podle toho, zda řídíte ve městě, na okresních cestách nebo na dálnici. Čím rychlejší je vaše jízda, tím víc se zkracuje váš dojezd. 

Vykonávejte pravidelnou údržbu vozidla

adobestock 127114466

Pokud byste si měli zapamatovat jednu věc, bylo by to, že dojezd elektromobilu výrazně souvisí s jeho celkovou údržbou. To zahrnuje nejen pravidelné servisní kontroly u automechanika, ale také sezónní údržbu a hlídání tlaku huštění pneumatik vašeho elektromobilu.

Dojezd vašeho elektromobilu může například přímo ovlivnit zima: jakmile se ochladí, celkový výkon baterie i motoru se snižuje. Teploty pod bodem mrazu mohou mít také vliv na dojezd. Proto mnoho výrobců nabízí výbavu, která dokáže vozidlo před vyjetím zahřát.

Další výrazný faktor, který ovlivňuje průměrnou vzdálenost, kterou elektromobil dokáže ujet, představuje tlak v pneumatikách elektromobilu. Jízda s podhuštěnými pneumatikami způsobuje nadměrnou spotřebu energie, protože takové pneumatiky vyžadují k valení ještě více energie. Nemluvě o tom, že nesprávně nahuštěné pneumatiky se předčasně opotřebovávají…
 

Odstraňte zbytečný náklad a zdroje aerodynamického odporu

Dojezd závisí na zatížení vozidla: čím vyšší náklad ve vozidle převážíte, tím víc energie potřebujete na jeho pohyb. A tím se také nevyhnutelně zkracuje dojezd. Proto zkontrolujte, zda v zavazadlovém prostoru nepřevážíte zbytečný náklad!

Důležitou úlohu sehrává také aerodynamika. Střešní nosiče, nosiče kol atd. zvyšují aerodynamický odpor, zvyšují spotřebu energie a zkracují dojezd. Pro optimální výkon a abyste dosáhli maximálního dojezdu svého elektromobilu, pokud zrovna nejedete na dovolenou, odstraňte veškeré vnější příslušenství.

Obujte na svůj elektromobil správné pneumatiky

Použití správných pneumatik pro elektromobil je zásadní pro dosažení nejlepší výkonnosti elektromobilu a maximálního dojezdu. Pneumatiky sehrávají klíčovou úlohu, zejména tím, čemu říkáme valivý odpor. Pneumatiky na valení spotřebují určité množství energie, které ukrajuje kilometry z dojezdové vzdálenosti vaší baterie. Jednoduše řečeno: čím nižší je valivý odpor pneumatiky, tím delší bude dojezdová vzdálenost vašeho elektromobilu.

Proto v Michelinu klademe u pneumatik pro elektrická vozidla nejvyšší důraz na valivý odpor:

 V porovnání s konkurenty na trhu s prémiovými náhradními pneumatikami zlepšuje pneumatika y MICHELIN e.Primacy energetickou účinnost elektrického vozidla a tím zvyšuje dojezd o 7 %, tedy přibližně o 30 km u vozidla se standardním dojezdem 400 km (1)(2). U vašeho vysokovýkonného elektrického vozidla zajišťují pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV o 60 km delší dojezd (3)

Jak zjistit, které pneumatiky poskytují nejnižší valivý odpor? 

Jak najít nejvhodnější pneumatiky pro váš elektromobil? V některých zemích, jako v Evropě (a brzy také v Číně), jsou pneumatiky opatřeny energetickým štítkem – podobným, jako když si například kupujete lednici. Na tomto štítku znamená „třída A“ nejnižší valivý odpor. Takže pokud vybíráte z pneumatik „třídy A“ a pneumatik „třídy C“, první z uvedených vám poskytne delší dojezd.

PRÁVNÍ INFORMACE

(1) - Kategorie pneumatik MICHELIN e.PRIMACY je definována jako kategorie prémiových letních pneumatik, jako např. značky CONTINENTAL, GOODYEAR, BRIDGESTONE, PIRELLI, DUNLOP, které nejsou určeny pro použití jako originální výbava (tj. nejsou vyvinuté pro dosažení konkrétních cílů výrobců vozidel), ale které lze zakoupit od maloobchodníků.

 

(2) - Delší dojezd baterie elektrického vozidla a snížení emisí CO₂ - Nové pneumatiky MICHELIN e.PRIMACY mají valivý odpor v průměru o 2 kg/t nižší než konkurenční pneumatiky, což odpovídá snížení spotřeby paliva až o 0,21 l/100 km, snížení emisí CO₂ až o 5 g u VW Golf 7 1,5 TSI nebo ekvivalent úspory 7 % u VW e.Golf.

 

(3) - Interní studie valivého odporu provedená v říjnu 2020 u rozměru 255/45 R19, srovnávající pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV (6,7 kg/t) s pneumatikami MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8,8 kg/t). U elektromobilu o hmotnosti 2 151 kg s dojezdem 540 km přináší tento rozdíl ve výši 2,1 kg/t dojezd delší o 60 km, tedy o 10 % více, než je původní dojezd.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů