4w 461 tire michelin crossclimate 2 en us product in context dry no signature 16 slash 9

Jak postupovat, když dojde ke změně jízdní stability?

Tipy a rady ohledně vozidel

Jízdní stabilita, ovladatelnost vozidla… Čas od času mohou řidiči zjistit, že se jejich vozidlo nechová tak, jak byli dosud zvyklí, ačkoli se s jejich vozem nestalo nic zvláštního. Nebo alespoň o ničem neví! Co musí řidiči udělat, když během jízdy zjistí, že se zhoršila stabilita jejich pneumatik? Pro správnou diagnostiku je nutné obrátit se na odborníky.

Chcete-li se dozvědět více od společnosti MICHELIN, čtěte dál.

Co je ovladatelnost vozidla?

Ovladatelnost odpovídá způsobu, jakým vozidlo/pneumatika reaguje na požadavky řidiče, například pokyny řízení, akcelerace a brzdění. Ovladatelnost je kriticky důležitá z důvodu bezpečnosti, stability vozidla a pro požitek z jízdy.

44340525 m

Jak se může změnit  ovladatelnost vozidla?

Obrubník, výmol, zpomalovací práh… příčiny změny chování vozidla mohou být různé.

4w 387 tire michelin energy xm2 plus en us features and benefits 2 signature 16 slash 9

Jakmile kola utrpí náraz a dojde k narušení geometrie kol, můžete začít pociťovat horší reakce na pokyny řízení, více vibrací nebo táhnutí vozidla na jednu stranu.

Ať je již důvod jakýkoli, dobrá zpráva je, že je možné ho napravit. Problém dokáží vyřešit odborníci nabízející služby seřízení geometrie nebo vyvážení kol.

Proč pneumatiky sehrávají zásadní roli v ovladatelnosti vozidla?

Z pohledu řidiče se ovladatelnost projevuje zejména tím, jak vozidlo reaguje na jeho pokyny řízení. Vše by mělo za jízdy probíhat plynule, souvisle a bez nepříjemných překvapení.

Pro automobilové výrobce představuje jízdní stabilita jeden z nejdůležitějších parametrů výkonu vozidla. Tento aspekt úzce souvisí také s bezpečností a požitkem z jízdy a představuje zásadní faktor pro homologování pneumatik. K jízdní stabilitě se často zaměřuje pozornost odborné veřejnosti (například vedoucích představitelů odvětví nebo novinářů), stejně jako samotných řidičů.

Celková ovladatelnost je obzvlášť komplexní oblast, která závisí na široké řadě faktorů na třech různých úrovních, kterými jsou:

  • vozidlo (jeho geometrie a rozmístění zátěže),
  • prvky zajišťující kontakt mezi vozovkou a vozidlem (pneumatiky, řízení a systém zavěšení kol),
  • asistenční systémy řízení (kontrola stability a řídicí náprava).

 

Pneumatika, která se nachází na pomyslném konci tohoto řetězce, sehrává v ovladatelnosti vozidla klíčovou roli, protože zajišťuje přenos síly mezi vozidlem a povrchem vozovky a zachování trajektorie požadované řidičem.
Ovladatelnost pneumatik se hodnotí celou řadou testů (jak objektivních, tak subjektivních, na mokrém a suchém povrchu i strojově).

Ovladatelnost vozidla lze nejčastěji vylepšit seřízením geometrie vozidla. V případě velkého nárazu však mohou být mechanické části vozidla narušeny a poškozeny.

Proč je správně seřízená geometrie kol klíčová pro vaši bezpečnost?

129754498 m

Není-li geometrie kol vašeho vozidla správně seřízená, může se to projevit na zhoršené ovladatelnosti vozu a také to může snížit vaši bezpečnost. Na svých pneumatikách můžete rovněž zpozorovat nepravidelné opotřebení.

Správně seřízená geometrie kol je zásadní z hlediska ovladatelnosti vozidla, ochrany pneumatik před nepravidelným a/nebo předčasným opotřebením a také úspory paliva.

A co vyvážení kol?

Dobře vyvážené kolo s rovnoměrně rozmístěnou hmotností se otáčí okolo své osy, aniž by způsobovalo jakékoli vibrace. Pro dokonalé vyvážení jsou v určitých bodech po obvodu ráfku rozmístěna závaží.

Tento úkon mohou provádět pouze odborníci, kteří jsou vybaveni specifickým měřicím vybavením.  Správně vyvážená kola přispívají k pohodlnější jízdě, delší životnosti pneumatik a nižší míře předčasného mechanického opotřebení.

Zjistit víc o vyvážení kol

Jak můžete najít odborný servis zajišťující seřízení geometrie a vyvažování kol ve vašem okolí?

Vyhledat „vyvažování kol v mém okolí“ a najít odborný servis můžete několika způsoby. Seřízením geometrie kol můžete zlepšit ovladatelnost svých pneumatik. Použijte náš vyhledávač prodejců.

map search desktop

Najděte prodejnu pneumatik ve vašem okolí za pár vteřin

Hledat podle
Adresa, město nebo PSČ
Car
  • Car
  • Motorbike
Zjistit moji polohu
Vyhledat
5 největších měst v České Republice
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů