123218334 comp

JAK ČÍST ZNAČENÍ ROZMĚRU DODÁVKOVÉ PNEUMATIKY?

Tipy a rady ohledně vozidel

V okamžiku, kdy nadejde čas k výměně pneumatik na vaší dodávce, je nezbytně nutné znát jejich rozměr. Kde ale jednotlivé údaje najít a jak jim porozumět? Tento článek osvětluje základní informace o rozměrovém značení, aby vám pomohl vybrat si ty správné pneumatiky.

Kde naleznete rozměrové údaje vaší dodávkové pneumatiky?

Je to velice jednoduché. Rozměr dodávkové pneumatiky je vždy uveden na její bočnici. Stačí se tedy jen na chvíli sklonit nad pneumatiku a přečíst písmena a čísla na ní uvedená.

Rozměrové údaje mají následující podobu:

225/65 R 16 C 112/110 R

Co ale tento kód znamená? Je to soubor užitečných informací, které definují rozměr pneumatiky. Pro lepší pochopení je rozebereme bod po bodu:

 • První číslo (v našem příkladu 225) udává šířku pneumatiky v milimetrech.
 • Druhé číslo (65) definuje poměr výšky pneumatiky k její šířce.
 • Písmeno R jednoduše znamená, že pneumatika má radiální konstrukci.
 • Další číslo (16 v našem příkladu) je průměr v palcích.

 
Písmeno, které následuje, poskytuje další informace: „C“ v našem příkladu udává, že pneumatika je zesílená. To znamená, že je schopna unést větší zatížení, než je typické pro běžné osobní vozidlo, a proto je vhodná pro dodávky a lehká užitková vozidla. (Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si náš článek o zesílených pneumatikách).

 • 112/110 je index nosnosti  (112 pro jednoduchou montáž a 110 pro dvoumontáž).
 • R označuje index rychlosti.

 
Kromě rozměrových údajů existují pro dodávkové pneumatiky další základní kódy pro výběr vašich pneumatik, jako je index nosnosti a rychlosti.

Co označuje index nosnosti dodávkových pneumatik?

Index nosnosti dodávkových pneumatik odkazuje k tabulce, ve které je ke každému indexu uvedeno odpovídající zatížení. Jedná se o maximální zatížení, které může pneumatika unést.

Tabulka indexů nosnosti ukazuje maximální zatížení odpovídající každému indexu.

Na vaší pneumatice je index nosnosti označen číslem, za kterým následuje písmeno. Toto písmeno odkazuje k indexu rychlosti (který prozkoumáme níže).

Příklad: 112/110 R

Zde je index nosnosti 112/110. Odpovídá maximální nosnosti 1120 kg u jednoduché montáže a 1060 kg na pneumatiku u dvoumontáže.

Index nosnosti dodávkové pneumatiky odkazuje k její maximální nosnosti

Co je index rychlosti dodávkové pneumatiky?

Vaše pneumatiky nemají limit pouze v tom, jaké unesou zatížení. Mají také rychlostní limit, tedy maximální rychlost, do které je pneumatika schopna se při svém maximálním zatížení odvalovat. Index rychlosti je samozřejmě orientační a nikdy nemá přednost před omezeními rychlosti stanovenými na silnicích nebo dálnicích.

Index rychlosti vaší pneumatiky je uvedený písmenem.

Ve výše uvedeném příkladu (112/110 R) udává index rychlosti písmeno R. Pohledem do tabulky indexů rychlosti zjistíme, že toto písmeno odpovídá maximální rychlosti 170 km/h.

Tabulka indexů rychlosti ukazuje maximální rychlost odpovídající každému indexu.

Případ dvojí hodnoty

Zatímco výše popsané obecné zásady platí pro většinu pneumatik, pneumatiky pro dodávky mají někdy ve značení rozměru odlišný prvek: dvojí index nosnosti a doplňující hodnotu vyšší maximální rychlosti, pokud je sníženo zatížení pneumatiky.

U některých rozměrů se objeví dvojí index nosnosti jako v našem příkladu, někdy spolu se singulárním bodem v závorce:

205/65 R 16C 107/105T (103H)

Index rychlosti je sice připojen k druhému číslu, ale vztahuje se na oba indexy nosnosti.

Dvojí index nosnosti se interpretuje následovně:

 • 107: odpovídá maximálnímu zatížení pro jednoduchou montáž (zde: 975 kg na pneumatiku)
 • 105: odpovídá maximálnímu zatížení pro dvoumontáž (zde: 925 kg na pneumatiku)

 
Značení může obsahovat také singulární bod (v našem příkladu 103H). Jedná se o doplňující index nosnosti a rychlosti, který udává vyšší maximální rychlost při nižším zatížení pneumatiky.

Zde 103H udává nosnost 875 kg na pneumatiku.

Nyní víte, jak pro své užitkové vozidlo vybrat správný rozměr pneumatik se správným indexem nosnosti a rychlosti.

V našem článku Jaké jsou nejlepší dodávkové pneumatiky pro vaše užitkové vozidlo? naleznete další informace o tom, jak si vybrat správnou pneumatiku pro vaši dodávku.

Věděli jste také, že existuje evropský klasifikační systém, které vám umožňuje při výběru pneumatik získat přesnější informace? Udělejte si čas na přečtení následujícího textu, který vám pomůže učinit správnou volbu.

Lepší výběr díky evropskému značení

Evropský klasifikační systém

V roce 2012 zavedla Evropská komise systém označování pneumatik. Tento klasifikační systém byl posílen v květnu 2021 a dává spotřebiteli vědět, do jaké kategorie pneumatika spadá z hlediska tří parametrů:

 • palivová účinnost
 • přilnavost za mokra
 • vnější hlučnost

 
Tyto vlastnosti, hodnocené písmeny od A do E, jsou na klasifikačním štítku symbolizovány piktogramy, takže je na první pohled snadno patrné, jak si pneumatika vede v každé z těchto oblastí.

V našem příkladu klasifikační štítek uvádí, že pneumatika Michelin spadá z hlediska palivové účinnosti a přilnavosti za mokra do třídy B a z hlediska vnější hlučnosti do třídy A. To jsou při rozhodování o výběru pneumatiky velice cenné údaje.

Nyní máte všechny informace, které potřebujete znát, abyste si vybrali ty nejlepší možné pneumatiky pro vaši dodávku. Můžete použít náš vyhledávač pneumatik, který vám pomůže najít dodávkové pneumatiky správných rozměrů, které vám poskytnou nejlepší možné výkony:

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů