camionnette premiere image

JAKÉ JSOU NEJLEPŠÍ PNEUMATIKY PRO DODÁVKY NA VAŠE UŽITKOVÉ VOZIDLO?

Tipy a rady ohledně vozidel

Přemýšlíte, jak si vybrat ty nejlepší pneumatiky pro dodávky na vaše užitkové vozidlo? Náš článek vám ukáže, jak na to, a provede vás všemi kroky výběru.

Co je užitkové vozidlo?

Než začneme, je dobré si říct, co vlastně přesně znamená užitkové vozidlo. Na rozdíl od osobního vozidla (např. vozidla používaného pro dojíždění do práce a k osobním účelům) je užitkové vozidlo určeno k vykonávání určité funkce, obvykle v profesní oblasti.

Díky jeho úložné kapacitě může být například použito k přepravě nářadí nebo výrobků. Tato kapacita se u jednotlivých užitkových vozidel liší. Existují různé velikosti užitkových vozidel s různými objemy nákladových prostorů. Aby užitková vozidla uspokojovala různé potřeby uživatelů, poskytují úložný prostor v rozpětí od 3 m³ do 30 m³.

3 typy užitkových vozidel

Níže uvádíme 3 hlavní kategorie užitkových vozidel. To vám umožní určit, do které kategorie patří to vaše.

small van détouré

Malá dodávka

Malá dodávka představuje nejmenší verzi užitkového vozidla a nejvíc se podobá osobnímu vozidlu. Důvod je jednoduchý. Ve skutečnosti se totiž jedná o osobní vozidlo přestavěné tak, aby bylo lépe využitelné. Odebrány byly zbytečné dveře a zadní sedadla. Místo nich byl vytvořen velký nákladový prostor s přibližným objemem 3 m³.

 

Příklady:

 • Renault Kangoo
 • Citroën Berlingo
 • Peugeot Partner
 • Mercedes Citan
 • Volkswagen Caddy
 • Fiat Torino
 • Fiat Doblo Cargo
medium van

Středně velká dodávka

Středně velká dodávka bude v městském provozu o něco méně hbitá než malá dodávka, ale její výhodou je větší nákladový prostor. Splňuje tedy náročnější potřeby přepravy.

 

Příklady:

 • Renault Traffic
 • Citroën Jumpy
 • Peugeot Expert
 • Mercedes Vito
 • Volkswagen Transporter
 • Fiat Scudo
 • Fiat Talento
large van détouré

Velká dodávka

Jedná se o největší rozměr užitkového vozidla. Velká dodávka pojme až 20 m3 přepravovaného nákladu.

Příklady:

 • Renault Master
 • Citroën Jumper
 • Peugeot Boxer
 • Mercedes Sprinter
 • Volkswagen Crafter
 • Fiat Ducato
 • Ford Transit

Velké dodávky mohou být různě uzpůsobeny: jedny mohou sloužit k užití v chladírenské přepravě, jiné pak k přepravě cestujících.

van lifers

Obytné dodávky

Existují také dodávky, které byly přestavěny na „obytné vozy“, nebo další dodávky upravené pro provádění servisu a údržby.

Jak vidíte, existuje veliké množství využití i omezení. Pro zajištění nejvyšší možné bezpečnosti za všech okolností je nutné vaši dodávku vybavit těmi správnými pneumatikami.

Máte obytné vozidlo nebo pojízdný karavan?

V tomto případě vám doporučujeme přečíst si náš článek vyhrazený tomuto tématu, který vám pomůže vybrat nejlepší pneumatiky pro vaše obytné vozidlo.

Jak rozumět specifickému značení pneumatik pro užitková vozidla

markings

Každá pneumatika je určena k přepravě nákladu o určité hmotnosti. Protože se tato hmotnost u různých vozidel liší, byl vytvořen systém specifického značení, který poskytuje přesnější údaje o nosnosti pneumatiky. Co jednotlivá značení znamenají:

Značení XL (Extra Load) nebo REINF (Reinforced) na bočnici pneumatiky znamená, že tato pneumatika má oproti pneumatice pro osobní vozidla vyšší nosnost.
Pneumatiky se značením XL nebo REINF jsou proto vhodné pro malé dodávky.
Příklad rozměru se značením XL: 215/65 R 16 102V XL

C nebo LT označuje dodávkové pneumatiky se zesílenou kostrou, které byly vyvinuty tak, aby unesly větší zatížení. Jejich index nosnosti je až 128, což odpovídá zatížení o maximální hmotnosti 1 800 kg. Toto značení se tedy týká středně velkých a velkých dodávek.
Příklad rozměru se značením C: 215/65 R 16 C 109/107 T

Je třeba si dát pozor, abyste toto značení nezaměnili se značením CP, které není určené pro užitková vozidla, ale pouze pro obytná vozidla.

Jak vybrat ty nejlepší pneumatiky pro dodávky na vaše užitkové vozidlo?

Je důležité si uvědomit, že malé dodávky mohou potřebovat pneumatiky pro osobní vozidla, zatímco větší užitková vozidla obvykle vyžadují pneumatiky speciálně určené pro dodávky. Rozměry pneumatik schválené výrobcem vaší dodávky můžete zjistit v uživatelské příručce k vozidlu. MICHELIN však doporučuje v každém případě používat pneumatiky se značením „C“.

Následně si můžete vybrat nejvhodnější pneumatiky daného rozměru podle níže vysvětlených kritérií:

V jakých zimních podmínkách jezdíte?

Výběr vašich pneumatik bude záviset na tom, jestli v zimě jezdíte v mírných, chladných nebo extrémních podmínkách. Abyste měli při práci zaručenou bezpečnou jízdu, musí vaše pneumatiky zajišťovat spolehlivou přilnavost ve všech podmínkách.

Podívejte se na obrázek níže a během několika vteřin zjistíte, jaká je nejlepší řada pneumatik pro vaše povětrnostní podmínky:

van

Čelíte během zimy jen občasným sněhovým přeháňkám? Vašim potřebám budou nejlépe vyhovovat celoroční pneumatiky MICHELIN Agilis CrossClimate. Více se dočtete v našem článku o celoročních pneumatikách.

Pro zimy s častým sněžením můžete vybírat z těchto možností:

Pokud hledáte jistotu nejlepších možných výkonů v konkrétním ročním období, pro jízdu v létě si zvolte pneumatiky MICHELIN Agilis 3 a do zimních podmínek si vyberte pneumatiky MICHELIN Agilis Alpin.

Pokud dáváte přednost pohodlí a finančním úsporám, zvolte si celoroční pneumatiky MICHELIN Agilis CrossClimate.

Jestliže jezdíte v extrémních zimních podmínkách (pod 7 °C) s náledím, doporučujeme vám vybavit vaše užitkové vozidlo v zimě pneumatikami MICHELIN Agilis X-Ice North a v létě pak pneumatikami MICHELIN Agilis 3. Více o zimních pneumatikách se můžete dočíst v samostatném článku.

Jezdíte v terénu?

Pokud potřebujete, aby vaše užitkové vozidlo zvládalo jízdu v terénu, doporučujeme vám přečíst si článek o terénních pneumatikách pro dodávky.

Proč si vybrat řadu MICHELIN Agilis?

Naše řada MICHELIN Agilis byla vyvinuta speciálně pro potřeby užitkových vozidel, vlastníků vozových parků, řemeslníků a obchodníků.

Protože moc dobře víme, že se potřebujete plně soustředit na své podnikání a zákazníky a poskytovat jim stále stejné služby, aniž byste se museli starat o povětrnostní podmínky, ve kterých jezdíte. Stručně řečeno – tuto řadu jsme vytvořili pro vaši bezstarostnost.

Potřebujete pro sebe a své zaměstnance bezpečné a spolehlivé pneumatiky i na mokrých nebo zasněžených vozovkách.

S pneumatikami MICHELIN Agilis můžete jezdit bezpečně za každého počasí a na všech vozovkách. Zajistí vám dobrý záběr a zároveň vynikající životnost.

Řada pneumatik MICHELIN Agilis nabízí pneumatiky splňující náročné profesní potřeby, ale zároveň je vhodná také pro majitele obytných vozů, kteří se vydávají na cesty v jakémkoli ročním období.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů