4w 483 tire michelin e primacy en product in context 1 nosignature 16 slash 9

Jak vybrat správné pneumatiky pro elektromobil

Tipy a rady ohledně vozidel

Jakmile se rozhodnete vyměnit pneumatiky u vašeho elektromobilu, je nutné, abyste porozuměli rozdílu mezi pneumatikami pro elektromobily a pneumatikami určenými pro vozidlo se spalovacím motorem. Objevte výhody pneumatik pro elektromobily. Pod černým gumovým povrchem se skrývá daleko víc, než byste čekali.

Jsou pneumatiky pro elektromobily stejné jako pro běžná vozidla se spalovacím motorem?

Elektromobily a tradiční vozidla se spalovacími motory (ICE) mohou na první pohled vypadat stejně, a dokonce někdy mohou být vybaveny stejnými pneumatikami! Přesto společnost Michelin usiluje o maximalizaci výkonu elektromobilů a vyvíjí pneumatiky určené speciálně pro ně. Pamatujte si, že pro elektromobily jsou vhodné  všechny řady našich pneumatik. Nicméně MICHELIN Pilot Sport EV a MICHELIN e.Primacy jsou navrženy speciálně pro elektrická vozidla.

Vybavíte-li elektromobil speciálními pneumatikami, dosáhnete delšího dojezdu a tiššího provozu uvnitř vozidla. Kromě toho, jakmile sešlápnete plynový pedál, okamžitě se dostanete na 100 % výkonu vozidla. Zatímco u vozidel se spalovacím motorem výkon stoupá postupně. To znamená, že přenos zatížení probíhá s daleko větší intenzitou než u vozidel se spalovacím motorem.

Tyto rozdíly mezi vozidly s elektrickým a spalovacím motorem jsou zohledněné již v samotném designu pneumatik. Ve společnosti Michelin vytváříme pneumatiky pro elektrická vozidla odlišným způsobem, abychom optimalizovali výkon vašeho elektromobilu. Díky tomu dosahujeme optimálního dojezdu baterie, ticha uvnitř kabiny a dlouhé životnosti pneumatik, a přitom je zachována vysoká úroveň bezpečnosti a požitku z jízdy vaším elektrickým vozidlem.

Jsou pneumatiky pro elektromobily stejné jako pro ostatní vozidla?

4w 461 tire michelin crossclimate 2 en us product in context dry no signature 16 slash 9

Stejně jako u vozidel se spalovacími motory, neexistuje jedna pneumatika, která bude vyhovovat všem elektromobilům. Vše se odvíjí od účelu vozidla. Michelin při vývoji pneumatik zohledňuje, jakým způsobem budou pneumatiky užívány. Pneumatika, stejně jako všechny ostatní části vozidla, musí splňovat různé požadavky řidiče.

Například řidič sportovního vozu bude mít zcela jiná očekávání než řidič městského vozidla. Sportovní řidič bude například požadovat přesné reakce  na pokyny řízení. Sportovní auto si koupil proto, že při otočení volantem cítí okamžitou reakci vozidla. To mu přináší požitek z jízdy, který hledá. Proto pneumatiky pro sportovní elektrická vozidla musí splňovat jak specifické požadavky kladené na elektromobily, tak na citlivost řízení. 

Úskalí pneumatik pro sportovní vozidla

Dosažení takového výsledku u pneumatik pro sportovní vozidla vyžaduje rozsáhlý výzkum a vývoj. Měkká, málo citlivá pneumatika, která tlumí reakce vozidla, ovlivní celkový zážitek z jízdy a prakticky zhatí veškeré výhody sportovního charakteru vozidla. Proto je lepší zvolit sportovní pneumatiky speciálně navržené pro elektromobily.

Sportovní elektromobily mají silný elektrický motor, který umožňuje okamžité dosažení vysokého krouticího momentu a rychlou akceleraci. Pro zachování výhod těchto motorů potřebujete silnou baterii, která se projeví na celkové hmotnosti vozidla. Průměrná hmotnost baterie ve sportovním elektromobilu je 400 kg. S takto vysokou hmotností a výkonem je nutné zajistit skutečně velkou kontrolu nad vozidlem a dávat pozor na zachování dojezdové vzdálenosti baterie, která se vlivem vyššího zatížení rychleji spotřebovává. Nejdůležitější úkol proto spočívá v nalezení optimální vyváženosti mezi kontrolou nad vozidlem a dojezdem s ohledem na vyšší hmotnost vozidla.

Jak zjistit, kterými pneumatikami vybavit váš elektromobil?

Pneumatika MICHELIN Pilot Sport EV byla navržena tak, aby plně uspokojila specifické požadavky řidičů sportovních elektromobilů.

Pneumatika MICHELIN Pilot Sport EV přichází s lepší tuhostí v zatáčkách, která zachovává citlivost na stejné úrovni jako u vozidel se spalovacími motory. O 15 % vyšší tuhost v zatáčkách (1) kompenzuje vyšší hmotnost vozidla.

Pneumatika MICHELIN Pilot Sport EV také prodlužuje dojezd o 60 km (2) a snižuje hlučnost o 20 % (3), čímž dlouhodobě maximalizuje požitek z jízdy. 

MICHELIN Pilot Sport EV tire: Electrified road control, made to last | Michelin

liv mich eprimacy close up master v03 njo 2

U městských a dalších vozidel prémiové a střední třídy zvolte pneumatiky MICHELIN e.Primacy, první pneumatiky značky Michelin koncipované jako  ekologické pneumatiky .


Pneumatiky MICHELIN e.Primacy představují důležitý krok  v rámci výroby ekologických pneumatik.


Také co do valivého odporu představují pneumatiky MICHELIN e.Primacy v nabídce prémiových pneumatik nejlepší volbu (4)(5).

U elektromobilů zvyšují pneumatiky MICHELIN E.Primacy dojezd baterie o 7 % (6). Kromě všech těchto vlastností zůstává stále zachován vysoký standard parametrů přilnavosti na mokré vozovce nebo životnosti (7)(8) a vysoká úroveň bezpečnosti.

Michelin vyvíjí také označené pneumatiky ve spolupráci s výrobci elektrických vozidel, jako například Mercedes-AMG, Porsche, Tesla. Označené pneumatiky jsou zárukou, že byly splněny veškeré požadavky výrobce vozidla, což se týká také pneumatik pro elektrická vozidla.

Michelin nabízí širokou řadu pneumatik přizpůsobených požadavkům výrobců elektromobilů. Poznáte je podle značení na bočnici pneumatiky. 

New MICHELIN e.PRIMACY Tyre - Eco-responsible, made to last

PRÁVNÍ INFORMACE

MICHELIN Pilot Sport EV

(1) Interní studie tuhosti jízdy v zatáčkách provedená na stroji v říjnu 2020 na pneumatikách s rozměrem 255/45 R19, která porovnávala pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV a MICHELIN Pilot Sport 4 SUV.

(2) Delší dojezd baterie pro HP EV - Interní studie valivého odporu provedená v říjnu 2020 u rozměru 255/45 R19, srovnávající pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV (6,7 kg/t) s pneumatikami MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8,8 kg/t). U elektromobilu o hmotnosti 2 151 kg s dojezdem 540 km přináší tento rozdíl ve výši 2,1 kg/t dojezd delší  o 60 km, tedy o 10 % více, než je původní dojezd.

(3) - Hlučnost - Měření hluku uvnitř vozidla provedené v roce 2016 u pneumatik s rozměrem 245/45 R19 obutých na voze KIA Cadenza. Hlučnost naměřená v rozmezí „170–230 Hz“. Výsledky se mohou lišit v závislosti na vozidle, řadě a rozměru pneumatik, rychlosti a jízdních podmínkách.

 

MICHELIN e·Primacy

(4) Test valivého odporu - Test valivého odporu provedený na stroji firmou Applus Idiada na žádost Michelin, v červnu (na nových pneumatikách) a v srpnu (zbroušených na 2 mm) 2020, u rozměru 205/55 R16 91V, kdy byly srovnávány pneumatiky MICHELIN e.PRIMACY (nové: 5,58 kg/t a opotřebené: 5,13 kg/t) s pneumatikami MICHELIN PRIMACY 4 (nové: 7,74 kg/t a opotřebené: 6,25 kg/t); BRIDGESTONE TURANZA T005 (nové: 7,17 kg/t a opotřebené: 5,81 kg/t); CONTINENTAL ECOCONTACT 6 (nové: 6,39 kg/t a opotřebené: 5,49 kg/t); CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 6 (nové: 8,93 kg/t a opotřebené: 6,94 kg/t); DUNLOP BLURESPONSE (nové: 7,97kg/t a opotřebené: 5,54 kg/t); GOODYEAR EFFICIENT GRIP 2 (nové: 7,01 kg/t a opotřebené: 5,38 kg/t); PIRELLI CINTURATO P7 BLUE (nové: 6,96 kg/t a opotřebené: 6,30 kg/t); PIRELLI CINTURATO P7 (nové: 8,79 kg/t a opotřebené: 6,97 kg/t).

 

(5) Kategorie pneumatik MICHELIN e.PRIMACY je definována jako kategorie prémiových letních pneumatik, jako např. značky CONTINENTAL, GOODYEAR, BRIDGESTONE, PIRELLI, DUNLOP, které nejsou určeny pro použití jako originální výbava (tj. nejsou vyvinuté pro dosažení konkrétních cílů výrobců vozidel), ale které lze zakoupit od maloobchodníků.

 

(6) Delší dojezd baterie elektrického vozidla a snížení emisí CO₂ - Nové pneumatiky MICHELIN e.PRIMACY mají valivý odpor v průměru o 2 kg/t nižší než konkurenční pneumatiky, což odpovídá snížení spotřeby paliva až o 0,21 l/100 km, snížení emisí CO₂ až o 5 g u VW Golf 7 1,5 TSI nebo ekvivalent úspory 7 % u VW e.Golf.

 

(7) Životnost - Test životnosti provedený firmou DEKRA TEST CENTER na žádost Michelinu v červnu–červenci 2020, u rozměru 205/55 R16 91V na VW Golf 7, který porovnával pneumatiky MICHELIN e.PRIMACY (100 %) s pneumatikami MICHELIN Primacy 4 (102,1 %). Test životnosti byl proveden na základě průměrného reálného používání (D50) na trase dlouhé 14,460 km a extrapolované životnosti při hloubce běhounu 1,6 mm. Vítěz testu ADAC Summer 2020 235/55 R17 provedeného firmou ADAC na voze Ford Kuga v roce 2020. Tento test byl proveden u pneumatik s rozměrem 235/55 R17. Michelin Primacy 4 dosáhla nejlepších výsledků z 12 testovaných pneumatik pro testované vlastnosti (chování na mokrém a suchém povrchu, hlučnost, opotřebení, spotřeba paliva). V testu nejlépe uspěly pneumatiky Michelin Primacy 4 s následujícím komentářem: „Velice vyvážené výsledky s mimořádně dobrými vlastnostmi na mokrém povrchu, vynikající nízká míra opotřebení, velmi dobré výsledky na suchém povrchu“. Získaly známku 1.0 v opotřebení.

 

(8) - Přilnavost na mokrém povrchu - MICHELIN e.PRIMACY spadá z hlediska přilnavosti na mokru do evropské klasifikační třídy „B“.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů