compare tyres L

Jak porovnat pneumatiky?

Tipy a rady ohledně vozidel

Na základě čeho byste měli porovnávat pneumatiky a vybírat model, se kterým budete nejvíc spokojeni? Tento článek se týká hlavních kritérií výkonů, která je nutné zvážit, a přinese vám vodítka pro rozhodování a nejlepší rady značky Michelin. Budeme se věnovat výběru nejlepších pneumatik z určité řady pneumatik a poskytneme vám další tipy pro rozhodování, jako jsou výsledky nezávislých testů pneumatik, evropský klasifikační systém a stránky s porovnáním pneumatik. Nakonec se budeme věnovat dalšímu důležitému kritériu: dlouhodobým výkonům.

Hlavní výkonnostní kritéria pro srovnání pneumatik

Pro zajištění efektivního provozu musí pneumatiky poskytovat mnoho často protichůdných výkonnostních vlastností. Důraz na jednu z těchto vlastností nesmí být na úkor jiné.

Přilnavost je kritérium, které musíte zohlednit při porovnávání různých pneumatik

Záběr nebo přilnavost

Pamatujte si – pneumatiky jsou jediné místo, které zajišťuje kontakt vašeho vozidla s vozovkou, proto jejich přilnavost představuje klíčovou vlastnost pro vaši bezpečnost. Na přilnavosti vaší pneumatiky závisí vaše schopnost zabrzdit, zatočit, zrychlit nebo zachovat stabilitu při vyšších rychlostech. Každý typ pneumatiky je vyvinut tak, aby zajišťoval přilnavost v určitém počasí nebo ve specifických jízdních podmínkách. Proto je při výběru pneumatik tak důležité zamyslet se nad tím, jak a kde se budete pohybovat a jaký typ přilnavosti budete potřebovat.

Životnost představuje další kritérium, které je nutné při výběru pneumatik zohlednit

Životnost

To, jak dlouho pneumatika vydrží před opotřebením svého dezénu, je důležitým faktorem zaručujícím, že za svoje peníze získáte tu nejlepší hodnotu. V počtu ujetých kilometrů mohou existovat veliké rozdíly, které se odvíjí od designu a kvality pneumatik. Sportovní pneumatiky (vysokovýkonné pneumatiky) mívají kratší životnost běhounu než standardní pneumatiky pro osobní vozidla, protože jejich design byl navržen s důrazem na přilnavost a výkon spíše než pro dlouhou životnost. Na životnost pneumatik má také vliv to, jak a kde jezdíte a jak se o své pneumatiky staráte. 

Energeticky účinné pneumatiky vám pomáhají šetřit palivo, a proto by se toto kritérium mělo zohlednit při porovnávání pneumatik.

Energetická účinnost

Věděli jste, že celá 1 palivová nádrž z 5 se spotřebuje vlivem valivého odporu pneumatik? Pneumatiky mohou mít veliký vliv na spotřebu vozidla. Některé pneumatiky využívají specifickou stavbu a materiály, které pomáhají snižovat valivý odpor. Zakoupením energeticky účinných pneumatik, které poskytují nízký valivý odpor, můžete dosáhnout úspor paliva nebo prodloužit dojezd baterie u vašeho elektromobilu – další způsob, jak dosáhnout dobrého poměru výkonu k ceně.

Dobrá ovladatelnost zajišťuje jízdní stabilitu a přesné jízdní reakce při zatáčení.

Ovladatelnost

Ovladatelnost znamená, jak vozidlo reaguje na pokyny řidiče (například řízení, akcelerace, brzdění) a na stav vozovky. Dobře ovladatelné pneumatiky přispívají k vaší bezpečnosti tím, že udržují vozidlo stabilní, zachovávají kontrolu řidiče nad vozidlem a současně přispívají k příjemnému řízení.
Pneumatiky hrají zásadní roli pro celkovou ovladatelnost vozidla:
Přenáší pokyny řidiče z kol na vozovku. Obecně lze říci, že sportovní vysokovýkonné pneumatiky jsou vyvinuté pro maximální ovladatelnost, jízdní stabilitu a přesné jízdní reakce při zatáčení.

Vyberte si pneumatiky optimalizované pro vyšší komfort

Komfort a hlučnost

Jízdní komfort je definován tím, jak pneumatiky tlumí nerovnosti vozovky. Pneumatiky, které jsou optimalizovány pro vyšší komfort, mají speciální stavbu, která napomáhá pohlcovat nárazy a přináší pocit plynulé jízdy.
Dalším důležitým faktorem pro příjemné řízení je tichá jízda. Míru hlučnosti určuje vzor běhounu – počet drážek v pneumatice a jejich rozmístění. Obecně lze říci, že čím agresivněji vzor běhounu vypadá, tím vyšší hluk může generovat. Ovšem pamatujte si, že drážky sehrávají důležitou úlohu v přilnavosti vozidla. V podstatě se musíte rozhodnout, zda vám větší záběr stojí za současně o něco hlučnější jízdu.

Při porovnávání pneumatik sledujte také jejich odolnost

Odolnost

Pneumatiky musí být schopné odolat všem nástrahám vozovky. Odolnost nebo také pevnost pneumatiky znamená její schopnost překonat každodenní rizika na silnici. Pokud často jezdíte po poškozených nebo nezpevněných vozovkách, hledejte pneumatiky se zpevněnou stavbou.

tip7 long lasting performance

Dlouhotrvající výkony

Bez ohledu na to, jaká výkonnostní kritéria pneumatiky zohledňujete, je vždy důležité, aby tyto výkony přetrvaly po celou dobu životnosti pneumatiky. To znamená nejen srovnávat nové pneumatiky, ale také zajistit, aby jejich vlastnosti zůstaly stejné po celou dobu jejich životnosti, tzn. dokud nedosáhnou indikátoru opotřebení. Pneumatika by měla zajišťovat dobré výkony od prvního ujetého kilometru až po ten poslední.

Jak srovnávat pneumatiky v rámci jedné řady pneumatik?

Každá naše řada pneumatik obsahuje vybrané rozměry vhodné pro příslušná vozidla. 

Někdy může řada obsahovat několik verzí stejného rozměru, ovšem s jinými technickými specifikacemi, jako například:

●    Indexem rychlosti (např.: S, T, H, V, W, Y atd.), 
●    Indexem nosnosti (např.: 91, 94, XL atd.), 
●    OE značením (Original Equipment – originální výbava).

ckh3kw1ft0hms01ijt52wniim tip4 version 680

Tyto technické specifikace představují důležité detaily, které mohou rozhodnout o tom, zda je daná verze kompatibilní s vaším vozidlem a způsobem vašeho řízení.

Je-li s vaším vozidlem kompatibilních několik verzí, doporučujeme vám vybrat verzi se stejnými specifikacemi, jako měly vaše originální pneumatiky, včetně shodného značení OE. 
OE značení odkazuje na pneumatiky vyrobené ve spolupráci s výrobci vozidel a splňující specifické požadavky dané konkrétní značky. Například značení „MO“ znamená, že danou pneumatiku pro svá vozidla schválil výrobce značky Mercedes. 
OE značení však není povinné, pokud dodržíte ostatní požadavky, jako je rozměr, index rychlosti a index nosnosti.
Také si můžete bez obav pořídit pneumatiky s vyšším indexem rychlosti a nosnosti, nicméně vyšší rychlost a nosnost mohou mít negativní dopad na životnost běhounu a jízdní komfort.

Nezávislé testy vám pomohou porovnat různé pneumatiky

S porovnáváním pneumatik vám mohou pomoci nezávislé testující subjekty,  jako jsou specializované časopisy nebo profesionální organizace.
Každý rok tyto nezávislé subjekty provádí testy pneumatik za velmi přísných podmínek a hodnotí jejich výkony na různých typech povrchů. Sledují různé aspekty, například brzdný výkon, ovladatelnost, valivý odpor, hlučnost atd.

Nezávislé testující organizace a časopisy vám pomohou s porovnáním pneumatik

Porovnání pneumatik pomocí evropských klasifikačních štítků

Evropská klasifikace je navržena tak, aby vám pomohla lépe porovnat různé modely pneumatik (různých značek i stejné značky) dle objektivních kritérií. 

Pokud například hledáte letní pneumatiky značky Michelin, můžete se rozhodovat mezi modelem Primacy 4E-Primacy. Z údajů uvedených na klasifikačním štítku zjistíte, že E-Primacy mají lepší valivý odpor, který vám pomůže snížit spotřebu paliva a emise CO2. Jsou-li pro vás tyto aspekty důležité, klasifikační štítek vás nasměruje na pneumatiky E-Primacy.

Takto vám evropské klasifikační štítky mohou pomoci při výběru pneumatik. Nicméně musíte počítat s tím, že klasifikační systém se omezuje jen na několik kritérií a měří výkony jen nových pneumatik, takže nezískáte kompletní informace o celkové výkonnosti pneumatik.

labelling

Porovnání pneumatik pomocí stránek porovnávajících pneumatiky 

Použití stránek věnovaných porovnání pneumatik může být užitečné, ale je také důležité si uvědomit, že srovnávací testy jsou většinou prováděny s novými pneumatikami. Znamená to, že vám neposkytnou žádné informace o výkonech těchto pneumatik, jakmile dosáhnou určité míry opotřebení (po ujetí pár tisíc km). 

Některé výkony pneumatik se se však s narůstajícím opotřebením zhoršují, zejména na mokrých vozovkách, konkrétně při brzdění. Při porovnávání pneumatik je proto důležité posuzovat také jejich výkony po určitém stupni opotřebení.

Výběr pneumatik vyrobených tak, aby poskytovaly dlouhotrvající výkony

Zachování výkonů pneumatiky až do posledního ujetého kilometru je to, na co značka Michelin klade nejvyšší důraz u všech svých řad.

Při vývoji a výrobě našich pneumatik usilujeme jak o dosažení nejvyšších výkonů bez kompromisů u nových pneumatik, tak o zachování stejných vynikajících výkonů do posledního ujetého kilometru, kdy pneumatika dosáhne maximální úrovně opotřebení. 

115454201 m
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů