store tyres

SKLADOVÁNÍ PNEUMATIK – JAK SKLADOVAT PNEUMATIKY

Tipy a rady ohledně vozidel

Potřebujete uskladnit pneumatiky?

Odborníci z Michelinu pro vás mají několik tipů, jak pneumatiky skladovat, aby zůstaly bezpečné a připravené k jízdě i pro nadcházející sezónu.

Kdy pneumatiky uskladnit?

Pokud pneumatiky, které delší dobu (jeden měsíc či více) nepoužíváte, necháte venku, začnou na povrchu vysychat a mohou se na nich objevit praskliny.

Proto se doporučuje skladovat je uvnitř, na chladném, suchém a čistém místě.

Skladování zimních pneumatik

Jakmile venkovní teplota stoupne nad 7 °C, pryž vašich zimních pneumatik vlivem tepla měkne. V důsledku toho se rychleji opotřebovává a vaše pneumatiky jsou méně účinné. Proto se doporučuje zimní pneumatiky uskladnit a nasadit pneumatiky letní.

Skladování letních pneumatik

Naopak při poklesu teplot pod 7 °C pryž letních pneumatik ztvrdne, čímž se snižuje ovladatelnost pneumatiky. To je okamžik, kdy je třeba letní pneumatiky uskladnit a namontovat na vozidlo pneumatiky zimní.

inspect tyres

Co je třeba udělat, než pneumatiky uskladníte:

 • Před demontáží pneumatik si poznamenejte jejich pozici na vozidle. To vám při opětovné montáži umožní správně změnit jejich pozici tak, abyste zajistili jejich rovnoměrné opotřebení.
 • Zkontrolujte každou z nich, zda není poškozená nebo nerovnoměrně opotřebená.
 • Očistěte kola a pneumatiky vodou a dobře je osušte, abyste zamezili případné korozi.
 • Odstraňte všechny kameny nebo nečistoty, které se zachytily v drážkách pneumatiky.

Kde pneumatiky skladovat?

 • Pneumatiky skladujte uvnitř na čistém, dobře větraném a suchém místě s mírnou teplotou, mimo přímý sluneční svit a mimo nepříznivé klimatické podmínky.
   
 • Udržujte je mimo dosah jakýchkoli chemických látek, rozpouštědel nebo ropných látek, které by mohly porušit pryž.
   
 • Udržujte je mimo dosah jakéhokoliv předmětu, který by mohl prorazit pryž (kovové a dřevěné hroty atd.).
   
 • Udržujte je mimo dosah jakéhokoli zdroje tepla, plamene, žhavého materiálu, zařízení, které může způsobit jiskry nebo elektrické výboje, a jakéhokoli zdroje ozónu (transformátory, elektromotory, svařovací soupravy atd.).
   
 • Udržujte je v dostatečné vzdálenosti od jakéhokoli předmětu, který by je mohl mechanicky stlačovat.
   
 • Pokud pneumatiky skladujete venku (doporučujeme pouze na krátkou dobu), postavte je tak, aby neležely přímo na zemi, a opatřete je voděodolným přikrytím s otvory, aby se zabránilo hromadění vlhkosti.
   
 • Ujistěte se, že povrchy, na kterých jsou pneumatiky skladovány, jsou čisté, bez stop mastnoty, benzínu, rozpouštědel, olejů nebo jiných látek, které by mohly poškodit pryž.
   
 • Pokud mají vaše pneumatiky bílou bočnici nebo plastický bílý nápis, skladujte je z estetických důvodů těmito prvky proti sobě. V opačném případě je může černá pryž obarvit.
   
 • Jestliže jsou pneumatiky namontované na vozidle, které stojí delší dobu zaparkované, je třeba je od hmotnosti auta odlehčit buď zvednutím vozidla, nebo demontáží pneumatik. Pokud tak neučiníte, může dojít k jejich nevratnému poškození.
bibendum

Pokud máte ve své garáži dostatek místa, můžete své zimní pneumatiky krátkodobě skladovat ve sloupcích. Dbejte přitom na to, aby se navzájem nedeformovaly a byly umístěné nejlépe na paletách.

Výška sloupce by neměla přesáhnout 1,2 m.

store tyres

Jak skladovat pneumatiky namontované na ráfcích?

Pokud jsou vaše pneumatiky namontované na ráfcích, skladujte je nahuštěné, a to ve svislé poloze, zavěšené nebo položené (vždy maximálně dvě pneumatiky na sobě).

store tyres with rims 2

Jak skladovat pneumatiky namontované na ráfcích?

Pokud jsou vaše pneumatiky namontované na ráfcích, skladujte je nahuštěné, a to ve svislé poloze, zavěšené nebo položené (vždy maximálně dvě pneumatiky na sobě).

store tyres without rims

Skladování letních a zimních pneumatik v mojí blízkosti

Pokud nemáte doma dostatek místa na skladování vašich pneumatik v dobrých podmínkách, je dobré vědět, že většina prodejců nabízí službu skladování pneumatik.

Vašeho nejbližšího prodejce můžete nalézt s pomocí našeho vyhledávače prodejců:

map search desktop
Najděte prodejnu pneumatik ve vašem okolí za pár vteřin
Hledat podle
Adresa, město nebo PSČ
Car
Zjistit moji polohu
Vyhledat
5 největších měst v České Republice

Podívejte se na další související články

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů