Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

Letní pneumatiky nebo celoroční pneumatiky - jaké si vybrat pro letní období?

Dříve bylo snadné si vybrat pneumatiky - letní pneumatiky pro léto a zimní pneumatiky pro zimu.
V dnešní době ovšem celoroční pneumatiky nabízejí novou škálu možností a není vždy snadné se zorientovat v tom, co je pro vás nejlepší. A v tom vám pomůže Michelin. Ať už přemýšlíte o letních nebo celoročních pneumatikách, jsme tady, abychom vám poskytli všechny informace potřebné pro správný výběr.

Tipy a rady ohledně vozidel
braking on snow_ENG

(2) Průměrný rozdíl v brzdné dráze zimní pneumatiky v porovnání s letní pneumatikou. Brzdění na zasněženém povrchu z rychlosti 50 km/h do úplného zastavení (0 km/h). Testy TÜV SÜD 2013, rozměr 205/55 R16, teplota v rozmezí  -4 °C až -6 °C

Letní pneumatiky

V České republice jsou letní pneumatiky bezesporu těmi nejznámějšími. Jsou vyvinuty tak, aby zaručovaly optimální výkony při teplotách nad 7 °C. Fungují velice dobře na suchých i mokrých vozovkách a jsou zvláště užitečné v místech, kde teploty příležitostně i dlouhodobě dosahují až 40 °C.

Nevýhodou těchto pneumatik je, že jakmile teplota klesne pod 7 °C, jejich pryž tvrdne. Proto jsou nevhodné do zimních jízdních podmínek, především mokrých.

braking on wet road_ENG

(1) Průměrný rozdíl v brzdné dráze zimní pneumatiky v porovnání s letní pneumatikou. Brzdění na mokrém povrchu z rychlosti 80 km/h do úplného zastavení (0 km/h). Testy TÜV SÜD 2013, rozměr 205/55 R15, teplota v rozmezí  4 °C až 6 °C.

Celoroční pneumatiky

 

Celoroční pneumatiky jsou hybridní pneumatiky, které se dokážou přizpůsobit teplotám od -10 °C až po +30 °C

A v čem spočívá jejich tajemství? Kloubí v sobě vlastnosti letních a zimních pneumatik tak, aby vám zaručily bezpečnou jízdu v suchých i mokrých podmínkách, v zimě i v létě, stejně jako na sněhu.

Toto je klíčová výhoda celoročních pneumatik v porovnání s letními pneumatikami. Protože ačkoli v náročných zimních podmínkách nejsou tak účinné jako zimní pneumatiky, které i nadále zůstávají skutečnými sněhovými pneumatikami, zaručují vám celoroční pneumatiky mobilitu a bezpečnost ve většině sněhových podmínek.

Tato výhoda má však i svou odvrácenou tvář. Jakmile teplota klesne pod 7 °C, i nejlepší celoroční pneumatika bude mít mírně delší brzdnou dráhu na mokrém i suchém povrchu než letní pneumatiky.

car edito pneu voiture hiver michelin crossclimate toute saison winter

Porovnání výkonů letních, zimních a celoročních pneumatik MICHELIN

Auto Picto comparaison perf pneus max Tips and Advice

Poznámka: Počet hvězdiček odráží úroveň daného výkonu v porovnání 3 typů pneumatik.

Letní pneumatiky MICHELIN Primacy 4 a Pilot Sport 4 jsou nejlepší na suchých a mokrých vozovkách v teplém počasí. Mají vynikající životnost typickou pro značku MICHELIN.
MICHELIN CrossClimate+ je celoroční pneumatika, která má dobré výkony jak v létě, tak v zimě, dokonce i na sněhu. Její životnost je srovnatelná s letními pneumatikami, což z ní dělá lídra v této kategorii.
Zimní pneumatiky MICHELIN Alpin 6 a MICHELIN Pilot Alpin 5 mají nejlepší výkony v nepříznivém zimním počasí, včetně jízdy na sněhu a ledu.

Jaké jsou rozdíly mezi letními a zimními pneumatikami?

 

Letní pneumatiky jsou vyvinuté tak, aby dosahovaly optimálních výkonů při teplotách nad 7 °C. Jejich směs pryže a drážky zaručují vynikající přilnavost jak na suchých, tak na mokrých vozovkách. Mají také velice dobré výsledky z hlediska komfortu, odolnosti a spotřeby paliva.

Na rozdíl od letních pneumatik fungují zimní pneumatiky nejlépe při teplotách pod 7 °C. Jejich pryž zůstává stejná i při nízkých teplotách a jejich dezén z nich dělá optimální volbu pro jízdu na suchém, mokrém, zasněženém nebo zledovatělém povrchu. Zimní pneumatiky jsou rozpoznatelné podle symbolu 3PMSF a značení M+S, které se nacházejí na bočnici pneumatiky. Symbol 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) představuje sněhovou vločku se třemi vysokohorskými štíty. Značení M+S (Mud and Snow) označuje bahno a sníh.

 

Kolik bude stát vybavit moje vozidlo pneumatikami na léto?

 

Ať už vybavujete pneumatikami rodinný sedan, luxusní vysokovýkonné vozidlo, elektrické vozidlo, 4x4 nebo SUV, je výběr správných pneumatik pro letní období naprosto zásadní. Cena se odvíjí od velikosti vašeho vozidla a typu letní pneumatiky, kterou chcete. Tato letní pneumatika využívá technologie Evergrip a zaručuje vám vynikající brzdné vlastnosti na mokrém povrchu, rovnoměrné opotřebení a k tomu i dlouhou životnost.

Oproti letním pneumatikám lze celoroční pneumatiky bezpečně používat i v zimě, což je faktor, který se projeví v jejich vyšší ceně. Nicméně vybavit vaše vozidlo celoročními pneumatikami je stále levnější než koupit sadu letních i zimních pneumatik. Tato víceúčelová pneumatika je jednička z hlediska životnosti a kombinuje v sobě technologie jak letních, tak zimních pneumatik. Díky tomu zaručuje maximální výkony a bezpečnost ve všech povětrnostních podmínkách. Její hybridní podstata z ní činí z dlouhodobého hlediska ekonomickou variantu. 

Bibendum - Reflexion

Letní nebo celoroční pneumatiky: klíčová kritéria

Klíčovým kritériem při nákupu nových pneumatik jsou jízdní podmínky, s nimiž se pravděpodobně vaše vozidlo bude setkávat.

Pokud žijete v oblasti s mírnými zimami, kde teploty jen zřídka klesnou pod 7 °C a nejezdíte po zasněžených vozovkách, pak jsou pro vás bezpochyby ideální volbou letní pneumatiky.

Jestliže naopak žijete v místech, kde teploty klesají výrazně pod 7 °C a kde každou zimu alespoň několik dnů čelíte zasněženým vozovkám (sněhové přeháňky, cesta do ski resortu, příležitostné návštěvy rodiny nebo přátel v horských nebo zasněžených oblastech), pak pro vás budou lepší celoroční pneumatiky.
A konečně, pokud se pravidelně pohybujete po zasněžených silnicích nebo pokud žijete či musíte často cestovat do oblastí, které jsou v zimě těžko dostupné (strmé stoupání, nezpevněné silnice atd.), pak pro vás bude nejlepší používat v létě letní pneumatiky a v zimě pneumatiky zimní a tyto sady pneumatik vždy dvakrát do roka měnit.

Naše zimní pneumatiky

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů