Tipy a rady ohledně vozidel
Může být lákavé jezdit na zimních pneumatikách po celý rok. Je to ale opravdu dobrý nápad? Přečtěte si tento článek, kde naleznete více o pravidlech a nařízeních souvisejících s užíváním zimních pneumatik, jejich komfortem, bezpečností a možnostmi, jak ušetřit. Zde je vše, co potřebujete vědět o jízdě se zimními pneumatikami v létě a po celý rok.
Proč si zvolit zimní pneumatiky ?
Zimní pneumatiky jsou vyvinuty pro užití v zimních podmínkách. Mají jedinečný dezén se širokými a hlubokými drážkami a směs pryže uzpůsobenou pro nízké teploty. Díky tomu zajišťují vynikající ovladatelnost v chladném počasí a tím i bezstarostnou jízdu bez ohledu na povětrnostní podmínky.
Kdy můžu používat svoje zimní pneumatiky?
Doporučujeme zimní pneumatiky používat, jakmile teploty klesnou pod 7 °C.
Proč?
Při jízdě v zimních podmínkách s teplotami pod 7 °C je brzdná dráha zimních pneumatik na každém povrchu (sucho, mokro, sníh, led) kratší než u letních pneumatik a zimní pneumatiky rovněž zajišťují lepší přilnavost.
Opotřebovávají se zimní pneumatiky rychleji než pneumatiky letní?
V rozporu se zažitými představami se většina značek zimních pneumatik používaných v zimních podmínkách neopotřebovává rychleji než letní pneumatiky užívané v letních podmínkách. Díky vyspělým technologiím zaručují zimní pneumatiky Michelin vysoké výkony téměř stejně tak dlouhou dobu jako letní pneumatiky.
Je nezákonné jezdit v létě na zimních pneumatikách?
V České republice neexistuje zákon, který by zakazoval jezdit v letních měsících na zimních pneumatikách. Stejně tak neexistují žádné předpisy, které by stanovovaly povinnost užití zimních pneumatik v zimě. Je na řidiči, aby používal pneumatiky odpovídající danému ročnímu období a zajistil si tak bezpečnost i jízdní komfort.
3 důvody, proč není vhodné jezdit v létě na zimních pneumatikách
1 - Kvůli větší bezpečnosti
Letní pneumatiky zaručují maximální bezpečnost na suchém a mokrém povrchu, když se teploty pohybují nad 7 °C.
V zimních podmínkách, při teplotách pod 7 °C, poskytují certifikované zimní pneumatiky (označené M+S a/nebo 3PMSF*) lepší výkony než letní pneumatiky.
Testy uskutečněné organizací TÜV SÜD v roce 2013 na pneumatikách s rozměrem 205/55 16.
2 - Kvůli úspoře paliva
Valivý odpor zimních pneumatik je větší než u letních pneumatik stejného rozměru. Jízdou se zimními pneumatikami v létě tedy spotřebujete více paliva a vyprodukujete více emisí CO2.
3 - Kvůli komfortu
Přezutí pneumatik ze zimních na letní v okamžiku letních jízdních podmínek a vyšších teplot je také podstatné pro jízdní komfort. Letní pneumatiky zajišťují lepší ovladatelnost při teplotách nad 30 °C a tím i komfortní a bezpečnou jízdu.
Jak správně udržovat své zimní pneumatiky v létě?
Při teplotách nad 7 °C je třeba přezout vaše zimní pneumatiky na letní. Před uskladněním zimních pneumatik zkontrolujte jejich stav.
Popraskané pneumatiky neodvedou dobře svou práci, i když ještě nedosáhly zákonem stanoveného limitu opotřebení. Rovněž je třeba pravidelně kontrolovat geometrii kol.
Popraskané pneumatiky ztrácejí svou efektivitu, i když u nich ještě nebylo dosaženo limitu opotřebení. Nezapomeňte také pravidelně kontrolovat geometrii kol.
Profesionální servis ve vašem okolí můžete nalézt s pomocí našeho vyhledávače prodejců.
Jak je to s celoročními pneumatikami
MICHELIN CrossClimate je celoroční pneumatika s certifikací 3PMSF*, která je inovativní kombinací letní a zimní pneumatiky.
S řadou pneumatik MICHELIN CrossClimate můžete jezdit bezpečně v létě i v zimě a nemusíte myslet na přezutí svých pneumatik, když se změní počasí. Tyto pneumatiky jsou proto ideální volbou pro řidiče, kteří žijí v oblastech s mírným počasím téměř po celý rok a kteří čelí drsným zimním podmínkám pouze příležitostně.
Další články, které by vás mohly zajímat
Další články, které by vás mohly zajímat