VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Můžu jezdit na zimních pneumatikách v létě?

Tipy a rady ohledně vozidel

Může být lákavé jezdit na zimních pneumatikách po celý rok. Je to ale opravdu dobrý nápad? Přečtěte si tento článek, kde naleznete více o pravidlech a nařízeních souvisejících s užíváním zimních pneumatik, jejich komfortem, bezpečností a možnostmi, jak ušetřit. Zde je vše, co potřebujete vědět o jízdě se zimními pneumatikami v létě a po celý rok.

Proč si zvolit zimní pneumatiky ?

Zimní pneumatiky jsou vyvinuty pro užití v zimních podmínkách. Mají jedinečný dezén se širokými a hlubokými drážkami a směs pryže uzpůsobenou pro nízké teploty. Díky tomu zajišťují vynikající ovladatelnost v chladném počasí a tím i bezstarostnou jízdu bez ohledu na povětrnostní podmínky. 

Kdy můžu používat svoje zimní pneumatiky?

Doporučujeme zimní pneumatiky používat, jakmile teploty klesnou pod 7 °C.

Proč?

Při jízdě v zimních podmínkách s teplotami pod 7 °C je brzdná dráha zimních pneumatik na každém povrchu (sucho, mokro, sníh, led) kratší než u letních pneumatik a zimní pneumatiky rovněž zajišťují lepší přilnavost.

4w 323 tire michelin pilot alpin five en us features and benefits 2 signature 16 slash 9 1

Opotřebovávají se zimní pneumatiky rychleji než pneumatiky letní?

V rozporu se zažitými představami se většina značek zimních pneumatik používaných v zimních podmínkách neopotřebovává rychleji než letní pneumatiky užívané v letních podmínkách. Díky vyspělým technologiím zaručují zimní pneumatiky Michelin vysoké výkony téměř stejně tak dlouhou dobu jako letní pneumatiky.

winter tyre

Je nezákonné jezdit v létě na zimních pneumatikách?

V České republice neexistuje zákon, který by zakazoval jezdit v letních měsících na zimních pneumatikách. Stejně tak neexistují žádné předpisy, které by stanovovaly povinnost užití zimních pneumatik v zimě. Je na řidiči, aby používal pneumatiky odpovídající danému ročnímu období a zajistil si tak bezpečnost i jízdní komfort.

3 důvody, proč není vhodné jezdit v létě na zimních pneumatikách

1 - Kvůli větší bezpečnosti

Letní pneumatiky zaručují maximální bezpečnost na suchém a mokrém povrchu, když se teploty pohybují nad 7 °C.

V zimních podmínkách, při teplotách pod 7 °C, poskytují certifikované zimní pneumatiky (označené M+S a/nebo 3PMSF*) lepší výkony než letní pneumatiky.

Testy uskutečněné organizací TÜV SÜD v roce 2013 na pneumatikách s rozměrem 205/55 16.

braking on snow_ENG

2 - Kvůli úspoře paliva

Valivý odpor zimních pneumatik je větší než u letních pneumatik stejného rozměru. Jízdou se zimními pneumatikami v létě tedy spotřebujete více paliva a vyprodukujete více emisí CO2.

3 - Kvůli komfortu

Přezutí pneumatik ze zimních na letní v okamžiku letních jízdních podmínek a vyšších teplot je také podstatné pro jízdní komfort. Letní pneumatiky zajišťují lepší ovladatelnost při teplotách nad 30 °C a tím i komfortní a bezpečnou jízdu.

storing tyres

Jak správně udržovat své zimní pneumatiky v létě?

Při teplotách nad 7 °C je třeba přezout vaše zimní pneumatiky na letní. Před uskladněním zimních pneumatik zkontrolujte jejich stav.

Popraskané pneumatiky neodvedou dobře svou práci, i když ještě nedosáhly zákonem stanoveného limitu opotřebení. Rovněž je třeba pravidelně kontrolovat geometrii kol.

Popraskané pneumatiky ztrácejí svou efektivitu, i když u nich ještě nebylo dosaženo limitu opotřebení. Nezapomeňte také pravidelně kontrolovat geometrii kol. 

Profesionální servis ve vašem okolí můžete nalézt s pomocí našeho vyhledávače prodejců.

Jak je to s celoročními pneumatikami

MICHELIN CrossClimate je celoroční pneumatika s certifikací 3PMSF*, která je inovativní kombinací letní a zimní pneumatiky.

S řadou pneumatik MICHELIN CrossClimate můžete jezdit bezpečně v létě i v zimě a nemusíte myslet na přezutí svých pneumatik, když se změní počasí. Tyto pneumatiky jsou proto ideální volbou pro řidiče, kteří žijí v oblastech s mírným počasím téměř po celý rok a kteří čelí drsným zimním podmínkám pouze příležitostně.

crossclimate
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů