img mich crossclimate2 wet compositing 20210323 nj

Montáž pneumatik na vaše vozidlo

Tipy a rady ohledně vozidel

Ať již pořizujete nové pneumatiky, utrpěli jste nečekaný defekt (a máte prázdnou pneumatiku), může se vám stát, že budete muset navštívit servis, ve kterém vám technik na vaše vozidlo nasadí nové pneumatiky.

Ačkoli nasadit pneumatiky doma je technicky možné, snadnější, bezpečnější a daleko rychlejší je nechat si pneumatiky nasadit odborníkem. Pro montáž nových pneumatik na vaše vozidlo vám doporučujeme obrátit se na servis, ve kterém vám odborníci pneumatiky namontují, zejména proto, že nesprávně namontované pneumatiky mohou způsobovat škody a potíže při řízení.

Pojďme se společně podívat na postup montáže pneumatik v servisu, abyste lépe porozuměli jednotlivým krokům výměny pneumatiky.

tiresealant 1

Jak vyměnit pneumatiku

Krok 1: Demontáž kola z auta 

Jakmile přijedete do servisu, technik může začít s demontáží kol . Nejdříve zvednou vozidlo pomocí hydraulického zvedáku tak, aby se žádné kolo nedotýkalo země.

Krok 2: Demontáž matic kol

Nyní přichází na řadu odšroubování matic kol. Ty se nachází hned pod krytem náboje kola. Obvykle jsou kulaté nebo šestihranné a povolit je lze tlakem a otáčením proti směru hodinových ručiček. 

Krok 3: Demontáž pneumatik z ráfku

Starou pneumatiku lze sejmout z ráfku až po vypuštění nahuštěného vzduchu vyšroubováním a vyjmutím vložky ventilu. Technik za tímto účelem pravděpodobně použije profesionální roztahovák pneumatik, pomocí kterého bude moci pneumatiku sejmout bez jakéhokoli poškození kola či dalších prvků. 

Krok 4: Montáž nových pneumatik

Nyní, když jsou staré pneumatiky demontované, musí technik zkontrolovat stav ráfku, prohlédnout, zda není poškozen korozí a/nebo opotřebením. Po provedení kontrol bude na ráfek kola nasazena nová pneumatika odpovídající šířky. Vozidlo může být opatřeno bezdušovými pneumatikami i pneumatikami s duší. Konstrukce obou těchto typů pneumatik je velmi podobná. Hlavní rozdíl je ten, že bezdušové pneumatiky nemají uvnitř duši, která by držela nahuštěný vzduch. Místo toho slouží jako zásobník vzduchu přímo sestava ráfku a pneumatiky.

Poté, co si vyberete mezi bezdušovou pneumatikou nebo pneumatikou s duší (bezdušové jsou častější), zkontroluje odborník před jejich montáží a před nasazením pomocí roztahováku pneumatik, zda dezén směřuje správným směrem. Poté bude pneumatika či pneumatiky nahuštěny na správný tlak pomocí husticího stroje s dostatečně dlouhou hadicí.

fitting tires 1

Krok 5: Závěrečné kontroly

Technik pak zkontroluje, zda staré pneumatiky nenesou žádné stopy nerovnoměrného opotřebení dezénu, které mohou být způsobeny špatnou geometrií kol či špatně vyváženými koly. Pokud zjistí nesrovnalosti, může technik opravit geometrii či vyvážit kola tak, aby zátěž vozidla byla na pneumatikách rozložena rovnoměrně.

Krok 6: Spuštění vozidla

Než namontuje nové pneumatiky a ráfky na vozidlo, mechanik se ujistí, že jsou nové pneumatiky správně namontovány. Máte-li směrové pneumatiky, musí být nasazeny správným směrem, aby poskytovaly maximální výkony. Jsou-li namontovány správně, šipky vyznačené na bočnicích pneumatik musí směřovat ve směru otáčení kol.

Jakmile jsou pneumatiky namontovány na vozidlo, musí být před tím, než bude vozidlo spuštěno zpět na zem, ručně co nejvíce utažené matice, a následně naplno utaženy pomocí profesionálního nástroje, který se nazývá momentový klíč. Když je to hotové, můžete vyrazit zpět na cesty! 

map search desktop

Najděte prodejnu pneumatik ve vašem okolí za pár vteřin

Hledat podle
Adresa, město nebo PSČ
Car
  • Car
  • Motorbike
Zjistit moji polohu
Vyhledat
5 největších měst v České Republice

Často kladené otázky:

Kolik stojí montáž nové pneumatiky?

Cena montáže nové pneumatiky se bude lišit podle toho, kde se daný servis nachází, podle rozměru pneumatiky a náročnosti montáže, například máte-li několik pneumatik, nebo pokud měníte pouze jednu, která byla prázdná. Také se může lišit podle toho, zda jste si koupili pneumatiky ve stejném pneuservisu, ve kterém si je necháváte namontovat, nebo jinde. 

Jak dlouho trvá, když se rozhodnu vyměnit si pneumatiku sám?

Ať již vjedete do výmolu, nebo najedete na ostrý předmět, vyfouknutá pneumatika je bohužel situace, se kterou se dříve či později setká každý řidič. Ačkoli nejlepší je vždy se obrátit s výměnou pneumatik na odborníky, když jste v nouzi, můžete si rezervní pneumatiku nasadit sami, nebo než dojedete do servisu pro kontrolu či výměnu pneumatiky použít těsnicí sprej.

Podle toho, jak moc důvěřujete svým schopnostem, můžete propíchnutou pneumatiku vyměnit za rezervní pneumatiku za méně než 30 minut, ale určitě výměnu neuspěchejte a každý krok proveďte pečlivě a bezpečně. Dobře si zapamatujte, že na vozidle musíte pracovat na bezpečném místě, na kterém je povoleno podobné úkony provádět, a že vozidlo i zvedák musí být umístěny na stabilním povrchu, kola musí být zajištěna klíny, parkovací brzda musí být zatažená a rovněž musí být zařazen převodový stupeň (nebo poloha P u automatické převodovky), aby se vozidlo nemohlo rozjet. Také tlak vzduchu ve vašem rezervním kole musí být správný, proto je důležité tlak vzduchu v rezervním kole pravidelně kontrolovat při každé bezpečnostní kontrole u odborníka. Výměnu pneumatiky je nejlepší provádět na bezpečném místě, například když parkujete před svým domem.

Než se kamkoli vydáte, vždy se musíte ujistit, zda máte s sebou vše, co potřebujete pro případnou montáž rezervní pneumatiky. Většina tohoto nářadí by měla být součástí vašeho vozidla, ale do zavazadlového prostoru můžete umístit také další užitečné pomůcky, například baterku nebo sadu pro opravu defektu

Jak daleko lze dojet s rezervní pneumatikou?

Většina typů rezervních pneumatik není určena pro dlouhou jízdu, zejména při vysokých rychlostech. Některé modely vozidel mohou mít prostor pouze pro menší rezervní pneumatiku, se kterou nelze jet rychlostí vyšší než 80 km/hod, jelikož poskytuje nižší trakci a nevykazuje potřebné vlastnosti při nepříznivém počasí. Také nezapomeňte na to, že vaše rezervní pneumatika může být určena pro jinou sezónu než ostatní pneumatiky namontované na vašem voze.

Po nasazení rezervní pneumatiky co nejdříve navštivte odborný pneuservis, kde zkontrolují, zda je kolo v pořádku, a provedou kontrolu poškozené pneumatiky. Je-li rezervní pneumatika určena k dočasnému použití, k dojezdu, nebo je menší než ostatní kola, je nutné dodržovat omezení popsaná v uživatelské příručce k vašemu vozidlu. V zásadě však platí, že je nutné nechat si kolo co nejdříve zkontrolovat v servisu, kde jej mechanik důkladně prohlédne a prázdnou pneumatiku nahradí novou.

Kdy je nutné vyměnit pneumatiky?

Důrazně doporučujeme nechat si pneumatiky vyměnit po 10 letech. Pokud si však i před uplynutím této doby všimnete, že je pneumatika poškozená, nebo že je opotřebená až k indikátorům opotřebení, je nutné ji vyměnit. 
Obecně lze říci, že byste si měli nechat pneumatiky zkontrolovat vždy po 5–6 letech.

Other related articles

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů