VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Evropská legislativa týkající se zimních pneumatik

Tipy a rady ohledně vozidel

Značení zimních pneumatik

Znejte svoje vybavení vozidla

3pmsf Tyre

M + S (Mud and Snow):

Vlastní certifikace výrobce, která udává, že výkony pneumatiky v zimních podmínkách byly testovány.

3pmsf Tyre

3 PMSF (3-Peak Mountain Snow Flake):

Pneumatiky s tímto značením jsou vyvinuty pro zasněžené vozovky a jejich výkony jsou potvrzeny standardizovanými testy (1).

(1) Testy výkonnosti v zimních podmínkách uskutečněné v souladu s metodou stanovenou nařízením R117.2.

Auto Edito guide ue regulations max Tips and Advice

Co říká evropská legislativa o zimních pneumatikách?

Evropské předpisy uvádějí, že "zimní pneumatiky musí být označeny symbolem M+S".

Nicméně pro značení M+S se nevyžadují žádné výkonnostní testy: jedná se pouze o vlastní certifikaci výrobce. Značení tedy neposkytuje žádnou objektivní záruku výkonů v zimních podmínkách.

Oproti tomu zimní pneumatiky se značením 3PMSF musí projít standardizovanými testy, které zaručují určitou míru výkonnosti v zimních podmínkách.

V Evropě se pravidla ohledně užití certifikovaných zimních pneumatik (M+S a/nebo 3PMSF*) liší země od země. V závislosti na zemi mohou být zimní pneumatiky vyžadovány v určitém období roku nebo v určitých jízdních podmínkách. Některé země mají navíc předpis o minimální hloubce dezénu pneumatik v zimním období.

Níže naleznete pravidla stanovená zákonem v jednotlivých zemích.

Legislativa jednotlivých zemí

Bibendum - Reflexion

Věděli jste, že…?

V Evropě může u pneumatik certifikovaných pro zimní podmínky (M+S a/nebo 3PMSF) platit mírně nižší index rychlosti než u původních pneumatik. V takovém případě musí být vaše jízdní rychlost upravena podle této nižší maximální rychlosti.

Zároveň musí být uvnitř vozidla na místo, které je pro řidiče dobře viditelné, umístěna nálepka upozorňující na tuto nižší maximální rychlost.

Kdy byste měli vyměnit své pneumatiky za zimní?

V České republice je povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že tomu tak během jízdy bude. Nicméně v jakémkoliv zimním počasí je mnohem bezpečnější jezdit se zimními pneumatikami. Abyste věděli, kdy přezout na zimní pneumatiky a zajistit si tak bezstarostnou jízdu, stačí si pamatovat jednoduché pravidlo: jakmile teplota klesne pod 7 °C, je čas nasadit zimní pneumatiky! Dalším takovým snadným rozpoznávacím znamením může být Halloween pro nasazení zimních pneumatik a Velikonoce pro jejich demontáž.

Při teplotách pod 7 °C neposkytují letní pneumatiky dostatečné výkony. Od října do dubna je nejlepším řešením používat pneumatiky certifikované pro užití v zimě (zimní nebo celoroční pneumatiky). Tyto pneumatiky jsou vyvinuty pro užití v chladném počasí a zajišťují snazší ovladatelnost vozidla na mokrém a zasněženém povrchu. Zimní pneumatiky vám umožní rychleji zabrzdit a zvýšit při jízdě přilnavost.

4w 461 tire michelin crossclimate 2 en product in context 2 nosignature landscape 1

Jak to je s hrotovanými pneumatikami?

Některé evropské země mají předpisy týkající se hrotovaných pneumatik a mohou je povolovat pouze pro určitou část roku. Jiné země jejich užití vůbec nepovolují (například Česká republika nebo Německo).

fiche 10 visuel pneu cloute

Země s předpisy týkajícími se zimních pneumatik

V některých evropských zemích jsou zimní pneumatiky povinné, v jiných nepovinné. Vzhledem k tomu, jak moc se pravidla týkající se zimních pneumatik liší země od země, uvádíme vám dále užitečný přehled předpisů týkajících se užívání zimních pneumatik u našich nejbližších evropských sousedů.

Jednotlivé země

Francie

Ve Francii nejsou zimní pneumatiky ani sněhové řetězy povinné. Nicméně může být vydáno nařízení vyžadující specifické zimní vybavení (zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy) v období od 1. listopadu do 31. března.

 

Odkaz na zákon na ochranu hor ""Loi Montagne""
 

Německo

V Německu jsou zimní pneumatiky povinné na zasněžených a zledovatělých vozovkách. Zimní pneumatiky jsou zpravidla nezbytné od října do dubna, ale vždy je lepší si ověřit legislativu oblasti, kam plánujete vyrazit.

V roce 2018 byly předpisy zpřísněny z hlediska definice "pneumatik se zimními vlastnostmi". Pneumatiky musí mít kromě značení M+S také certifikaci 3PMSF.

Spotřebitelé dostali pro tuto přeměnu časový odklad: pneumatiky vyrobené před 1. lednem 2018 je možné užívat až do 30. srpna 2024 (odkaz Věděli jste, že...? Datum výroby vašich pneumatik naleznete...).

Pokud uvidíte značku zobrazující sněhové řetězy, znamená to, že na této vozovce je jejich užití v zimě povinné. Pokud tuto značku nebude dodržovat, hrozí vám pokuta.

Itálie

V Itálii je užívání zimních pneumatik nebo sněhových řetězů usměrňováno obcemi, regiony a dálničními společnostmi. Kde jsou vyžadovány zimní pneumatiky, platí tak pro období od 15. listopadu do 15. dubna.

V některých regionech uvidíte značky, které stanovují nasazení sněhových řetězů. V takovém případě jsou sněhové řetězy povinné a mohou být použity jako alternativa k zimním pneumatikám.

Belgie

Pokud je vaše vozidlo vybaveno pneumatikami se značením M+S a 3PMSF s indexem rychlosti nižším, než je maximální rychlost vozidla, můžete je používat po celý rok. V takovém případě je třeba umístit v zorném poli řidiče dobře viditelnou nálepku s uvedením maximální rychlosti vašich pneumatik.

Pokud jsou na vašem vozidle pneumatiky se značením M+S, které ale nemají certifikaci 3PMSF ani index rychlosti nižší, než je maximální rychlost vozidla, můžete tyto pneumatiky používat pouze od 1. října do 30. dubna. V takovém případě je třeba umístit v zorném poli řidiče dobře viditelnou nálepku s uvedením maximální rychlosti vašich pneumatik.

Pneumatiky M+S, ať už s certifikací 3PMSF, nebo bez ní, které mají index rychlosti stejný nebo vyšší, jako je maximální rychlost vozidla, mohou být užívány celoročně.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku nejsou zimní pneumatiky povinné. Nicméně v období od října do dubna je vysoce doporučeno jezdit na zimních pneumatikách. Pokud dojde k dopravní nehodě a vozidlo není vybaveno zimními pneumatikami, může pojišťovna odmítnout pokrýt škody, a dokonce žalovat klienta pro nedbalost.

Jestliže se na silnici vyskytuje dopravní značka se sněhovými řetězy, platí, že během zimy je povinnost na dané silnici použít sněhové řetězy.

how to read a tyres markings_ENG

Věděli jste, že…?

Datum výroby vašich pneumatik naleznete na bočnici v podobě kódu DOT (Department of Transportation).

europe maps combined

ZÁKONNÁ USTANOVENÍ

* Čl. 3.1.5 směrnice 92/23 a nařízení R30

**”Zimní pneumatika”: pneumatiky s takovým dezénem a stavbou, které na blátě, sněhu a sněhové břečce zajišťují lepší ovladatelnost než standardní silniční pneumatiky. Dezén zimních pneumatik má zpravidla velké množství drážek a/nebo velkých dezénových bloků, které jsou od sebe více odděleny než u běžných pneumatik.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů