VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Kdy přezout na zimní pneumatiky

Tipy a rady ohledně vozidel

Počasí je stále nepředvídatelnější a zimy se rok od roku mění. Proč riskovat jízdu s pneumatikami, které neodpovídají aktuálním povětrnostním podmínkám?
Abyste se vyhnuli nebezpečným situacím, zapamatujte si toto jednoduché pravidlo: jakmile teplota klesne pod 7 °C, je čas přezout na zimní pneumatiky!

4w 323 tire michelin pilot alpin five en us features and benefits 2 signature 16 slash 9 1

Kdy bych měl vyměnit své pneumatiky za zimní?

 

Počasí je stále nepředvídatelnější a zimy se rok od roku mění. Proč riskovat jízdu s pneumatikami, které neodpovídají aktuálním povětrnostním podmínkám?

Abyste se vyhnuli nebezpečným situacím, zapamatujte si toto jednoduché pravidlo: jakmile teplota klesne pod 7 °C, je čas přezout na zimní pneumatiky!

Proč bych měl vyměnit své pneumatiky v době mezi říjnem a dubnem?

Zimní pneumatiky můžete namontovat také v okamžiku, kdy se mění letní čas na zimní. Mějte ale rovněž na paměti, že jakmile teploty klesnou pod 7 °C, začnou být letní pneumatiky méně efektivní.

Je důležité vybrat si pneumatiky, které jsou certifikované pro jízdu v zimních podmínkách. Ty jsou totiž vyrobené z materiálů uzpůsobených na nízké teploty (pryž zůstává pružná a netvrdne). Lamely na zimních pneumatikách zaručují  v zimních podmínkách optimální výkony. Pokud máte celoroční pneumatiky se značením 3PMSF, můžete je používat po celý rok a nemusíte je vyměňovat za zimní pneumatiky.

guide replace tire glove

Kdy bych měl zimní pneumatiky demontovat?

Odborníci nedoporučují jezdit na zimních pneumatikách po celý rok, protože na teplém povrchu jsou zimní pneumatiky méně efektivní a jejich pryž se rychleji opotřebovává. Zimní pneumatiky, vyvinuté pro nízké teploty, by měly být nahrazeny pneumatikami letními v okamžiku, kdy teploty opět stoupnou nad 7 °C. Obecně je možné s demontáží zimních pneumatik čekat do konce března nebo na změnu času zpět na letní.

4w 461 tire michelin crossclimate 2 en product in context 2 nosignature landscape

Co přesně jsou zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky, určené pro jízdu v chladném počasí, jsou speciálně vyvinuty tak, aby optimalizovaly přilnavost vozidla na studeném povrchu, ať už je mokrý, zasněžený nebo zledovatělý.

Zimní pneumatiky jsou rozpoznatelné podle značení M+S a/nebo 3PMSF na bočnici.

Výhody jízdy se zimními pneumatikami

V zimních jízdních podmínkách zajišťují zimní pneumatiky lepší přilnavost. Jejich pryž zůstává pružná i při teplotách pod 7 °C a jejich tvar, hloubka běhounu a dezén zaručují optimální přilnavost. To se projevuje v efektivnějším záběru, lepší ovladatelnosti a celkové mobilitě jak na mokrém, tak na zasněženém nebo zledovatělém povrchu.

Auto Background pn002567 max Tips and Advice

Co je důležité vědět o jízdě v zimě

  • Pamatujte si zlaté pravidlo: při teplotě pod 7 °C je čas přezout na zimní pneumatiky!
  • Není ale dobře jezdit na zimních pneumatikách po celý rok.
  • Jakmile namontujete na své vozidlo zimní pneumatiky, nezapomeňte jednou za měsíc zkontrolovat tlak vzduchu ve všech 4 pneumatikách.
  • V chladném počasí má tlak huštění tendenci se snižovat (podhuštění). Jakmile teplota stoupne, tlak vzduchu v pneumatikách se naopak zvyšuje (přehuštění).
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů