background image

LETNÍ, ZIMNÍ NEBO CELOROČNÍ PNEUMATIKY?

Tipy a rady ohledně vozidel

Tápete ohledně toho, jaké pneumatiky budete potřebovat? Díky tomuto průvodci najdete správné pneumatiky pro každé roční období a zůstanete v bezpečí na vozovce za jakéhokoli počasí.

Rozdíly mezi letními, celoročnímizimními pneumatikami 

Co jsou letní pneumatiky?

Letní pneumatiky jsou určeny k používání během teplejších měsíců, kdy teploty často dosahují 40 °C, ať už v příležitostných nebo delších sezónních obdobích, nebo dlouhodobě či celoročně v zemích bez zimního období.  Díky mělčímu dezénu a tuhé, přilnavé směsi pryže poskytují vynikající přilnavost k suchému i mokrému povrchu. Letní pneumatiky jsou speciálně určeny pro optimální výkony při teplotách nad 7 °C. Zajišťují přesnou ovladatelnost vozidla a  maximální stabilitu při zatáčení či brzdění.  

Zimní a letní pneumatiky mají různé dezény

Co jsou zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky jsou opakem letních pneumatik. Jsou speciálně vyvinuty pro bezpečnou jízdu při teplotách pod 7 °C a do náročných podmínek, jako je led a sníh. Oproti letním pneumatikám mají zimní pneumatiky zvláštní dezén s hlubším a četnějším prořezáním, díky kterému zaručují lepší záběr na sněhu a ledu. Jsou také vyrobeny z pružnějšího materiálu, který jim pomáhá dosáhnout vyšší přilnavosti i na zmrzlých vozovkách. 

Co jsou celoroční pneumatiky?

Celoroční pneumatiky, nebo také univerzální pneumatiky kombinují technologie letních i zimních pneumatik a lze je používat po celý rok. Jejich dezén je více prořezaný než u letních pneumatik, což zvyšuje jejich přilnavost na zasněžených vozovkách a současně schopnost přizpůsobit se vyšším teplotám. Jedná se o nejjednodušší volbu, pokud žijete na místě s mírnými léty, mírnými zimami a jen příležitostným sněžením. Celoroční pneumatiky zajišťují mobilitu a bezpečnost při teplotách od −10 °C do +30 °C. (Zjistit více o celoročních pneumatikách)

Porovnání letních a zimních pneumatik

Ačkoli se celoroční pneumatiky mohou podobat zimním, používat  zimní pneumatiky v létě se nedoporučuje, jelikož měkčí běhoun se na horkém asfaltu rychleji opotřebovává. Snížena bude také optimální ovladatelnost vozidla, brzdná dráha vašeho vozidla se prodlouží a také si pravděpodobně všimnete vyšší spotřeby paliva.

Stejně tak se nedoporučuje používat letní pneumatiky v zimě, jelikož tyto pneumatiky nejsou výkonné při nízkých teplotách. Bez hlubšího dezénu a dalších drážek typických pro zimní pneumatiky mohou mít letní pneumatiky potíže vypořádat se s přilnavostí na vozovce, když mrzne nebo sněží. Jízda na sněhu s letními pneumatikami namontovanými na vozidle může oproti certifikovaným zimním pneumatikám prodloužit vaši brzdnou dráhu až dvojnásobně. Jejich směs pryže v mrazu přirozeně tuhne, což na zimních vozovkách zvyšuje riziko smyku nebo prokluzování. Tato tuhost může také vést k poškození samotné pneumatiky, jelikož bez náležité pružnosti může pryž popraskat nebo se odštípnout.

Jaký je rozdíl mezi letními a celoročními pneumatikami? Chcete-li pomoci s výběrem mezi těmito dvěma typy pneumatik, přečtěte si tento článek.

Srovnání výkonů letních pneumatik, zimních pneumatikceloročních pneumatik MICHELIN

 

MICHELIN CROSSCLIMATE+
Vs. MICHELIN Primacy 4 & MICHELIN Alpin 6
slide1
MICHELIN CROSSCLIMATE+
Vs. MICHELIN Pilot Sport 4 & MICHELIN Pilot Alpin 5
slide2

Letní pneumatiky MICHELIN Primacy 4Pilot Sport 4 si nejlépe poradí se suchými a mokrými vozovkami za horkého počasí. Stejně jako všechny ostatní pneumatiky značky MICHELIN mají vynikající životnost.

Pneumatiky MICHELIN CrossClimate+ jsou celoroční pneumatiky, které se vyznačují dobrými vlastnostmi jak v létě, tak v zimě i na sněhu. Jejich odolnost splňuje stejné standardy jako u letních pneumatik, díky čemuž jsou lídrem ve své kategorii.

Naše zimní pneumatiky MICHELIN Alpin 6MICHELIN Pilot Alpin 5 se vyznačují nejlepšími výkony v zimním počasí, včetně jízdy na sněhu a ledu.

Kdy přezout ze zimních pneumatik na letní 

Vše záleží na povětrnostních podmínkách, ve kterých žijete, ale obecně lze říci, že byste měli vyměnit letní pneumatiky za zimní, jakmile teplota trvale klesne pod 7 °C. Vždy je lepší neukvapovat se a vyčkat, dokud změna nebude stabilní. Nepřezouvejte hned při prvním krátkodobém výkyvu. Stejná zásada platí pro oteplování. Jakmile teplota trvale stoupne nad 7 °C, můžete přezout zpět na své letní pneumatiky.

S celoročními pneumatikami se o výměnu pneumatik starat nemusíte. Poskytnou vám celoroční  bezstarostnou jízdu. 

Kolik mě budou stát nové sezónní pneumatiky a montáž?

Ať již hledáte pneumatiky pro rodinný vůz, kombi, elektromobil, sportovní automobil, čtyřkolku nebo SUV, výběr správných pneumatik je zásadní otázka. Cena závisí na rozměru a  typu sezónních pneumatik, které hledáte. Například letní pneumatiky MICHELIN Primacy 4 jsou k dispozici ve 104 rozměrech (od 15 do 20 palců): cenu najdete online nebo vám ji sdělí váš místní prodejce .

Na rozdíl od letních pneumatik lze celoroční pneumatiky bezpečně používat i v zimě, a tento faktor se také odráží v jejich vyšší ceně. Opatřit vaše vozidlo celoročními pneumatikami je však stále levnější než pořizovat sadu jak letních, tak zimních pneumatik. Tyto univerzální pneumatiky kombinují technologie letních i zimních pneumatik a nabízí vysokou úroveň výkonu a bezpečnosti v jakémkoli počasí. Jejich hybridní provedení vám z dlouhodobého hlediska přinese úspory.  Cenu si vyhledejte online, nebo se obraťte na svého místního prodejce.

Servis MICHELIN: Pomůžeme s výběrem správných pneumatik pro vás i vaše vozidlo

Winter tires vs All-season tires : which tires should you buy? | Michelin Garage

Naše celoroční, letní i zimní pneumatiky

moto icon season all white tyres
Season
Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů