4w 495 tire michelin primacy 4 plus features and benefits 2 nosignature landscape

Kontrola opotřebení dezénu: jak postupovat, pokud vaše pneumatiky vypadají opotřebeně

Tipy a rady ohledně vozidel

Mnoho řidičů se obrací na odborné pneuservisy, aby jim pomohli zjistit, zda je  dezén a bočnice jejich pneumatik v  dobrém stavu. Řidiči si však mohou hloubku dezénu zkontrolovat také sami pomocí měřiče hloubky dezénu nebo pomocí 5korunové mince.

Kromě toho mohou ke kontrole hloubky dezénu velmi dobře posloužit také indikátory opotřebení pneumatik, které jsou rozmístěny po celém obvodu pneumatiky. Jakmile jsou ve stejné úrovni jako dezén pneumatiky, je na čase pneumatiku vyměnit. 

Co je dezén pneumatiky?

Na začátek je dobré vysvětlit, co je to vlastně  dezén pneumatiky. Jakmile řidiči rozumí tomu, co je dezén pneumatiky, bude pro něj snazší určit, jestli je jeho hloubka dostatečná pro užívání.

V zásadě platí, že dezén pneumatiky tvoří drážky po celém vnějším povrchu pneumatiky. Cílem těchto drážek je udržet dostatečnou přilnavost k vozovce, například tím, že odvádí vodu, čímž brání aquaplaningu.

Kromě toho by bez nich bylo mnohem náročnější zastavit včas. Bez nich by také bylo složitější uvést vozidlo do pohybu, protože bez dostatečně hlubokého dezénu by vozidlo nemělo potřebnou trakci a kola by se protáčela.

Existují různé dezény pneumatik?

Pneumatiky MICHELIN mají různé dezény pneumatik.

Některé jsou vyvinuté tak, aby zajistily maximální přilnavost při jízdě do zatáček. Jiné pneumatiky jsou speciálně navrženy tak, aby zvyšovaly trakci na mokré nebo zasněžené vozovce díky efektivnímu odvodu vody pryč z kontaktní plochy.

Dezény pneumatik jsou specifické pro různé jízdní požadavky (typ vozovky, používání v zimě, v terénu, smíšený typ použití atd.). Jednotlivé dezény se mírně liší účelem použití, ale celkově je nutné mít na paměti, že právě dezén je klíčový pro bezpečnost a výkony pneumatik . 

Proč se dezén pneumatiky opotřebovává?

Vzhledem k tomu, že se pneumatiky vyrábí z pryže a kaučukových směsí, v průběhu času bude nevyhnutelně docházet k jeho opotřebení vlivem různých faktorů, mezi které patří typ vozidla (hybridní, elektrický nebo spalovací motor), chování řidiče, klimatické podmínky, teplota, drsnost povrchu vozovky, mechanický stav vozidla (odklon kola, geometrie kol, vyvážení kol, systém zavěšení kol, převodová soustava atd.), údržba, tlak vzduchu v pneumatikách atd.

Nejnovější pneumatiky MICHELIN jsou vyrobeny tak, aby poskytovaly vynikající odolnost a vysoké výkony od prvního až do posledního kilometru (*), tedy po celou dobu jejich životnosti. Přesně tak si v Michelinu představujeme „dlouhotrvající výkony“!
Jakmile se pneumatiky opotřebí na určitou úroveň, již není ze zákona možné s nimi nadále jezdit.

Když jsou pneumatiky příliš opotřebené, nemusí projít technickou kontrolou. Proto je důležité vědět, jak správně kontrolovat zbývající hloubku dezénu vašich pneumatik.

*Následující řady pneumatik jsou vyrobeny tak, aby zajišťovaly dlouhou životnost a dlouhotrvající výkony: ​MICHELIN CrossClimate², MICHELIN Primacy 4+, MICHELIN Pilot Sport 4 , MICHELIN Alpin 6 and MICHELIN Pilot Alpin 5.

How to check the tyre tread depth?

Hloubku dezénu můžete zkontrolovat jedním ze tří následujících postupů:

Pomocí indikátorů opotřebení pneumatik

Indikátory opotřebení jsou malé vyvýšené výstupky ve spodní části drážek dezénu. U pneumatik MICHELIN vám umístění těchto indikátorů u hlavních drážek běhounu signalizuje panáček Michelin.

Jakmile se dezén pneumatik opotřebuje na úroveň těchto indikátorů, je nutné pneumatiku vyměnit. Zbývající hloubka dezénu je v tom případě 1,6 mm, což odpovídá zákonem povolené minimální hloubce. Jezdíte-li s pneumatikami opotřebenými víc než na tuto úroveň, vystavujete se bezpečnostnímu riziku a zároveň porušujete zákon.

Pokud se dosáhne pouze jednoho indikátoru opotřebení, znamená to, že tato pneumatika je  nerovnoměrně opotřebená (může být přehuštěná, podhuštěná, geometrie kol nemusí být správně nastavená). Obraťte se na odborníky!

Pomocí měřiče hloubky dezénu 

Nejlepší způsob, jak změřit hloubku dezénu, je použít vzduchový hloubkoměr navržený speciálně pro tento účel. Měřiče hloubky dezénu nejsou drahé a dokáží přesně a rychle změřit zbývající hloubku dezénu pneumatiky.

Pomocí 5korunové mince 

Další způsob, jak účinně změřit hloubku dezénu pneumatiky, je pomocí 5korunové mince. Tato kontrola může nahradit nákuphloubkoměru. Pokud po zasunutí mince o hodnotě 5 Kč do drážky dezénu tak, aby číslice 5 byla převráceně, zůstane vidět celá převrácená pětka, znamená to, že hloubka dezénu je menší než 1,6 mm. Tento orientační postup může provést každý řidič.

Pokud je číslice 5 částečně zakrytá, pneumatika má stále dostatečnou zbývající hloubku dezénu. I když však v určitých místech naměříte dostatečnou hloubku, nemusí to stále ještě znamenat, že pneumatiku lze nadále používat a není nutné ji ihned vyměnit.

Hloubka hlavních drážek pneumatik musí být minimálně 1,6 mm na 3/4 povrchu dezénu pneumatiky.

Kontrola opotřebení musí být vždy provedena na několika místech po celém obvodu i po celé šířce pneumatiky. Nezapomeňte také pneumatiky nechat pravidelně kontrolovat odborníkem, a to jak z vnitřní, tak z vnější strany. 

Po dosažení zákonem stanoveného limitu opotřebení je nutné pneumatiku demontovat a vyměnit.

V případě abnormálního opotřebení pneumatiky nebo rozdílného opotřebení pneumatik na různých nápravách je nutné se obrátit na odborníka.

map search desktop

Najděte prodejnu pneumatik ve vašem okolí za pár vteřin

Hledat podle
Adresa, město nebo PSČ
Car
  • Car
  • Motorbike
Zjistit moji polohu
Vyhledat
5 největších měst v České Republice

Jakýkoli viditelný průpich, proříznutí nebo deformace musí být důkladně prohlédnuty. Nechte to na odbornících! Odborník  na pneumatiky vám řekne, zda lze vaši pneumatiku opravit poté, co došlo k jejímu poškození.

Jako preventivní opatření, a to i v případě, že se celkový stav pneumatiky jeví na první pohled jako dobrý a dezén vypadá dostatečně hluboký, vám Michelin doporučuje pneumatiky vyměnit, jakmile dosáhnout stáří 10 let od data jejich výroby. Tento desetiletý limit se počítá z data uvedeného v DOT kódu .

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů