tyres for electric cars

Pneumatiky pro elektromobily: klíčový aspekt elektromobility 

Tipy a rady ohledně vozidel

Všichni dobře víme, že elektromobily jsou tišší, těžší a schopné pozoruhodně rychlé akcelerace. Jaké pneumatiky na elektromobily je tedy vhodné použít, abychom dosáhli maximálního jízdního komfortu a prodloužili dojezd našeho elektromobilu? Problém výkonnosti pneumatik na elektromobily je stejně důležitý jako dojezd baterie a hustota dobíjecích stanic.

Nové zážitky, nejlepší pneumatiky na elektromobily 

The range challenge of electric cars

Akcelerace, brzdění, krouticí moment, hlučnost... řízení elektromobilu přináší zcela nové dojmy z jízdy. Stačí jedna zkušební jízda a budete se cítit jako na létajícím koberci, kdy vás na pozadí bude provázet pouze zvuk větru a pneumatik vašeho elektromobilu. Značka Michelin, šampion udržitelné mobility jak na vozovce, tak v terénu, se dlouho a důkladně zabývala technologií pneumatik pro elektrická vozidla, zejména během účasti na sérii závodů Formule E, jejímž partnerem je od samého počátku v roce 2014. Tyto špičkové závody posloužily značce Michelin jako testovací laboratoř technologií elektromobility, zejména v oblasti energetické účinnosti. Díky této příležitosti jsme vytvořili nejlepší pneumatiky pro elektrická vozidla.

Dojezd jako výzva pro elektromobilitu

Budoucnost elektromobilů z velké části závisí na jejich dojezdu, jelikož tento faktor je pro veřejnost klíčový. Dojezd lze prodloužit energeticky účinnějším stylem řízení a maximálním možným využíváním regenerativního brzdění. To však stále nestačí. Výrobci neustále masivně investují do programů výzkumu a vývoje ve snaze vyrobit baterie, které dokáží co nejlépe uskladnit a co nejefektivněji zužitkovat největší možné množství energie. Stinnou stránkou tohoto procesu je, že baterie jsou stále těžší, což následně vede ke stále rychlejšímu sjíždění pneumatik. To představuje pro výrobce pneumatik hned dvojí výzvu: pneumatiky pro elektromobily musí být schopné uvézt těžší náklad a současně nabízet stejnou prvotřídní životnost. Společnosti Michelin se tuto výzvu podařilo zdolat dvěma modely pneumatik: MICHELIN e.PrimacyMICHELIN Pilot Sport EV.

Pneumatiky MICHELIN pro elektromobily – prodlužte dojezd baterie vašeho elektromobilu 

Díky vysoce elastickému elastomeru poskytuje pneumatika MICHELIN e.Primacy vynikající výkony v kategorii elektromobilů jak co do životnosti, tak valivého odporu. Přináší elektromobilu o 7 % delší dojezd*(1), což u trasy dlouhé 400 km odpovídá 30 km navíc. To se může hodit zejména na konci cesty, když potřebujete dojet k nejbližší dobíjecí stanici. Pneumatika MICHELIN Pilot Sport EV, navržená pro sportovnější jízdu, se vyznačuje extrémně nízkým valivým odporem, za který vděčí technologii použité směsi materiálu GreenPower Compound. Výsledkem je dojezd delší o 60 km*(2). Pro řidiče, kteří hledají způsob, jak maximálně zužitkovat potenciál svého vozidla, může  toto zvýšení energetické účinnosti, kterou nabízejí pneumatiky pro elektromobily, znamenat významný posun.

Sportovní jízda s elektromobily? Je to možné! 

Říká se, že elektřina se pohybuje rychlostí světla. Jedno je jisté: se správnými pneumatikami pro elektromobily může být akcelerace silných a vysokovýkonných elektromobilů doslova explozivní. MICHELIN Pilot Sport EV je legálně schválená silniční pneumatika pro elektromobily určená pro sportovní jízdu, která zúročuje zkušenosti značky Michelin ze závodů Formule E. S přehledem zvládá extrémní akceleraci i rozmístění zátěže typické pro tato vozidla. Tyto jedinečné vlastnosti dodává pneumatice MICHELIN Pilot Sport EV technologie směsi ElectricGrip Compound TM, která zvyšuje tuhost pryže. Pneumatika je vhodná pro sportovní jízdu, při které jsou pneumatiky významně zatěžovány, a poskytuje při ní optimální přilnavost jak na suchých, tak mokrých vozovkách. S pneumatikou MICHELIN Pilot Sport EV si tak můžete dopřát hodně zábavy a současně si být jistí jejími výkony a bezpečností.

Od cyklistických závodů k elektrokolům

Každé 5. prodané jízdní kolo v dnešní době je elektrokolo. Značka Michelin vychází zapáleným cyklistům vstříc s řadou pneumatik na elektrokola Ready. Model MICHELIN PROTEK přináší prvotřídní odolnost a přilnavost pro bezpečnou jízdu ve městě za jakéhokoli počasí. Pro elektrocyklisty to znamená méně defektů a silnější pomocný elektrický pohon.

From cycle racing to e-bikes

Právní informace

*(1) Delší dojezd a nižší emise CO2 – Nová pneumatika MICHELIN e.PRIMACY poskytuje valivý odpor průměrně o 2 kg/t nižší než konkurenční pneumatiky, což odpovídá úsporám paliva až o 0,21 l na 100 km. To u vozidla VW Golf 7 1,5 TSI odpovídá o 5 g nižším emisím CO2 a u vozidla VW e.Golf o 7 % delšímu dojezdu. Testy valivého odporu byly prováděny na přístrojích
společnosti Applus Idiada na žádost společnosti Michelin v červnu (na nových pneumatikách) a v srpnu (na pneumatikách zbroušených na 2 mm) 2020, na pneumatikách s rozměrem 205/55 R16 91V.


*(2) Delší dojezd u vysokovýkonných elektromobilů – Interní studie valivého odporu provedená v říjnu 2020 na rozměrech 255/45 R19, srovnávající pneumatiku MICHELIN Pilot Sport EV
(6,47 kg/t) s pneumatikou MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8,8 kg/t). U elektromobilu s hmotností 2 151 kg a dojezdem 540 km představuje tento rozdíl 2,3 kg/t prodloužení dojezdu o více než 60 km, tedy prodloužení původního dojezdu o 10 %.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů