VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Sněhové řetězy: kdy je nasadit a jak je používat

V zimě mohou být jízdní podmínky nebezpečné a nepředvídatelné. Povrch vozovky se střídá od suchého a mokrého až po zasněžený nebo zledovatělý. Někdy během jediného dne. V situacích, kdy se na silnici nachází sněhová břečka, sníh a led, se běžně užívají sněhové řetězy. Zde je průvodce, kdy a jak je používat.

Kdy nasadit sněhové řetězy?

1- Nasaďte sněhové řetězy, když to vyžadují předpisy

Na některých místech, zejména na horských silnicích a silnicích vedoucích k lyžařským střediskům, může existovat zákonná povinnost použít sněhové řetězy. V České republice je tato povinnost přikázána značkou C 5a (příkazová značka v podobě modrého terče se symbolem kola s řetězy).

Ve většině případů je tato dopravní značka doprovázena dodatkem, který uvádí, že stačí také sněhové (zimní) pneumatiky.

Dopravní značka přikazující užití sněhových řetězů

Současná legislativa

 

guide ue regulations

2 - Nasaďte sněhové řetězy, pokud máte letní pneumatiky

panneau b26

photo credits: Stéphane DUCLET

Přestože letní pneumatiky nejsou vyvinuty pro užití při teplotách nižších než 7 °C, mnozí řidiči na nich jezdí po celý rok. V takových případech je nezbytné při jízdě na zasněžené vozovce použít sněhové řetězy.
Je důležité si uvědomit, že na užití řetězů se vztahují určitá omezení:

Nasazování sněhových řetězů v chladném počasí, často za tmy a na krajnici silnice, rozhodně není příjemným zážitkem. Proto většina řidičů čeká až do poslední chvíle, než je nasadí.

Do toho okamžiku tedy jezdí v nebezpečných podmínkách se špatnou přilnavostí a malým záběrem.
V České republice je zakázáno jezdit s nasazenými sněhovými řetězy rychleji než 50 km/h.
 

Z bezpečnostních důvodů a pro ochranu sněhových řetězů je také třeba je odstranit okamžitě, jakmile se na vozovce přestane vyskytovat sníh.
 

Abyste předešli nepříjemnostem s užitím řetězů, doporučujeme používat pneumatiky uzpůsobené zimním podmínkám, tedy zimní nebo celoroční pneumatiky.

3 - Pokud máte zimní nebo celoroční pneumatiky

Na rozdíl od letních pneumatik jsou zimní a celoroční pneumatiky

uzpůsobeny na jízdu v zimních podmínkách. Jejich pryž zůstává pružná i při nízkých teplotách a jejich hluboké lamely zvyšují přilnavost na studeném a mokrém povrchu, stejně jako na sněhu. I s těmito pneumatikami mohou být ovšem sněhové řetězy velice užitečné v extrémních podmínkách, protože zvyšují přilnavost na ledu a sněhu.

Vyberte si pečlivě správné vybavení. Pro zimní a celoroční pneumatiky se lépe hodí kompozitní nebo kovové řetězy, protože textilní řetězy připravují zimní a celoroční pneumatiky o jejich přirozenou přilnavost na sněhu.

Je letní pneumatika vybavená sněhovými řetězy na sněhu a ledu lepší než zimní pneumatika?

Naše testy ukazují, že letní pneumatika vybavená těmi nejlepšími sněhovými řetězy nemůže ve svých výkonech na sněhu konkurovat zimní nebo celoroční pneumatice, ať už z hlediska záběru nebo brzdných vlastností.

Nicméně na ledu může užití kovových řetězů i na letních pneumatikách významně zvýšit bezpečnost v porovnání se zimními a celoročními pneumatikami.

chaines neige michelin

Jaký je rozdíl mezi sněhovými řetězy a sněhovými ponožkami ?

Hlavní rozdíl spočívá v jejich designu: zatímco sněhové řetězy se umisťují pouze na vršek běhounu, textilní řetězy pokrývají celou pneumatiku. U klasických sněhových řetězů se na přilnavosti podílejí pneumatika s řetězy společně. U textilních řetězů zajišťuje přilnavost pouze materiál, ze kterého jsou autoponožky vyrobeny.

Výkony pneumatik se sněhovými řetězy a textilními sněhovými řetězy

Na udusaném sněhu fungují oba systémy stejně, ale na čerstvém sněhu a černém ledu jsou klasické řetězy efektivnější. Zároveň více vydrží a pomaleji se ničí na silnicích očištěných od sněhu. Na druhou stranu se textilní řetězy várazně snadněji a rychleji nasazují.

Různé typy řetězů

Až do počátku 21. století se na trhu vyskytovaly pouze kovové řetězy. Nicméně během posledních 15 let, zejména na podnět společnosti Michelin, se začaly vyvíjet nové koncepty řetězů, jako jsou textilní řetězy (S.O.S Grip) a kompozitní řetězy (Michelin Easy Grip). Byly vytvořeny pro snazší užití, zejména jejich montáž, a jejich vlastnosti se nepřetržitě zdokonalují .

Více informací o naší řadě sněhových řetězů.

bibendum

Jaká je legislativa ohledně sněhových řetězů v Evropě?

Každá evropská země má ohledně užití sněhových řetězů svou vlastní legislativu. Tato nařízení stanovují typy produktů, které je možné užívat (například v Německu a Rakousku je možné používat pouze kovové řetězy), a dále jakým způsobem a kdy mohou být užívány.

V níže uvedené tabulce naleznete předpisy platné v různých evropských zemích.

shutterstock 92325316

* Podléhá změnám. Ověřte si aktuálně platnou legislativu země.

carousel produit x ice north

Mohou se sněhové řetězy užívat na každém vozidle?

 

Na většinu vozidel je možné použít klasické nebo standardní řetězy, ale některá vozidla vyžadují speciální řetězy. Zpravidla je tomu tak proto, že mají menší prostor pro kola a sněhové řetězy by mohly vůz poškodit. Pokud to je váš případ, je třeba použít textilní, kompozitní nebo boční řetězy.

Před výběrem produktu je třeba znát model vašeho vozidla a rozměr pneumatik.

Zároveň je třeba vzít v úvahu pohonný systém vašeho vozu. U vozidel s pohonem předních kol se sněhové řetězy umisťují pouze na přední pneumatiky, u vozidel s pohonem zadních kol je naopak třeba vybavit sněhovými řetězy všechny 4 pneumatiky. Jen tak bude zajištěn záběr na zadní nápravě a přilnavost na nápravě přední. Stejně tak vozidla s pohonem všech 4 kol vyžadují sněhové řetězy na všechny 4 pneumatiky.

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů