4w 358 tire michelin pilot alpin five suv en us landscape

Jízda v zimě - často kladené otázky

Tipy a rady ohledně vozidel
Užívání:

Kdy bych měl kontrolovat tlak huštění svých pneumatik?

Tlak vzduchu v zimních pneumatikách musí být kontrolován jednou za měsíc. Kontrola se doporučuje také před dlouhou cestou nebo při vysokém zatížení vozu. Aby bylo měření přesné a spolehlivé, musí probíhat u studených pneumatik (které ujely maximálně 3 km).

If your winter tyres already have rims attached and you have the space to store them, it is best to stand your inflated tyres upright or lay them beside each other on shelves, in a single layer.

Another solution is to leave the storage and care of your winter tyres to a professional, such as your tyre dealer.

 

Jak správně udržovat své zimní pneumatiky v létě?

Při teplotách nad 7 °C je třeba přezout vaše zimní pneumatiky na letní. Před uskladněním zimních pneumatik zkontrolujte jejich stav. Popraskané pneumatiky neodvedou dobře svou práci, i když ještě nedosáhly zákonem stanoveného limitu opotřebení. Rovněž je třeba pravidelně kontrolovat geometrii kol.

Kde bych měl skladovat své zimní pneumatiky?

Vaše zimní pneumatiky musí být správně uskladněny, aby byly chráněny až do doby jejich dalšího užití.

Pneumatiky by měly být skladovány:

  • V čisté, suché a větrané místnosti s mírnou teplotou, mimo přímý sluneční svit a mimo nepříznivé klimatické podmínky.
  • Vzdáleny od jakékoli chemické látky, rozpouštědla nebo ropné látky, které by mohly porušit pryž.
  • Vzdáleny od jakéhokoli předmětu, který by mohl prorazit pryž (kovové a dřevěné hroty apod.).
  • Vzdáleny od jakéhokoliv zdroje tepla, plamene, žáru či elektrických výbojů (akumulátorových nabíječek).  
  • Mimo zdroj ozónu (transformátory, elektrické motory, svářečky atd.).
  • Mimo předměty, které by je mohly svou vahou deformovat.

Jak bych měl skladovat své zimní pneumatiky?

Pokud máte v garáži dostatek místa, mohou být zimní pneumatiky navršeny jedna na druhou, nejlépe na paletách, aby nebyly deformovány. Výška sloupců nesmí přesáhnout 1,2 m.

Pokud nemáte doma dostatek místa pro pohodlné skladování vašich pneumatik, nezapomeňte, že většina prodejců pneumatik nabízí také službu skladování pneumatik. Zeptejte se ve své prodejně pneumatik.

Pokud jsou vaše zimní pneumatiky namontovány na ráfcích a máte prostor pro jejich skladování, musí zůstat nahuštěné, a to ve vertikální poloze nebo v jedné vrstvě na policích.

Dalším řešením je ponechat skladování vašich zimních pneumatik a péči o ně profesionálovi, jako je prodejce pneumatik.

Jak skladovat mé pneumatiky namontované na ráfcích?

Pokud jsou vaše zimní pneumatiky  namontovány na ráfcích a máte prostor pro jejich skladování, musí zůstat nahuštěné, a to ve vertikální poloze nebo v jedné vrstvě na policích.
Dalším řešením je ponechat skladování vašich zimních pneumatik a péči o ně profesionálovi, jako je prodejce pneumatik

Jak často bych měl kontrolovat opotřebení svých zimních pneumatik?

Bez ohledu na typ pneumatik se doporučuje pravidelně kontrolovat jejich stav, například v rámci běžné údržby vozidla.

Jak často bych měl měnit své zimní pneumatiky?

Stejně jako letní a celoroční pneumatiky, i zimní pneumatiky je možné používat až do okamžiku, kdy jejich míra opotřebení dosáhne zákonem stanoveného limitu. V České republice to je 1,6 mm zbývající hloubky běhounu všeobecně, nicméně je nutné respektovat zákonem určenou minimální hloubku dezénu 4mm u zimních pneumatik užívaných v zimních podmínkách.

Vyměnit pneumatiky dříve má významný dopad na životní prostředí.

Ujišťujeme vás, že společnost Michelin se zavázala vyvíjet pneumatiky, které zaručují vysoké výkony po celou dobu jejich dlouhé životnosti. Pneumatiky je tedy třeba vyměnit skutečně až v okamžiku, kdy hloubka běhounu dosáhne indikátoru opotřebení.

Z preventivních důvodů doporučuje Michelin vyměnit pneumatiky vždy po deseti letech užívání, i když jejich stav na první pohled působí dobře a nedosáhly ještě indikátoru opotřebení.

Pro zimní období může mít místní legislativa stanovena další omezení ohledně zbývající výšky běhounu.

Můžu si vybrat zimní pneumatiku s indexem rychlosti nižším, než doporučuje výrobce?


Jak často bych měl kontrolovat tlak huštění svých pneumatik?
Tlak vzduchu v zimních pneumatikách musí být kontrolován jednou za měsíc. Kontrola se doporučuje také před dlouhou cestou nebo při vysokém zatížení vozu. Aby bylo měření přesné a spolehlivé, musí probíhat u studených pneumatik (které ujely maximálně 3 km). 

Jak nejlépe udržovat své zimní pneumatiky v létě?
Při teplotách nad 7 °C je třeba přezout vaše zimní pneumatiky na letní. Před uskladněním zimních pneumatik zkontrolujte jejich stav. Popraskané pneumatiky neodvedou dobře svou práci, i když ještě nedosáhly zákonem stanoveného limitu opotřebení. Rovněž je třeba pravidelně kontrolovat geometrii kol.

Kontrolujte tlak huštění svých pneumatik

Je užití hrotovaných pneumatik legální?

Z ustanovení § 21 odst. 11 vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, vyplývá, že v České republice „není dovoleno používání pneumatik s protiskluzovými hroty pro všechna vozidla, s výjimkou vozidel záchranné služby“. 

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů