Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

FAQ Jak si vybrat správné pneumatiky - zimní pneumatiky

Tipy a rady ohledně vozidel

Potřebuji zimní pneumatiky, když mám vozidlo 4x4

Vozidla 4x4, která mají pohon všech 4 kol, vám na sněhu zaručují lepší záběr než vozy s pohonem pouze na přední nebo zadní nápravu. Pořád jsou ale méně efektivní než vozidla se zimními pneumatikami (3PMSF winter tyres or 3PMSF 4 season tyres).

U letních pneumatik kompenzuje pohon na všechna 4 kola nedostatky v přilnavosti při jízdě do kopce. Nicméně při jízdě z kopce nemá pohon 4x4 žádný zvláštní efekt. Naopak tato vozidla váží více, a proto je nebezpečné s nimi sjíždět z kopce bez správného vybavení. Výhody pneumatik 3PMSF jsou v takovém případě bezkonkurenční.

Můžu nasadit řetězy u jakéhokoliv vozidla?

Většina vozidel může užívat klasické a standardní sněhové řetězy.

Některé vozy ovšem vyžadují speciální řetězy. 

Začněte tím, že si u výrobce vašeho vozidla ověříte zda můžete použít standardní řetězy. Některá vozidla nemohou ze zákona jezdit s klasickými řetězy, protože nemají dostatek prostoru mezi karoserií a pneumatikami. Pokud byste tento typ řetězů použili, mohly by se poškodit pneumatiky nebo některé části vozidla. V takovém případě budete muset použít textilní řetězy.

Více informací o řetězech, které nabízí Michelin Lifestyle.

K čemu slouží hrotované pneumatiky

V oblastech a zemích, kde jsou hrotované pneumatiky povoleny, se používají v nejextrémnějších zimních podmínkách. Na zledovatělých vozovkách mají lepší výkony než nehrotované zimní pneumatiky.


Můžu jezdit po silnici s hrotovanými pneumatikami?

Hrotované pneumatiky můžete používat jen tehdy, pokud to dovoluje místní legislativa. V České republice je použití hrotovaných pneumatik na silnici zakázáno. V některých zemích jsou hrotované pneumatiky povoleny pouze v určitých oblastech a navíc pouze v zimním období (od poslední soboty před 11. listopadem do poslední neděle v březnu).

Pokud jezdíte na hrotovaných pneumatikách, máte povinnost umístit na zadní část vozidla speciální samolepku a nepřekročit rychlost 90 km/h.

Jaký je rozdíl mezi zimními pneumatikami a sněhovými pneumatikami

 

Jaký je rozdíl mezi klasickými a textilními řetězy (autoponožkami)?

Hlavní rozdíl spočívá v jejich designu: zatímco sněhové řetězy se umisťují pouze na vršek běhounu, textilní řetězy pokrývají celou pneumatiku. U klasických sněhových řetězů se na přilnavosti podílejí pneumatika s řetězy společně. U textilních řetězů zajišťuje přilnavost pouze materiál, ze kterého jsou autoponožky vyrobeny.

Na udusaném sněhu fungují oba systémy stejně, ale na čerstvém sněhu a černém ledu jsou klasické řetězy efektivnější. Zároveň více vydrží a pomaleji se ničí na silnicích očištěných od sněhu. Na druhou stranu se textilní řetězy várazně snadněji a rychleji nasazují.

Až do počátku 21. století se na trhu vyskytovaly pouze kovové řetězy. Nicméně během posledních 15 let, zejména na podnět společnosti Michelin, se začaly vyvíjet nové koncepty řetězů, jako jsou textilní řetězy (S.O.S Grip) a kompozitní řetězy (Michelin Easy Grip). Byly vytvořeny pro snazší užití, zejména jejich montáž, a jejich vlastnosti se nepřetržitě zdokonalují .

Více informací o naší řadě sněhových řetězů naleznete na stránkách.

Je třeba mít pro zimní pneumatiky speciální ráfky?

Zimní pneumatiky můžete montovat na své obyklé ráfky. Řidičům, kteří používají zimní pneumatiky, Michelin doporučuje v létě přezouvat na letní pneumatiky, což vyžaduje dvakrát do roka výměnu pneumatik:
 

  • Jednou na jaře pro výměnu zimních pneumatik na letní.
  • Jednou na podzim pro výměnu letních pneumatik na zimní.

Přezouvání pneumatik samozřejmě něco stojí. Řešením je mít dvě sady kompletních kol (ráfků s namontovanými pneumatikami), jednu se zimními pneumatikami a druhou s letními pneumatikami. V takovém případě můžete jednoduše vyměnit jen celá kola bez potřeby demontáže pneumatik, což šetří váš čas.

Další články, které by vás mohly zajímat

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů