VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Zimní nebo celoroční pneumatiky: které jsou lepší?

Tipy a rady ohledně vozidel

Víme, že vybrat si pneumatiky může být obtížné. Proto je tu Michelin, aby vám pomohl. Když přijde zima a jízdní podmínky se postupně mění, začnou mít vaše letní pneumatiky nedostatečné výkony. Jaké je řešení? Zimní nebo celoroční pneumatiky. Poskytneme vám veškeré informace, které vám pomohou najít si pneumatiky vhodné právě pro vás.

car edito pneu voiture hiver michelin pilot alpin winter

Zimní pneumatiky: jaké jsou vaše možnosti? 

 

V Evropě nabízíme dva různé typy  zimních pneumatik.

  • Zimní pneumatiky Michelin Alpin jsou vyvinuty pro užití v západní a střední Evropě, kde řidiči čelí chladným, mokrým a sněhovým podmínkám.
  • Naše severské zimní pneumatiky s hroty i bez hrotů jsou určené pro jízdu v zemích, kde jsou běžné extrémní povětrnostní podmínky, jako je například Skandinávie nebo severní Rusko. Tyto pneumatiky jsou speciálně vyvinuty pro užití při velice nízkých teplotách (až -40 °C) a pro jízdu na ledě.

V České republice jsou nejoblíbenější volbou naše zimní pneumatiky Alpin, zatímco naše severské pneumatiky užívají především řidiči, kteří žijí v horských oblastech.

Naše zimní pneumatiky Alpin: užití a limity

Zimní pneumatiky Alpin jsou vyvinuty tak, aby zajišťovaly optimální výkony při teplotách v rozpětí +7 °C až -20 °C. Tyto pneumatiky poskytují nejlepší výkony na mokrém, studeném a zasněženém povrchu a mohou jezdit i po zledovatělých vozovkách. Pokud pravidelně jezdíte v zimních podmínkách, jsou pro vás pneumatiky Alpin ideální volbou.

Jediným omezením těchto pneumatik je situace, kdy teplota stoupne nad 7 °C. V takovém okamžiku začne jejich pryž měknout a pneumatika ztrácí svou efektivitu úměrně s tím, jak se běhoun opotřebovává. Důsledkem může být ztráta přilnavosti na suchém nebo mokrém povrchu.

Pokud tedy během zimy jezdíte na zimních pneumatikách, je určitě bezpečnější vyměnit je za pneumatiky letní, jakmile se teplota opět zvýší.

Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice
braking on wet road_ENG

(1) Průměrný rozdíl v brzdné dráze zimní pneumatiky v porovnání s letní pneumatikou. Brzdění na mokrém povrchu z rychlosti 80 km/h do úplného zastavení (0 km/h). Testy TÜV SÜD 2013, rozměr 205/55 R15, teplota v rozmezí  4 °C až 6 °C.

braking on snow_ENG

(2) Průměrný rozdíl v brzdné dráze zimní pneumatiky v porovnání s letní pneumatikou. Brzdění na zasněženém povrchu z rychlosti 50 km/h do úplného zastavení (0 km/h). Testy TÜV SÜD 2013, rozměr 205/55 R16, teplota v rozmezí  -4 °C až -6 °C.

Auto Edito cc 0 32 500 440 max Tips and Advice

Celoroční pneumatiky

Celoroční pneumatiky jsou naopak hybridní pneumatiky, které se dokážou přizpůsobit teplotám od -10 °C až po +30 °C. A v čem spočívá jejich tajemství? Kloubí v sobě vlastnosti letních a zimních pneumatik tak, aby vznikla pneumatika schopná bezpečně jezdit v jakémkoliv ročním období a ve všech jízdních podmínkách. Při teplotách nad 7 ºC jsou celoroční pneumatiky výkonnější než zimní pneumatiky jak na suchém, tak na mokrém povrchu a zároveň jsou mnohem tišší. Další výhodou je skutečnost, že je nemusíte během roku vyměňovat, jak je tomu potřeba u letních a zimních pneumatik. Tím šetříte čas a zjednodušujete si život.

Ačkoli ale celoroční pneumatiky zaručují bezpečnost a mobilitu i při jízdě na sněhu, v náročných jízdních podmínkách nejsou tolik účinné jako zimní pneumatiky, které pro tyto extrémní situace zůstávají nejlepšími možnými pneumatikami.

olik bude stát vybavit moje vozidlo zimními nebo celoročními pneumatikami?

Michelin Alpin 6 tyres, for example, come in 58 sizes. Search for prices online, or find your local dealer

Available in 50 sizes, the Michelin CrossClimate+ range offers all season tyres which, as seen in the tables below, are number one in terms of longevity. These versatile tyres combine the technology of summer and winter tyres to offer a high level of performance and safety in all weather conditions. Their hybrid nature makes them economic in the long term.  Search for prices online, or find your local dealer.

 

Porovnání výkonů letních, zimních a celoročních pneumatik MICHELIN

Auto Picto comparaison perf pneus max Tips and Advice

Poznámka: Počet hvězdiček odráží úroveň daného výkonu v porovnání 3 typů pneumatik.

Letní pneumatiky MICHELIN Primacy 4 a Pilot Sport 4 jsou nejlepší na suchých a mokrých vozovkách v teplém počasí. Mají vynikající životnost typickou pro značku MICHELIN.
MICHELIN CrossClimate+ je celoroční pneumatika, která má dobré výkony jak v létě, tak v zimě, dokonce i na sněhu. Její životnost je srovnatelná s letními pneumatikami, což z nich dělá lídra v této kategorii.
Zimní pneumatiky MICHELIN Alpin 6 a MICHELIN Pilot Alpin 5 mají nejlepší výkony v nepříznivém zimním počasí, včetně jízdy na sněhu a ledu.

Bibendum - Reflexion

Zimní nebo celoroční pneumatiky: tipy, jak si správně vybrat

Nejdůležitější faktor, který je třeba zohlednit, je typ zimních podmínek, se kterými se pravděpodobně vaše vozidlo bude setkávat.

Pokud budete pravidelně jezdit na zasněžených vozovkách a při velice nízkých teplotách nebo pokud žijete či musíte často cestovat do oblastí, které jsou v zimě těžko dostupné (strmé stoupání, nezpevněné silnice atd.), pak jsou pro vás nejlepší volbou zimní pneumatiky.

Pokud naopak po zasněžených silnicích jezdíte jen příležitostně (protože žijete v oblasti s malým množstvím sněhových srážek nebo jezdíte méně než třikrát za rok na hory), jsou pro vás nejvhodnější celoroční pneumatiky. Pokud jste předtím užívali zimní pneumatiky, ušetří vám nyní celoroční pneumatiky čas a energii, které jste vynaložili dvakrát do roka při přezouvání pneumatik

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů