liv img mich primacy4plusdry 20210922 v06 newbackplate

Recyklace pneumatik

Tipy a rady ohledně vozidel

Napadlo vás někdy, co se stane s vašimi starými pneumatikami, když je necháte vyměnit? V dalším textu si ukážeme, jak reálně probíhá recyklace pneumatik a co všechno Michelin dělá pro to, aby snižoval dopad svých produktů na životní prostředí a podporoval recyklaci pneumatik.

Lze pneumatiky recyklovat?

Ať již každý den dojíždíte do práce, nebo si o víkendech dopřáváte projížďky malebnými zákoutími vaší země, po určitém čase stráveném na vozovce začnou vaše pneumatiky vykazovat známky opotřebení. Jakmile hloubka dezénu vašich pneumatik klesne na 1,6 mm, musíte je vyměnit jak v zájmu vlastní bezpečnosti, tak proto, abyste splnili podmínky stanovené zákonem.

Někdy může být také nutné pneumatiky vyměnit dříve kvůli poškození nebo defektu. V důsledku tohoto vyřazování pneumatik z provozu se na celém světě každý rok vymění a potenciálně vyhodí [1] asi 30 milionů tun pneumatik!
 
Ale co kdybychom vám řekli, že pneumatiky lze recyklovat?  Odvětví pneumatik je ve skutečnosti jedním z nejpokročilejších sektorů v rámci zpracování produktů na konci životnosti. V současnosti se sesbírá přibližně 88 % [2] pneumatik se skončenou životností a většina z těchto pneumatik nachází opětovné využití. Když si uvědomíme, že pouze 14 % z plastových obalů [2] se recykluje, jedná se o úchvatný výsledek. 

Společnost Michelin však přijímá opatření na snížení vlivu svých produktů na životní prostředí v každé fázi jejich životnosti, tedy dávno předtím, než dojde k recyklaci pneumatik.

Z čeho se pneumatiky vyrábí? 

Ačkoli pneumatiky vypadají jednoduše, ve skutečnosti se na jejich výrobu používá 200 různých materiálů. Ty zahrnují přírodní i syntetický kaučuk, saze a oxid křemičitý, zpevňovací výplně, ocelové a textilní výztuhy a chemická činidla.

Z jakých částí se skládá pneumatika?

Většina pneumatik se skládá z několika různých vrstev, které činí proces recyklace pneumatik ještě složitějším. Výrobci, jako je Michelin, pracují na vývoji nových postupů a technologií usnadňujících opětovné použití všech těchto různých prvků. Tyto vrstvy obvykle obsahují syntetický kaučuk, textilní vlákna, kovová vlákna atd.

Jak funguje recyklace pneumatik?

Proces recyklace pneumatik často začíná už u prodejce (v pneuservisu), kterého navštívíte se svým vozidlem a starými pneumatikami, které chcete vyměnit. 

Své staré pneumatiky můžete také zavézt do recyklačního centra nebo na sběrné místo zabývající se zpracováním domácího odpadu. Tato místa však mohou mít určité limity, kolik pneumatik mohou přijmout, a jejich odběr také může být zpoplatněn.

Michelin aktivně přispívá k rozvoji oblasti recyklace pneumatik a zapojuje se do systémů zpětného odběru pneumatik v mnoha zemích po celém světě.

Skupina Michelin investuje do recyklace pneumatik a ve spolupráci se svými partnery vyvíjí převratné, inovativní technologie s cílem přeměnit opotřebené pneumatiky nebo odpad z nich na recyklované suroviny.

  • Enviro: je technologie využívající pyrolýzu pro recyklaci materiálů, jako jsou saze, oleje a  plyn.
  • Technologie Lehigh: technologie, která umožňuje recyklaci produktů z gumy na konci životnosti na mikronizované gumové produkty.
  • Michelin se aktivně zapojuje nebo přispívá do výzkumných programů, jako je program BlackCycle, jehož cílem je vybudovat úplný hodnotový řetězec od surovin z pneumatik na konci životnosti až po sekundární suroviny (ve spolupráci se 7 průmyslovými partnery, s 5 výzkumnými a technologickými organizacemi (RTO) a inovačním seskupením 5 zemí).

End-of-life recycling solution

Recyklace pneumatik ve vašem okolí 

Pro více informací ohledně recyklace pneumatik ve vašem okolí kontaktujte svůj městský úřad. Některé země mají online databáze, ve kterých si můžete vyhledat nejbližší recyklační centrum zajišťující sběr pneumatik.

Potřebujete nové pneumatiky? Najděte prodejce pneumatik MICHELIN ve vašem okolí:

banner dealer locator

Najděte prodejnu pneumatik ve vašem okolí za pár vteřin

Hledat podle
Adresa, město nebo PSČ
Car
  • Car
  • Motorbike
Zjistit moji polohu
Vyhledat
5 největších měst v České Republice

Proč je recyklace pneumatik důležitá? 

Likvidace pneumatikprostřednictvím recyklování a zpracování starých pneumatikpředstavuje jeden z mnoha způsobů, jak můžeme společně snížit ekologickou stopu pneumatik po celou dobu jejich životního cyklu, tedy od výroby až po konec jejich životnosti.

Michelin využívá principy ekologického designu pro snížení dopadu svých pneumatik na životní prostředí ve všech fázích jejich životního cyklu – od fáze dodání surovin a výroby až po používání a recyklaci.

V rámci svého úsilí o dosažení celkové udržitelnosti podniká společnost Michelin spolu se svými investory i průmyslovými partnery konkrétní kroky pro podporu recyklace pneumatik. Neustále usilujeme o snižování dopadu našich produktů na životní prostředí. Do roku 2050 chceme vyrábět všechny pneumatiky ze 100% udržitelných materiálů a do roku 2030 chceme v porovnání s rokem 2020 zlepšit jejich energetickou účinnost o 10 %.
 
Snižování dopadu však tímto nekončí – Michelin také optimalizuje logistiku přepravy, upravuje design pneumatik s cílem snížit spotřebu paliva a energie, například jako u pneumatik MICHELIN e.PRIMACY, a ve spolupráci s dalšími výrobci vyvíjí nové revoluční postupy recyklace a hledá nové způsoby, jak měnit odpad na suroviny.


Tento  přístup v souladu s oběhovým hospodářstvím  vystihuje takzvaný princip 4R společnosti Michelin: Reduce (snižování), Reuse (opětovné použití), Recycle (recyklace) a Renew (obnova).

Zvyšováním povědomí o problematice a přispíváním ke snižování ekologických dopadů pneumatik na konci životnosti usiluje společnost Michelin o rozvoj odvětví recyklace pneumatik po celém světě. Například v Chile buduje Michelin první zařízení na recyklaci pneumatik pro stavební stroje. Tento závod bude poskytovat komplexní řešení, tedy sbírat staré pneumatiky a nabízet materiál získaný jejich recyklací k opětovnému použití. 
 
Cílem strategie Skupiny Michelin v oblasti udržitelného rozvoje a mobility je učinit ze společnosti Michelin jednu z nejinovativnějších, nejodpovědnějších a nejvýkonnějších společností na světě ve všech oblastech jejích aktivit –  v oblasti ekonomické, ekologické, společenské i sociální. Více o této strategii najdete na stránkách michelin.com.

ZDROJE

[1]  Zdroj: Výzkum Deloitte – TIP 2019 – 45 zemí
[2] “Globální systém zpracování pneumatik na konci životnosti – Celkový stav znalostí týkajících se regulací, systémů řízení, dopadu recyklace a technologií“, projekt ve spolupráci organizace WBCSD a gumárenského průmyslu

Používáte prohlížeč, který není podporován
Používáte prohlížeč, který tento web nepodporuje. To znamená, že některé funkce nemusí plně fungovat. Během prohlížení také můžete zaznamenat zvláštní chování stránek. Chcete-li využívat všech funkcí našich stránek, nainstalujte nebo aktualizujte některý z následujících prohlížečů