PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce řízením

Buďte připraveni na zimní jízdu

Michelin 23 Lis 2012

Buďte připraveni na zimní jízdu

Zatímco se vy i celá vaše rodina těšíte na první sněhovou nadílku, je třeba pamatovat i na odvrácenou tvář zimy. Ta se v Evropě projevuje především extrémním počasím. V takových situacích je příroda nepředvídatelná a jízdní podmínky se mohou měnit z minuty na minutu. Co všechno je nezbytné udělat pro to, abyste byli v bezpečí i při jízdě v zimních podmínkách?

Déšť, mráz, sníh a led mění silnici v kluziště, na kterém se může stát cokoliv. Pokud je ovšem vaše vozidlo správně připravené a vy přizpůsobíte svou jízdu klimatickým podmínkám, můžete se spolehnout na vyšší bezpečnost i v nepříznivých situacích. V okamžiku, kdy přijdou první mrazíky, připravte své vozidlo i sebe na zimní jízdu.

Přezujte své pneumatiky

Zimní pneumatiky zaručují v chladném počasí lepší přilnavost, větší jízdní stabilitu a kratší brzdnou dráhu, proto je jejich montáž v zimním období zárukou vyšší jízdní bezpečnosti. V některých zemích je montáž zimních pneumatik povinná, proto se vždy před cestováním po jiných evropských zemích přesvědčte, že řídíte v souladu s místními zákony. Vždy je třeba montovat zimní pneumatiky na všechny 4 pozice na vozidle, protože jízda se dvěma zimními pneumatikami může vést k nestabilním jízdním reakcím.

Proveďte základní kontrolu

Nádrž ostřikovačů by měla být plná nemrznoucí kapaliny, baterie nabitá a motorový olej v odpovídajícím množství i kvalitě. Rozmrazovač předního i zadního okna, stejně jako vyhřívací systém musí být plně funkční. Ujistěte se, že jsou vaše stěrače i světla v dobrém provozním stavu. Při snižování okolní teploty klesá rovněž tlak huštění vašich pneumatik, proto je třeba v zimě minimálně jednou měsíčně kontrolovat a v případě potřeby upravit jeho aktuální hodnotu. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, vždy své vozidlo nechte zkontrolovat odborníkem.

Připravte se na mimořádné situace

Ujistěte se, že vaše vozidlo obsahuje zimní vybavení, jako je lékárnička, rezervní pneumatika nahuštěná na doporučený tlak huštění, jídlo, voda, deka a teplé oblečení. V situacích, kdy uvíznete na mrazivé silnici, své pečlivě zvolené vybavení jistě oceníte.

Naplánujte si svou cestu

Předpovědi počasí a dopravní informace vám můžou pomoci vyhnout se nebezpečným situacím a zároveň ušetřit váš cestovní čas. Buďte stále v obraze a vyhněte se tak například prudkému brzdění na kluzké vozovce.

Očistěte své vozidlo

Před každou jízdou odstraňte z vozidla všechen sníh a led. Sníh na vozidle se může v průběhu jízdy uvolnit a omezit viditelnost vaši či ostatních řidičů. Od sněhu a ledu musí být důkladně očištěna především světla, okna a zrcátka.

Jezděte bezpečně

Za špatného počasí snižte svou jízdní rychlost, počítejte s prodlouženou brzdnou vzdáleností a vyhněte se prudkému zrychlování a brzdění. Při nízké viditelnosti použijte tlumená světla. Zimní pneumatiky zvyšují vaši bezpečnost a důvěru, proto si vždy vyberte značku, která vám zaručí nejen dlouhou kilometrovou životnost, ale také vynikající brzdné vlastnosti.
Vytvořil MICHELIN
Zdroj foto: Michelin

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader