PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Průvodce údržbou pneumatik

Aquaplaning představuje veliké nebezpečí, které není vidět

Michelin 15 Čer 2011

Aquaplaning představuje veliké nebezpečí, které není vidět

Aquaplaning vzniká v okamžiku, kdy není dostatečně odváděna voda mezi vašimi pneumatikami a silničním povrchem. Z přebytečného množství vody před pneumatikami vzniká vodní klín a pneumatiky ztrácejí kontakt s povrchem. V důsledku ztráty přilnavosti k vozovce pneumatiky začnou po vrstvě vody klouzat a vozidlo se stává zcela neovladatelné: nereaguje na pokyny řízení, není možné brzdit, ani vozidlo dostat do záběru. Vaše vozidlo se tak velmi snadno může dostat do smyku, nebo se převrátit. Proto aquaplaning představuje vysoké nebezpečí pro všechny řidiče.

Jak zabránit aquaplaningu nebo minimalizovat riziko jeho vzniku?

 • Kontrolujte pravidelně tlak huštění svých pneumatik.
  Nedostatečný tlak huštění významnou měrou zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu. Pokud je hodnota tlaku vzduchu v pneumatikách o 30 % nižší než doporučená hodnota, riziko vzniku aquaplaningu prudce narůstá.
 • Kontrolujte opotřebení svých pneumatik a zbývající hloubku dezénu.
  Čím větší je zbývající hloubka běhounu vašich pneumatik, tím efektivněji je odváděna přebytečná voda z kontaktní plochy pneumatiky a riziko vzniku aquaplaningu se snižuje.
 • Snižte svou rychlost.
  Před průjezdem kaluží vody je potřeba snížit rychlost vozidla.

Co je příčinou vzniku aquaplaningu?

Velké množství přebytečné vody mezi pneumatikou a silničním povrchem může vést ke ztrátě kontaktu vozidla s vozovkou. Před pneumatikou, která ve vyšší rychlosti rozráží vodní sloupec, se vytváří vodní klín. Pokud tlak vody převýší tlak v místě kontaktní plochy pneumatiky s vozovkou, dostane se voda mezi pneumatiku a jízdní povrch, pneumatika ztrácí kontakt s vozovkou a začne po vrstvě vody klouzat. Čím větší je výška vodního sloupce a rychlost vozidla, tím větší je pravděpodobnost ztráty přilnavosti či omezení ovladatelnosti vozidla. Aby pneumatika nabízela optimální výkon na mokré vozovce, musí efektivně odvádět vodu ze svého povrchu tak, aby kontaktní plocha zůstávala stále suchá.

Drážky pro efektivní odvod vody

Většině případů aquaplaningu je možné předejít odpovídajícím drážkováním běhounu a optimálním tvarem kontaktní plochy pneumatiky s vozovkou. V okamžiku, kdy je váš běhoun opotřebovaný, snižuje se jeho odolnost vůči vzniku aquaplaningu. Čím větší vodní sloupec, tím rychlejší ztráta přilnavosti.

Protiskluzový systém: optimální přilnavost na mokrém povrchu

Pokud pneumatiky překonávají větší vodní sloupec na silnici, většina z nich se potýká s rizikem vzniku aquaplaningu. Díky technologiím Michelin, mezi něž patří například protiskluzový systém, máte nyní jedinečnou možnost projíždět kalužemi se zachováním optimální přilnavosti vašich pneumatik. Speciální technologie, kterou naleznete například na pneumatikách MICHELIN Pilot Sport 3, zaručuje optimální výkony na mokrém povrchu. Jedinečný tvar ramenou pneumatiky MICHELIN Pilot Sport 3 jí umožňuje při kontaktu s vodou posunout hranici vzniku aquaplaningu a zachovat nezmenšenou kontaktní plochu s vozovkou.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

 • OSOBNÍ VOZIDLA
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVANY
Loader