PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKYUKÁZAT VŠECHNY PNEUMATIKY NAJDĚTE PRODEJCENAJDĚTE PRODEJCE

Základní údaje o pneumatice

Valivý odpor: Jakou roli hraje pneumatika

Michelin 18 Kvě 2010

Valivý odpor

V průměru 20 % paliva, tedy jedna nádrž z pěti, je spotřebováno valivým odporem pneumatik. Ano, pneumatika je opravdu zodpovědná za 20 % spotřeby paliva. Jak valivý odpor vzniká a jakým způsobem může být snížen?

Jak vzniká valivý odpor?

Při každém otočení kola se pneumatika v důsledku kontaktu s vozovkou deformuje, čímž dochází k zahřívání pryže. Tato forma tepla představuje ztrátu energie a zároveň 90% zdroj valivého odporu.

Je to jako neustálé překonávání 1% stoupání

Čím větší je valivý odpor pneumatiky, tím více energie potřebuje motor pro uvedení vozidla do pohybu. Jestliže motor musí více pracovat jen proto, aby překonal valivý odpor pneumatik, zvyšuje se tím spotřeba paliva. Valivý odpor pneumatik by se tak dal přirovnat jako neustálé překonávání 1% stoupání. Valivý odpor není možné úplně odstranit, ale může se snížit na maximum tak, aby se co nejvíce snížila vaše spotřeba paliva.

Od roku 1992 bylo ušetřeno 12 bilionů litrů paliva

Odhadujeme, že přesně toto množství paliva bylo ušetřeno užíváním zelených pneumatik s nízkým valivým odporem MICHELIN Grren Energy. Tyto pneumatiky nabízejí vynikající přilnavost a odolnost vůči opotřebení, stejně jako maximální bezpečnost a kilometrovou životnost.

Od roku 1992 bylo v Evropě prodáno 400 minilonů zelených pneumatik Michelin s nízkým valivým odporem.

Od roku 1992 pneumatiky MICHELIN Green Energy přispěly ke snížení emisí CO2 o 30 milionů tun. Tento plyn má největší podíl na vzniku skleníkového efektu a každý litr spotřebovaného paliva ho vypustí do vzduchu přibližně 2,5 kg.

Kdyby byla všechna vozidla v Evropě vybavena zelenými pneumatikami Michelin, ušetřili bychom přibližně 3 biliony litrů ročně, což odpovídá 100 000 plných nádrží.

Vzhledem k těmto skutečnostem a dalším inovačním postupům Michelin vedoucím ke snižování valivého odporu je argument pro užívání pneumatik Michelin s nízkým valivým odporem z hlediska ochrany živontího prostředí více než závažný.

Více informací:

Strana o pneumatice Michelin Energy Saver

Mikrostránka Michelin Energy Saver

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamžiku nejsou žádné naposledy zobrazené články

  • OSOBNÍ VOZIDLA
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVANY
Loader